28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nvidia bije rekordy, kontynuując najdłuższą passę w historii

Nvidia bije rekordy, kontynuując najdłuższą passę w historii

(Bloomberg) – Akcje Nvidia Corp. wzrosły we wtorek o 2,1%, zamykając się na rekordowym poziomie i odnotowując 10. sesję wzrostów z rzędu, co stanowi najdłuższą passę wzrostów w historii.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Aktualizacja procesorów sztucznej inteligencji pomogła podnieść akcje spółki z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, która podczas niedawnego wzrostu wzrosła o 22%, zwiększając jej wartość rynkową o około 219 miliardów dolarów, wynika z danych zebranych przez Bloomberg. Dzieje się tak, gdy konkurenci starają się znaleźć alternatywy, aby rzucić wyzwanie swojej dominacji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Przeczytaj więcej: Nvidia ulepsza procesor, gdy rywale rzucają wyzwanie dominacji sztucznej inteligencji

Akcje najcenniejszego na świecie producenta chipów wzrosły w tym roku o ponad 240%, co czyni go najlepiej radzącym sobie składnikiem zarówno indeksów Nasdaq 100, jak i S&P 500, w obliczu szaleństwa sztucznej inteligencji napędzającego wzrosty. Ostatni wzrost następuje po odbiciu spółek technologicznych w obliczu nadziei, że stopy procentowe Rezerwy Federalnej osiągnęły najwyższy poziom.

Zaktualizowany chip

Nvidia twierdzi, że jej zaktualizowany układ, nazwany H200, zyska możliwość korzystania z pamięci o dużej przepustowości, czyli HBM3e, co umożliwi mu lepszą obsługę dużych zbiorów danych potrzebnych do opracowania i wdrożenia sztucznej inteligencji.

„NVDA nie aktualizowała w przeszłości poprzednich procesorów graficznych dla centrów danych” – napisał w notatce analityk Wolfe Research, Chris Caso. „Jest to zatem kolejny dowód na to, że NVDA przyspiesza tempo rozwoju swoich produktów w odpowiedzi na rozwój rynku sztucznej inteligencji i wymagania dotyczące wydajności, jeszcze bardziej poszerzając swoją konkurencyjną fosę”.

Obecna wersja procesora Nvidii, znana jako akcelerator AI, cieszy się już dużym zainteresowaniem.

„Przyspieszone tempo wprowadzania na rynek produktów H200 przez firmę w połowie 2024 r. prawdopodobnie pomoże obronić jej pozycję” – powiedział Kunjan Subhani, analityk Bloomberg Intelligence. „Nowy procesor AI jest wyposażony w pamięć o dużej przepustowości i może być najwydajniejszym procesorem graficznym na rynku, podnoszącym poprzeczkę w stosunku do konkurencji”.

READ  Chiny proszą o zniesienie ograniczeń dotyczących własności, aby odwrócić spadek gospodarczy

Nvidia, która w zeszłym miesiącu znalazła się pod presją, gdy nowe amerykańskie przepisy zakazały sprzedaży jej zaawansowanych chipów AI do Chin, ma opublikować wyniki 21 listopada.

(Aktualizacje wykresów i ruchy akcji w okolicach zamknięcia rynku)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P