28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego funduszu ratunkowego

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego funduszu ratunkowego

Polska otrzymała w ramach programu REPowerEU aż 5,5 miliarda dolarów (5 miliardów euro) w formie dotacji i pożyczek. Ma na celu przyspieszenie przejścia na czystą energię.

REPowerEU został uruchomiony w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, aby pomóc państwom członkowskim zmniejszyć ich zależność od rosyjskich paliw kopalnych i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w ich koszyku energetycznym. W ramach planu Polska wystąpiła o około 27,5 miliarda dolarów (25 miliardów euro).

Kraj kwalifikuje się do otrzymania około 38,5 miliarda dolarów (35 miliardów euro) z funduszy UE w ramach krajowego planu naprawy, którego celem jest pobudzenie inwestycji i poprawa odporności gospodarki po pandemii Covid-19.

Płatności z tytułu krajowego planu naprawczego, złożonego przez Warszawę w czerwcu 2022 r., dotychczas UE opóźniały się ze względu na naruszenie przez Polskę przepisów prawa i osiągnięcie przez kraj wcześniej uzgodnionych kamieni milowych. Piątkowa odsłona Warszawy nie spełniła jednak żadnych warunków.

Według OcenyŚrodki Narodowego Planu Odbudowy mogłyby zwiększyć PKB Polski o 0,5-1 proc. i doprowadzić do powstania setek tysięcy miejsc pracy w innowacyjnych sektorach.

Agnieszka Gajewska, liderka globalnego rządu i sektora publicznego w PwC Polska, powiedział W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział: „Finanse są ważne, aby gospodarka dalej rosła”, zwłaszcza „biorąc pod uwagę nieodnotowaną przez nas stopę inwestycji na poziomie 17%.

Nowy prounijny rząd Polski, który objął urząd w połowie grudnia, zapowiedział zamrożenie funduszy UE w 2024 r. i poprawę stosunków kraju z Brukselą, zniszczonych ośmioletnimi rządami nacjonalistycznego, eurosceptycznego reżimu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Impreza.

Donald Tusk, nowy polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, udał się w zeszłym miesiącu do Brukseli na rozmowy w sprawie uwolnienia środków.

„Musiałem przejąć inicjatywę przed ostatecznymi rozwiązaniami powyborczymi, bo trzeba zastosować wszelkie metody, nawet niestandardowe, aby zaoszczędzić Polsce należne jej pieniądze” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Warszawa i Bruksela od lat toczą spór dotyczący naruszeń prawa. Polska musi osiągnąć serię, aby uwolnić pozostałe środki unijne kamienie milowe Została powołana przez Komisję Europejską w celu wprowadzenia reform gwarantujących niezależność sądownictwa, w tym promujących cyfryzację i zwiększających konkurencyjność gospodarki.

Chodź za mną Świergot.

READ  Miliardy polskich unijnych pieniędzy zależą teraz od skażonego Sądu Najwyższego uwikłanego w wojnę domową – POLITICO