3 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska twierdzi, że Chiny powinny naciskać na Rosję, by zakończyła wojnę

Polska twierdzi, że Chiny powinny naciskać na Rosję, by zakończyła wojnę

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

WARSZAWA (Reuters) – Polska wezwała Chiny do wywarcia presji na Rosję, aby zakończyła wojnę na Ukrainie podczas spotkania dwóch najwyższych urzędników w Warszawie, poinformowało w piątek polskie MSZ.

Li Hui, specjalny wysłannik Chin do spraw eurazjatyckich, podróżował po europejskich stolicach, a we wtorek i środę był w Kijowie, gdzie omawiał sposoby zakończenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego poprzez rozwiązanie polityczne.

W oświadczeniu wydanym po rozmowach między Li a polskim wiceministrem spraw zagranicznych Wojciechem Gerwelem polskie MSZ poinformowało, że Gerwel wezwał Pekin do wykorzystania swoich wpływów w celu zakończenia wojny z Rosją.

„Wiceminister Kerwell uznał odpowiedzialność Chin jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził przekonanie, że Chiny… potępią rosyjską agresję i będą naciskać na Rosję, aby przestrzegała zasad prawa międzynarodowego”

W oświadczeniu wyrażono zaniepokojenie Polski, że Chiny ogłosiły chęć zacieśnienia stosunków dwustronnych z Rosją.

Kerwell powiedział Li, że Polska uważa, że ​​Chiny nigdy nie uznają aneksji terytoriów ukraińskich przez Rosję, a pomoc wojskowa z Pekinu dla Moskwy miałaby „poważne konsekwencje” dla stosunków z Europą.

Kijów odrzucił pomysł jakichkolwiek ustępstw terytorialnych wobec Rosji i powiedział, że chce odzyskać każdy centymetr swojej ziemi.

Pekin Pekin od lutego promuje 12-punktową propozycję politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

Rozpoczęty w pierwszą rocznicę inwazji rosyjskiej plan zakładał powtórzenie wcześniejszych linii Chin w tej wojnie. Wezwał obie strony do zgody na stopniowe odprężenie i ostrzegł przed użyciem broni nuklearnej.

Li jest najwyższym rangą chińskim urzędnikiem, który odwiedził Ukrainę od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

Według polskiego raportu podczas rozmów w Warszawie powiedział, że sytuacja na Ukrainie „nie leży w niczyim interesie”, ale „nie ma łatwego rozwiązania”.

(Alan Charlish, Pavel Florkiewicz; montaż przez Hugh Lawson)

READ  Afgańczyk uciekł na Ukrainę, aby uciec przed wojną i wrócić do Polski

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.