30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Skandal korupcyjny na Ukrainie: amerykańskie obietnice „ścisłego monitorowania” pomocy

Skandal korupcyjny na Ukrainie: amerykańskie obietnice „ścisłego monitorowania” pomocy

Stany Zjednoczone zobowiązały się we wtorek ściśle monitorować, w jaki sposób Ukraina wydaje miliardy dolarów na pomoc w następstwie niszczycielskiego skandalu korupcyjnego, który doprowadził do serii rezygnacji w Kijowie.

Podczas gdy Waszyngton powiedział, że nie ma dowodów na niewłaściwe wykorzystanie zachodnich funduszy, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price obiecał, że będzie „ścisły monitoring”, aby upewnić się, że pomoc amerykańska nie zostanie przekierowana.

Kilku wyższych urzędników ukraińskich zostało zwolnionych we wtorek w następstwie skandalu korupcyjnego związanego z nielegalnymi płatnościami dla wiceministrów i zawyżonymi kontraktami wojskowymi.

Stanowiska odeszło łącznie pięciu wojewodów, czterech wiceministrów i dwóch szefów agencji rządowych, a także wiceszef administracji prezydenta i zastępca prokuratora generalnego.

W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że czystka była „niezbędna” dla zachowania „silnego kraju”, podczas gdy Price określił ją jako „szybką” i „niezbędną”.

Jednak skandal pojawia się w newralgicznym momencie dla Kijowa, ponieważ wymaga coraz większego wsparcia ze strony Zachodu i przeciwdziała postępom Rosji na wschodzie.

Korupcja może stłumić entuzjazm Zachodu dla rządu Ukrainy, który ma długą historię chwiejnych rządów.

W weekend wiceminister infrastruktury został aresztowany przez policję antykorupcyjną pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 367 000 euro na zakup drogich generatorów, czemu zaprzecza.

Dzieje się to w czasie, gdy ukraińscy cywile cierpią z powodu przedłużających się przerw w dostawie prądu, pośród wyniszczających rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną kraju.

Tymczasem śledztwo przeprowadzone przez ukraińską gazetę oskarżyło Ministerstwo Obrony o podpisywanie kontraktów na dostawy żywności dla żołnierzy pierwszej linii po „dwu- lub trzykrotnie” zwykłej cenie.

Zdaniem analityków, głośne odejścia pokazują, że korupcja to nie tylko odpowiedzialność karna, ale i polityczna.

„To dobry przykład tego, jak jeszcze nie powstały instytucje, mechanizmy antykorupcyjne i mechanizmy kontroli i równowagi [2014 Maidan] Kateryna Ryzenko z Transparency International Ukraina, antykorupcyjnej organizacji pozarządowej, powiedziała Euronews, że rewolucja godności działa pomimo wojny totalnej.

READ  Ocalały z festiwalu muzycznego opowiada historię wstrząsającej ucieczki przed terrorystami Hamasu: „Gonili nas godzinami”

„Ale ostateczną rolę w tych wydarzeniach musi odegrać prokuratura, organ śledczy i sąd, kiedy te sprawy zostaną rozstrzygnięte w najszerszym zakresie prawa” – dodała.

Ministerstwo obrony Ukrainy, które podobno podpisało zawyżone kontrakty o wartości 320 mln euro, stwierdziło, że rezygnacje pomogą „utrzymać zaufanie społeczności i międzynarodowych partnerów”.

W niedzielę zaprzeczyła zarzutom, nazywając je „dezinformacją” i ostrzegając, że szkodzą „interesom obrony w specjalnym okresie”.

W styczniu przywódca rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej skrytykował zachodnią pomoc dla Ukrainy jako „program prania brudnych pieniędzy”.

„Widzę, że niektórzy są zaniepokojeni zagraniczną pomocą dla Ukrainy. Nie martwcie się! To skuteczny program prania pieniędzy. Te pieniądze zostaną zdefraudowane przez zachodnich i ukraińskich urzędników, a nie więcej niż 15% całkowitej pomocy trafi do okopach” – napisał Ramzan Kadyrow w swoim Telegramie.

Nie ma dowodów na to twierdzenie ze strony zagorzałego sojusznika Putina.

Zełenski został wybrany w 2019 roku, obiecując gruntowne reformy mające na celu walkę z korupcją i poprawę gospodarki.

Podczas sprawowania urzędu prezydent Ukrainy zwolnił kilku ministrów i urzędników, jednocześnie walcząc ze złowrogim wpływem potężnych ludzi w kraju.