21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Początkowy entuzjazm Argentyny wobec papieża Franciszka osłabł

Początkowy entuzjazm Argentyny wobec papieża Franciszka osłabł

BUENOS AIRES, Argentyna (AP) — Kiedy Jorge Bergoglio z Argentyny został papieżem Franciszkiem, wielu w jego ojczyźnie świętowało, jakby właśnie wygrał mistrzostwa świata w piłce nożnej. Dekadę później narodził się pierwszy latynoamerykański przywódca Kościoła katolickiego, podzielone i mniej entuzjastyczne opinie.

Franciszek, który nadal uwielbia słuchać tanga, opuścił Argentynę w lutym 2013 roku, aby wziąć udział w konklawe, które wybrało go na następcę Benedykta XVI 13 marca.

„Oczywiście są ludzie, którzy są na niego źli” – powiedział argentyński dziennikarz Sergio Rubin, który niedawno był współautorem książki o Franciszku „El Pastor” wraz z Francescą Ambroghetti. Zawiera wywiady z Papieżem.

Rubin i kilku innych analityków zgadza się, że papież trzyma swoją ojczyznę na dystans, aby uniknąć wciągnięcia w polityczną polaryzację, która podzieliła Argentynę w ciągu ostatnich dwóch dekad.

„Dziewięćdziesiąt procent powodów, dla których nie przyszedł, to podział” – powiedział Rubin, pisząc dla argentyńskiej gazety Clarin.

Rubin mówi, że istnieją doniesienia z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Stolicy Apostolskiej, które doradzają Franciszkowi, aby nie stawiał stopy w swoim kraju, ponieważ wszystko, co zrobi, może być „przyczyną konfliktu”.

Nawet bez przyjazdu do Argentyny Franciszek znalazł się w centrum toczącej się walki między tymi, którzy popierają populistyczną politykę kirchneryzmu – peronistycznego nurtu centrolewicowego, kierowanego przez wiceprezydent i byłą prezydent Cristinę Fernández de Kirchner (2007-2015). ) – i tych, którzy popierają centroprawicowego byłego prezydenta Mauricio Macriego (2015-2019).

W 2016 roku pojawiło się jedno zdjęcie, na którym Francis miał pusty, niemal zły wyraz twarzy, kiedy spotkał ówczesnego prezydenta Macri, co niektórzy odczytali jako znak, że nie był zadowolony ze sposobu, w jaki rządził Argentyną. Według analityków zdjęcie, które szybko stało się wirusowe, wpłynęło na popularność Franciszka w jego ojczyźnie.

Franciszek jest „postacią kontrowersyjną, zwłaszcza wśród bardziej konserwatywnych sektorów Argentyny” – powiedział doradca polityczny Sergio Berensstein.

READ  Saudyjsko-irańskie odprężenie: niepowodzenie dla Izraela i sygnał alarmowy dla stosunków z USA

Te segmenty społeczeństwa nie „do końca zrozumiały zmianę nastawienia” papieża, kiedy w 2013 roku przyjął przyjazny ton wobec wówczas lewicowego prezydenta Fernandeza, powiedział Bernstein. Stanowiło to wyraźny kontrast z czasami wrogimi stosunkami, jakie utrzymywał z rządem, będąc arcybiskupem Buenos Aires.

Relacje papieża z argentyńskimi przywódcami politycznymi zmieniały się na przestrzeni lat. „On nie rozmawia z niektórymi, wciąż rozmawia z innymi” – powiedział Bernstein.

Legalizacja aborcji pod koniec 2020 roku za prezydenta Alberto Fernandeza była punktem zwrotnym po tym, jak Franciszek ochłodził się w stosunku do lewicowego prezydenta, najnowszego przywódcy peronistów, powiedział Bernstein.

Niektórzy w Argentynie odczytali przesłanie papieża przeciwko gromadzeniu bogactwa, które pozostawia wielu w tyle, w tym krytykę „systemu gospodarczego, który nadal ignoruje dusze w imię boga pieniędzy”, jako poparcie dla ruchu peronistów. Została założona przez trzykrotnego prezydenta Juana Domingo Peróna, którego hasłem przewodnim jest sprawiedliwość społeczna.

Miguel Angel Picito z koalicji opozycyjnej sprzymierzonej z Macri powiedział niedawno, że społeczne poglądy papieża są „absurdalne dla Argentyny”, twierdząc, że papież jest „przeciwny neoliberalizmowi” i popiera „schematy, które czynią zasługi nieważnymi, według których własność prywatna jest sprawą drugorzędną”. Prawidłowy.”

Skrajnie prawicowy prawodawca Javier Milli, który dobrze sobie radzi w tegorocznych wyborach prezydenckich i który oskarżył papieża o zachęcanie do komunizmu, ostatnio skrytykował Franciszka za twierdzenie, że ludzie powinni płacić podatki, aby chronić godność ubogich.

Milley napisał na Twitterze do Papieża, że ​​„zawsze był po stronie zła”.

Ogólnokrajowy sondaż na temat przekonań religijnych w Argentynie z 2019 r. wykazał brak entuzjazmu dla Franciszka, kiedy tylko 27% określiło papieża jako światowego przywódcę potępiającego niesprawiedliwość. Według sondażu przeprowadzonego przez finansowany ze środków publicznych instytut CONICET, około 40% stwierdziło, że papież jest obojętny, a 27% stwierdziło, że jest zbyt zaangażowany w politykę.

READ  Pojawiły się nieporozumienia między wyższymi urzędnikami izraelskimi co do sposobu prowadzenia wojny z Hamasem w Gazie

Kiedy Bergoglio został ogłoszony nowym papieżem w 2013 roku, kierowcy z Buenos Aires trąbili trąbkami, by świętować, a ludzie wypełnili miejską katedrę na uroczystą mszę.

Roberto Backmann, dyrektor Centrum Badań Opinii Publicznej, powiedział, że profil Franciszka spadł z pozytywnej oceny 85% w pierwszych latach jego urzędowania jako papieża do 72% dwa lata temu.

„Byłam rozczarowana” – powiedziała Maria de los Angeles López, gorliwa katoliczka, która wierzyła, że ​​papież Argentyny będzie miał pozytywny wpływ na kraj. Jest więcej biedy, przestępczości i gorszych podziałów niż kiedykolwiek wcześniej. Myślałem, że może to pomóc nam pogodzić się jako społeczeństwo, ale wręcz przeciwnie, straciło swoją głębię”.

Bliscy Franciszka powiedzieli, że nie przyjechał do Argentyny, bo miał inne priorytety. Jego bratanek Jose Bergoglio powiedział: „Musimy zrozumieć, że misja Papieża wykracza poza argentyńską próżność”.

Dziennikarka Alicia Barrios, przyjaciółka Franciszka, powiedziała, że ​​papież był szczególnie zaniepokojony rosyjską inwazją na Ukrainę. „Możesz sobie wyobrazić, że nie ma zbyt wiele czasu dla Argentyny” – powiedział Barrios. „Są kraje, które potrzebują tego bardziej”.

W „El Pastor” Papież mówi, że „to niesprawiedliwe mówić, że nie chcę jechać” do Argentyny.

Sugeruje się również, że Franciszek ma oko na swoje rodzinne miasto. W tegorocznym wywiadzie dla Associated Press, z Alberto Fernandezem u władzy, Franciszek obwinił „złe zarządzanie i złą politykę” za roczną stopę inflacji w Argentynie wynoszącą prawie 100% i stopę ubóstwa wynoszącą prawie 40%.

Franciszek jest także w kontakcie z księżmi w fawelach, w tym z księdzem Jose „Pepe” de Paula. Di Paula powiedział, że Franciszek jest „niedaleko”, dodając, że ma „bardzo dobry wizerunek” w fawelach, gdzie jest „lubiany”.

Di Paula jest jednym z kilku przywódców religijnych, którzy planują w sobotę wydarzenie upamiętniające dziesięciolecie papieża Franciszka.

READ  Skandal na poczcie: prezes Henry Staunton musiał odejść, bo „nie pracował” – Badenoch

De Paula powiedział, że to wspomnienie powinno być „czczone flagami argentyńskimi, a nie flagami politycznymi, takimi jak mistrzostwa świata”, przypominając, jak Argentyńczycy zjednoczyli się z radością po wygraniu turnieju piłkarskiego w Katarze w zeszłym roku. „Wyszliśmy świętować, przytulaliśmy każdego bez względu na religię, partię polityczną czy przekonania. Teraz musi być to samo, święto w tym samym duchu”.