19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina i Rosja twierdzą, że w bitwie o Bakhmuta zginęły setki żołnierzy wroga

Ukraina i Rosja twierdzą, że w bitwie o Bakhmuta zginęły setki żołnierzy wroga

(Reuters) – Ukraina i Rosja poinformowały w sobotę, że setki wrogich żołnierzy zginęło w ciągu ostatnich 24 godzin w walkach o Bakhmuta, Kijów bezlitośnie odpierał ataki, a mała rzeka dzieląca miasto tworzy teraz nową linię frontu. .

Serhij Czerwaty, rzecznik ukraińskiego wojska, powiedział, że w Bachmucie zginęło 221 prorosyjskich żołnierzy, a ponad 300 zostało rannych. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w obwodzie donieckim, szerszym niż linia frontu, zginęło do 210 ukraińskich żołnierzy.

Podczas gdy straty Bachmuta nie zostały zdeterminowane przez Moskwę, wschodnie miasto Donieck, obecnie prawie opustoszałe, było miejscem jednej z najkrwawszych i najdłuższych bitew całorocznej wojny.

Obie strony przyznały się do poniesienia i zadania Bachmutowi ogromnych strat, a dokładna liczba ofiar jest trudna do niezależnej weryfikacji.

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował w sobotę, że rosyjska grupa najemników Wagnera przejęła kontrolę nad większością wschodniej części Bachmutu – o czym poinformował w środę założyciel grupy Jewgienij Prigożyn.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„W centrum miasta rzeka Pakhmutka stanowi teraz linię frontu” – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym biuletynie wywiadowczym.

Ukraina upierała się, że nadal utrzymuje się w Bachmucie i zapewnia „przyzwoitą obronę” siłom rosyjskim, a dowódca odpowiedzialny za obronę Bachmuta powiedział, że ochrona jej jest kluczem do ukraińskiego kontrataku.

„Trzeba kupić czas na zgromadzenie rezerw i rozpoczęcie kontrataku, który jest niedaleko” – powiedział w sobotę pułkownik Ołeksandr Serski.

Moskwa twierdzi, że schwytanie Bachmuta wybiłoby dziurę w ukraińskiej obronie i byłoby krokiem w kierunku przejęcia całego przemysłowego regionu Donbasu, co jest kluczowym celem. Kijów mówi, że bitwa miażdży najlepsze rosyjskie jednostki.

Prigożyn powiedział w sobotę, że znajduje się teraz 1,2 km od centrum administracyjnego miasta. Centrum znajduje się po zachodniej stronie rzeki Pakhmutka.

Brytyjski wywiad powiedział, że rzeka przepływa przez jakiś otwarty teren: „obszar ten stał się strefą śmierci, prawdopodobnie bardzo utrudniając siłom Wagnera próbę kontynuowania frontalnego ataku na zachód”.

READ  Oczekuje się, że tajfun Haikui uderzy w Tajwan w niedzielne popołudnie

Ale sytuacja nadal była niebezpieczna dla sił ukraińskich.

Dodał, że „ukraińska potęga i jej linie zaopatrzenia na zachodzie pozostają podatne na ciągłe rosyjskie próby oskrzydlenia obrońców z północy i południa”.

Pisanie przez Davida Leungrena i Lydię Kelly; Montaż autorstwa Granta McCalla i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.