15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska twierdzi, że UE powinna pomóc w bezpieczeństwie granic w obliczu obaw Wagnera

Polska twierdzi, że UE powinna pomóc w bezpieczeństwie granic w obliczu obaw Wagnera

Polska oczekuje od Unii Europejskiej pomocy w działaniach na rzecz wzmocnienia jej wschodniej granicy – powiedział w czwartek wiceminister po ogłoszeniu przez Warszawę zaostrzenia środków bezpieczeństwa w związku z obawami o obecność grupy Wagnera na Białorusi.

Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o możliwości przeniesienia wojsk z prywatnej kompanii wojskowej na Białoruś wywołała wśród wschodnich członków NATO obawy, że ich obecność może spowodować większą niestabilność w regionie.

W środę wicepremier Jarosław Kaczyński, szef rządzącej w Polsce partii nacjonalistycznej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział, że Polska uważa, że ​​na Białorusi może być już około 8 tys. żołnierzy Wagnera.

Przeczytaj także | Niebezpieczeństwa związane z prywatnymi armiami w Rosji wykraczają poza Wagnera

Powiedział, że Polska podejmie tymczasowe i stałe działania w celu wzmocnienia granicy, w tym zwiększenie obecności sił bezpieczeństwa i zwiększenie fortyfikacji.

Zapytany w czwartek, czy Bruksela powinna pomóc Warszawie takimi środkami, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że „Polska tego oczekuje”.

„Jedność europejska oznacza wspieranie krajów zagrożonych niestabilnością” – powiedział w radiu publicznym. „Te zabezpieczenia muszą zostać zwiększone”.

Polska oskarża Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy poprzez sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próby przepychania ich przez granicę. Mińsk odpiera zarzuty.

Kaczyński powiedział w środę, że obecność Wagnera na Białorusi „jest nową fazą wojny hybrydowej, fazą znacznie trudniejszą niż ta, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory”.

Kaczyński, powszechnie uważany za de facto władcę Polski, zajął ostrzejsze stanowisko w sprawie bezpieczeństwa granic niż prezydent Andrzej Duda, który przemawiał wcześniej w Kijowie.

Duda powiedział, że Polska musi wzmocnić bezpieczeństwo na swojej granicy z Białorusią, ale granica jest już silnie strzeżona.

READ  Żabka rozwija się w Rumunii, otwiera pierwszy sklep poza granicami Polski – oddział w języku angielskim