28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Powierzchnia niedokończonych projektów nieruchomościowych w Chinach jest 20 razy większa niż park wiejski

Powierzchnia niedokończonych projektów nieruchomościowych w Chinach jest 20 razy większa niż park wiejski

  • Analitycy Nomury podają, że na koniec 2022 r. liczba niedokończonych i przedsprzedażowych domów w Chinach jest około 20 razy większa niż w przypadku dewelopera Country Garden.
  • „Szacujemy, że istnieje około 20 milionów mieszkań niewybudowanych i przedsprzedażowych” – twierdzą analitycy.
  • Country Garden jest największym pod względem sprzedaży deweloperem niebędącym własnością państwa w Chinach.

HANGZHOU, CHINY – 15 LISTOPADA 2023 – Zdjęcie lotnicze przedstawia nową nieruchomość w budowie w mieście Hangzhou, prowincja Zhejiang, Chiny, 15 listopada 2023 r. Tego samego dnia dane opublikowane przez Krajowe Biuro Statystyczne wykazały, że od stycznia do Październik 2023 r., Krajowe inwestycje w rozwój nieruchomości 9592,2 mld juanów, co oznacza spadek o 9,3% rok do roku; Z tej sumy inwestycje w budownictwo mieszkaniowe wyniosły 7 279,9 miliardów juanów, co oznacza spadek o 8,8 procent. (Źródło obrazu powinno brzmieć CFOTO/Future Publishing za pośrednictwem Getty Images)

Przyszłe wydawnictwa | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Według środowego raportu Nomura liczba niedokończonych i przedsprzedażowych domów w Chinach jest około 20 razy większa niż liczba deweloperów Country Garden na koniec 2022 r.

Country Garden jest największym pod względem sprzedaży deweloperem niebędącym własnością państwa w Chinach. Miał problemy finansowe w tym roku i Niewypłacalność obligacji dolarowych Według Bloomberg News w zeszłym miesiącu.

„Szacujemy, że istnieje około 20 milionów przedsprzedaży niezabudowanych i zalegających domów” – powiedział Ting Lu, główny ekonomista ds. Chin w firmie Nomura i jego zespół.

Według szacunków analityków na ukończenie pozostałych jednostek potrzeba około 3,2 biliona juanów (440 miliardów dolarów).

Mieszkania w Chinach są zwykle sprzedawane przed ukończeniem. Zapewnienie budowy domów jest priorytetem rządu, ponieważ opóźnienia sprawiają, że ludzie są mniej skłonni do zakupu nowych mieszkań.

„Naszym zdaniem w obliczu załamania sektora nieruchomości i powszechnych implikacji kredytowych wśród deweloperów nabywcy domów mogą stać się coraz bardziej niecierpliwi w oczekiwaniu na oddanie nowo zakupionych domów” – czytamy w raporcie Nomury.

„W pewnym momencie przyszłego roku kwestia dostawy do domu może przerodzić się w kwestię społeczną i zagrozić stabilności społecznej, a Pekin może w końcu być zmuszony do znacznego zwiększenia wsparcia politycznego” – twierdzą analitycy. „Postrzegamy to jako klucz do przywrócenia prawdziwego zaufania do sektora nieruchomości i gospodarki”.

W zeszłym roku wielu nabywców domów w Chinach zdecydowało się nie spłacać kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości ze względu na duże opóźnienia w budowie. Deweloperzy borykają się z załamaniem finansowym od czasu, gdy w 2020 r. Pekin zareagował w związku z ich dużym uzależnieniem od zadłużenia. Ograniczenia nałożone w zeszłym roku z powodu wirusa Corona również utrudniły proces budowy.

„Zakładając 20% wzrost wolumenu oddawanych do użytku nowych domów w bieżącym roku, deweloperzy będą w stanie oddać zaledwie 48% wcześniej sprzedanych domów w latach 2015–2020, narażając 52% na opóźnienia” – twierdzą analitycy Nomura.