21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pomimo rozmów polski prezydent i nowy premier rozłamali się w sprawie praworządności

Pomimo rozmów polski prezydent i nowy premier rozłamali się w sprawie praworządności

Prezydent Polski i nowy premier oświadczyli 15 stycznia, że ​​są podzieleni, mimo że prowadzone są między sobą rozmowy mające na celu znalezienie wspólnej płaszczyzny w różnych obszarach w kluczowej kwestii praworządności w kraju.

Centrowy premier Donald Tusk, p. Dusk spotkał się z proopozycyjnym prezydentem Andrzejem Dudą, aby omówić kwestie bezpieczeństwa Polski przed planowaną wizytą.

Na znak, że nie ubiegają się o przyszłą współpracę, obaj późniejsi polscy rząd p. Duda powiedział także, że nie widzi wspólnej płaszczyzny porozumienia w sprawie najważniejszego aktu prawnego kolidującego z unijnym.

Zmiana aktualnego stanu

Pan. Rząd Tuska dąży do odwrócenia kontrowersyjnej polityki poprzedników, obsadzając nowe kluczowe urzędy, walcząc o kontrolę nad państwowymi mediami i aresztując dwóch byłych ministrów rządu skazanych przez sądy za nadużycie władzy.

Tusk oświadczył, że „zaapelował” do niego, aby w niektórych obszarach pozostawił sprawy bez zmian i „zaprzestał prób łamania prawa”. Duda powiedział.

Powiedział, że rozmowy, które odbyły się 15 stycznia, koncentrowały się na aresztowaniu w zeszłym tygodniu byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Vasica, pana Trumpa. Duda jest jego zastępcą w długim procesie przeprosin i ostatniej zmianie kierownictwa. Sprzeciwił się prawnikowi, prezydentowi i poprzedniemu organowi zarządzającemu.

W zeszłym tygodniu p. Duda, p. Tusk spotkał się z krytyką, gdy zarzucił rządowi stosowanie „terroru praworządności”.

Pan. Doradca Dudy Marcin Mastalerek powiedział, że prezydent odrzuci projekty ustaw zaproponowane przez nowy polski rząd.

Przestrzeganie prawa

Pan. Druga i ostatnia kadencja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r., ale jego pozycja może zostać osłabiona po wyborach w maju 2025 r. Od 2015 roku p. Dudę często krytykowano za naginanie – lub łamanie – polskiej konstytucji w związku z poparciem rządu PiS.

Przestrzeganie prawa jest jedną z głównych dyrektyw jego rządu, powiedział pan Trump. Tusk nalegał. „Nie sądzę, żeby pan Duda był zmuszony tak postrzegać praworządność” – stwierdził.

READ  F1: Dlaczego Polska nie dostanie własnego Grand Prix?

Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych koalicji partii antyPiS. – stwierdził Tusk.

Odnosząc się do rosnącego obstrukcji rządu przez PiS i Dudę, Tusk stwierdził, że spodziewa się, że będzie to „wynik determinacji tych, którzy stracili władzę, aby nadal zachowali swoje przywileje, status i poczucie bezkarności”. „Ale” – dodał – „to może być nic”.

To jest artykuł premium, dostępny tylko dla naszych subskrybentów. Ponad 250 artykułów premium do przeczytania co miesiąc

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.