20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wnioskuje o postawienie szefa banku centralnego przed trybunałem stanowym, twierdzi PAP

Polska wnioskuje o postawienie szefa banku centralnego przed trybunałem stanowym, twierdzi PAP

Rozpoczęcie procesu, który może doprowadzić do odwołania prezesa banku centralnego, jest jednak ryzykownym posunięciem. Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedziała w piśmie do Klapińskiego, że może skierować takie posunięcie do Sądu Najwyższego Unii Europejskiej, ponieważ mogłoby to zagrozić niezależności banku.

„Pracujemy nad wstępnym wnioskiem o pociągnięcie prezesa NBP do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu i jesteśmy zdeterminowani, aby ten proces przeprowadzić” – powiedział PAP Janusz Cichon, szef sejmowej komisji finansów publicznych.

„merytorycznie przygotowany wniosek planujemy złożyć do parlamentu do końca marca” – powiedział Cichon, członek Sojuszu Obywatelskiego Zmierzchu (KO), największego ugrupowania w koalicji rządzącej.

Złoty nie został poruszony tymi wiadomościami i był o 16:18 GMT słabszy o 0,24%.

Oskarżenia

Relacje Glapińskiego z byłym przywódcą Prawa i Sprawiedliwości (PiS) sięgają kilkudziesięciu lat i są oskarżane przez obecny rząd o niewystarczającą niezależność.

Spotkał się z zarzutami, że wprowadził ministerstwo finansów w błąd co do decyzji banku centralnego oraz naruszył przepisy konstytucyjne zabraniające bankowi centralnemu finansowania długu publicznego, uruchamiając program luzowania ilościowego w czasie pandemii Covid-19.

Nie udało się od razu uzyskać komentarza od Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Nie komentuję decyzji politycznych w tej sprawie” – powiedziała Joanna Dyrowicz, członkini ustalającej stopy procentowe Rady Polityki Pieniężnej (MPC), która skrytykowała Klubińskiego. „Od banku centralnego oczekuje się stabilności i przewidywalności, ale gubernator tego nie zapewnił”.

Inny decydent Przemysław Litwiniuk, krytycznie nastawiony do Glapińskiego, stwierdził, że nie sądzi, aby decyzja ta stwarzała zagrożenie dla działalności banku. „W państwie demokratycznym nie jest to sytuacja niczym niezwykłym i w żaden sposób nie wpływa ona na warunki funkcjonowania NBP” – powiedział.

Sam Klapiński solidnie bronił swojego rekordu, wskazując na gwałtowny spadek inflacji w ostatnich miesiącach i twierdząc, że poluzowanie ilościowe jest konieczne, aby uratować największą gospodarkę UE w bloku wschodnim w czasie pandemii.

READ  Bankructwa w polskich przedsiębiorstwach rosną w związku z rosnącą inflacją i kosztami energii

W środę NBP wydał komunikat, który wprowadził rząd w błąd co do jego wyników i zaprzeczył, jakoby przypisywał tę zmianę szybkiemu umocnieniu złotego po ubiegłorocznych wyborach powszechnych.

W sierpniu zapowiadał, że ze swoich zysków zasili budżet państwa około sześciu miliardów złotych, ale teraz jest mało prawdopodobne, że zanotuje stratę.

W styczniu polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rząd potrzebuje większości trzech piątych w parlamencie, aby wezwać Klapińskiego przed trybunał stanowy, co komplikuje jego zadanie. Tusk powiedział, że mogą istnieć inne sposoby jego usunięcia i że decyzja trybunału nie jest wiążąca.

(Reportaż: Alan Charlish, Anna Gober, Pavel Florkiewicz, Carol Badohl; redakcja: Tomasz Janowski, William McLean)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.