28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Orlan Venture złożył skargę na Global LNG

Polski Orlan Venture złożył skargę na Global LNG

Orlen SA złożył pozew arbitrażowy przeciwko Venture Global LNG Inc., zarzucając amerykańskiemu eksporterowi skroplonego gazu ziemnego niedotrzymanie długoterminowego kontraktu z największym polskim koncernem naftowo-gazowym, podają osoby zaznajomione z tym posunięciem.

Polska spółka kontrolowana przez państwo poszła w ślady innych europejskich koncernów naftowych, w tym Shell plc i BP plc, składając skargę przeciwko Venture Global, twierdząc, że amerykańska firma nie dostarczyła dostaw LNG w ramach kontraktów długoterminowych, sprzedając ładunki spotowe ze swojej przełęczy Calcasieu. Na terminalu.

Venture Global stwierdziło, że nie wysłało jeszcze dostaw ze względu na problemy operacyjne na początkowym etapie inwestycji. Dostawy w ramach kontraktów długoterminowych rozpoczną się do końca 2024 roku, powiedział w tym miesiącu dyrektor generalny Mike Sabel.

Arlen chce, aby Venture Global natychmiast rozpoczęło dostawy LNG w ramach kontraktu, powiedziały osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ nie są upoważnione do publicznego omawiania takich informacji. Polska spółka spodziewa się, że sprawa arbitrażowa potrwa od roku do dwóch lat – dodały osoby.

W ostatnich latach Polska podpisała kilka umów na LNG z USA i innymi światowymi dostawcami, przygotowując się do zerwania powiązań z rosyjskim eksportem. Krajowy terminal LNG na Morzu Bałtyckim i nowe połączenie rurociągiem z Norwegią pomogły zabezpieczyć dostawy po tym, jak Rosja odcięła w zeszłym roku przepływ gazu.

Brak eksportu przez przełęcz Calcasieu nie ma wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ma charakter czysto finansowy – twierdzą ludzie. Orlen musiał uzupełnić brakujące bloki kontraktu na rynku spot, co kosztowało ponad dwukrotnie więcej niż kontrakt długoterminowy z Venture Global.

Polska spółka, która od 2026 roku ma kolejny kontrakt z Venture Global, widzi utracone zyski na kwotę kilku miliardów złotych. Nie wyklucza to dochodzenia odszkodowania od Venture Global w momencie rozpoczęcia dostaw objętych umową.

READ  W centrum uwagi Argentyna kontra Polska, ponieważ Arabia Saudyjska bierze udział w ostatnich 16 meczach w Katarze