24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sherine Abu Aqla: Dziennikarka Al-Jazeera została zastrzelona na Zachodnim Brzegu |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Sherine Abu Aqla: Dziennikarka Al-Jazeera została zastrzelona na Zachodnim Brzegu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia izraelskie siły zastrzeliły dziennikarkę Al-Jazeera Shireen Abu Akleh na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Została zastrzelona w środę, kiedy relacjonowała izraelskie naloty na miasto Jenin, i została zabrana do szpitala w stanie krytycznym, według ministerstwa i dziennikarzy Al Jazeera. Abu Okla miała na sobie kurtkę dziennikarza, kiedy została zabita.

Ministerstwo poinformowało, że została uznana za zmarłą w szpitalu.

Nidaa Ibrahim z Al-Jazeery powiedziała, że ​​okoliczności jej śmierci nie są jasne, ale nagrania wideo pokazują, że Abu Okla została postrzelona w głowę.

Teraz wiemy, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło jej śmierć. Shireen Abu Oqla relacjonowała bieżące wydarzenia w Jenin, w szczególności izraelski nalot na miasto na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu, kiedy została postrzelona w głowę. .

„Jak możesz sobie wyobrazić, jest to szok dla dziennikarzy, którzy z nią pracowali”.

Ibrahim, płacząc, powiedział, że Abu Okla był „bardzo szanowanym dziennikarzem”.

Abu Okla był jednym z pierwszych reporterów terenowych dla Al Jazeery i dołączył do sieci w 1997 roku.

Kolejnym dziennikarzem z Al-Jazeery był Ali Al-Samudi strzelanie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że został postrzelony w plecy. Według doniesień stan Al-Samoudiego jest stabilny.

Szef biura Al Jazeery w Ramallah, Walid Al-Omari, powiedział, że palestyńscy bandyci nie strzelali, odrzucając izraelskie oświadczenie wskazujące na taką możliwość.

IDF powiedział, że został zaatakowany ciężkim ogniem i materiałami wybuchowymi podczas pracy w Jenin i że odpowiedzieli ogniem. Dodała, że ​​„bada incydent”.

Ruch Fatah, kierowany przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, potępił zabójstwo Abu Akle.

„Celowanie Shirene jest wyraźnym kierowaniem na prawdę i [Israel] „Chce ukryć swoje zbrodnie przeciwko narodowi palestyńskiemu” – powiedział rzecznik Fatah Osama al-Qawasmi. Izrael chce wysłać wiadomość do dziennikarzy na całym świecie, że ktokolwiek chce ukryć prawdę, zostanie zastrzelony.

READ  Wybuchły protesty, gdy Marcos powrócił do wyborów prezydenckich na Filipinach

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział, że Tel Awiw oferuje „wspólne patologiczne śledztwo” w sprawie „smutnej śmierci” Abu Akle. „Dziennikarze w strefach konfliktu muszą być chronieni” – dodał.

Siły izraelskie zbombardowały biura Al Jazeery w Strefie Gazy, w tym także Associated Press, podczas ataku sprzed roku, a palestyńscy i międzynarodowi dziennikarze twierdzą, że są regularnie atakowane przez siły izraelskie na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie.

Wiele osób w Palestynie i za granicą korzystało z mediów społecznościowych, aby wyrazić swój szok i smutek.

Dziś rano izraelskie siły okupacyjne zamordowały ukochaną dziennikarkę Shireen Abu Aqleh, relacjonując jej brutalne praktyki w Jenin. „Shireen była najwybitniejszym palestyńskim dziennikarzem i bliskim przyjacielem” – napisał Husam Zomlot, ambasador Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii.

Ci, którzy ją znali, opisywali ją jako odważną, miłą i głosem Palestyńczyków.

„Shireen była odważną, miłą i uczciwą dziennikarką, której oglądaliśmy ja i miliony Palestyńczyków” – napisał Fadi Koran, aktywista z grupy wyborczej Avaaz.

„Jesteśmy przerażeni słysząc o morderstwie dziennikarki Al Jazeera Shireen Abu Aqleh w Jenin! Shireen śmiało pisała o izraelskiej agresji na Palestynę od ponad dwóch dekad” – napisała Howaida Araf, palestyńsko-amerykańska aktywistka i prawniczka.

„Niewiara”, napisał palestyński aktywista Salem Brahma. Dorastaliśmy, pisząc raporty z drugiej intifady. To był nasz głos. Odpoczywaj w sile i pokoju. Kolejny dzień, kolejna tragedia”.

Giles Trendel, dyrektor Al Jazeera, powiedział, że sieć była „zszokowana i zasmucona” śmiercią Sherine Abu Okla.

READ  Pierwszy przywódca UE, który spotkał Putina od czasu inwazji na Ukrainę, powiedział, że rosyjski przywódca „wierzy, że wygrywa wojnę”

„Mamy historię na całym świecie, ale szczególnie w tym regionie, gdzie byliśmy świadkami tragedii”, powiedział, wzywając do przejrzystego śledztwa w sprawie zabójstwa Abu Akleha.

„Jako dziennikarze idziemy dalej. Naszym zadaniem jest iść naprzód. Nie zostaniemy uciszeni pomimo prób uciszenia nas” – powiedział Trendel. To jest ważniejsze niż kiedykolwiek”.