21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ponad 1300 migrantów dotarło do brzegu we Włoszech po wielu akcjach ratunkowych

Ponad 1300 migrantów dotarło do brzegu we Włoszech po wielu akcjach ratunkowych

  • Straż Przybrzeżna przeprowadziła wiele akcji ratowniczych na wzburzonym morzu
  • Wzrosła liczba imigrantów przybywających mimo surowości rządu
  • Do 74 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy statku z 26 lutego

RZYM, 11 marca (Reuters) – Ponad 1300 migrantów zostało uratowanych podczas trzech oddzielnych operacji u południowego krańca Włoch, poinformowała w sobotę straż przybrzeżna, dwa tygodnie po tym, jak co najmniej 74 osoby zginęły, gdy ich łódź uderzyła w skały w pobliżu wybrzeża.

A rosnąca liczba przybywających migrantów wywarła presję na konserwatywny rząd Włoch, który doszedł do władzy w październiku zeszłego roku, obiecując odcięcie napływu migrantów, tylko po to, by zobaczyć gwałtowny wzrost liczby lądowań w tym roku zarówno z Afryki Północnej, jak i Turcji.

Straż przybrzeżna powiedziała, że ​​jeden z jej statków zabrał 500 migrantów z łodzi oddalonej o ponad 160 kilometrów na morzu, a następnie przywiózł ich do miasta Reggio Calabria.

Kolejnych 379 migrantów zostało przeniesionych z oddzielnego statku na tym samym obszarze i wkrótce zostaną sprowadzeni na ląd.

„Akcje ratunkowe (były) skomplikowane przez przepełnione łodzie i niesprzyjające warunki na morzu” – poinformowała straż przybrzeżna w oświadczeniu.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Kolejna łódź rybacka wypełniona 487 migrantami została przewieziona do portu Crotone w Kalabrii i przymocowana do holownika, aby zapewnić jej stabilność.

Kolejne 200 osób zostało aresztowanych u wybrzeży Sycylii i zostaną przewiezione do Katanii później tego dnia, jak poinformowali lokalni urzędnicy, podczas gdy siły powietrzne przewoziły migrantów z zatłoczonego ośrodka recepcyjnego na wyspie Lampedusa.

W tym roku do Włoch przybyło już ponad 17 000 osób, w tym około 4000 w tym tygodniu, w porównaniu z 6000 w pierwszych dwóch i pół miesiącach 2022 roku. Setki osób zginęło również podczas próby przepłynięcia Morza Śródziemnego i dotarcia do Europy.

Migranci przybywają na pokład włoskiego statku straży przybrzeżnej Peluso w sycylijskim porcie Augusta, 13 maja 2016 r. REUTERS/Antonio Barinello/File Photo

dochodzenie

Ciało małej dziewczynki zostało znalezione w sobotę w pobliżu miejsca, w którym 26 lutego rozbił się statek migrantów. Liczba ofiar tej jednej katastrofy wzrosła do 74. 79 osób przeżyło katastrofę, ale około 30 wciąż uważa się za zaginionych.

READ  Aktualizacja na żywo z wojny na Ukrainie: co najmniej 20 zabitych w rosyjskim strajku w Winnicy

W sumie Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w tym roku w środkowej części Morza Śródziemnego zginęło 300 migrantów.

Prokuratorzy badają, czy włoskie władze powinny były zrobić więcej, aby zapobiec katastrofie. Premier Giorgia Meloni odrzuciła tę propozycję i dążyła do zrzucenia całej winy na handlarzy.

W czwartek jej rząd nałożył surowsze kary więzienia na przemytników ludzi i obiecał otworzyć więcej kanałów legalnej migracji. Pod koniec ubiegłego roku zaatakował charytatywne łodzie ratownicze, oskarżając je o działanie jako usługa taksówkarska dla migrantów.

Organizacje charytatywne zaprzeczyły, że tak było. Środek ten znacznie zmniejszył liczbę statków ratowniczych patrolujących Morze Śródziemne, najwyraźniej nie zniechęcając migrantów do wypłynięcia w morze.

Enrico Borghi, senator centrolewicowej Partii Demokratycznej, oskarżył rząd o psucie kryzysu.

„(Ona) myśli, że może rozwiązać tak głęboki problem poprzez pozowanie w mediach, prawo karne i fałszywe próby udawania twardziela” – napisał na Twitterze. Rezultat: liczba lądowań potroiła się za rządów Meloniego.

Sama Meloni wydała w sobotę oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​jedynym rozwiązaniem jest wspólny europejski wysiłek na rzecz wzmocnienia granic UE i zacieśnienia współpracy z wydaleniami.

(Reportaż Crispiana Palmera) Montaż autorstwa Marka Pottera i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.