20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Litewski minister spraw zagranicznych wzywa do impeachmentu Putina, spodziewa się, że rosyjski przywódca stanie się bardziej niestabilny w miarę wzrostu strat

Litewski minister spraw zagranicznych wzywa do impeachmentu Putina, spodziewa się, że rosyjski przywódca stanie się bardziej niestabilny w miarę wzrostu strat

Przemawiając we wtorek do CNN w Waszyngtonie, Landsbergis powiedział również, że jego kraj poszukuje stałej obecności wojsk amerykańskich, nazywając to „największym środkiem odstraszającym dla agresora takiego jak Rosja”, a także wzmocnione wsparcie ze strony NATO na przyszłomiesięcznym szczycie przywódców w Madrycie.

Litwa jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy od czasu wybuchu wojny ponad dwa miesiące temu i nalegała na zdecydowaną reakcję na Rosję, stając się pierwszym krajem UE, który powstrzymał import rosyjskiego gazu.

Jak dotąd, powiedział Landsbergis, Stany Zjednoczone i sojusznicy europejscy skupiali się na swoim „taktycznym podejściu” do wojny na Ukrainie w odpowiedzi na wydarzenia w terenie.

Szef MSZ podkreślił jednak, że muszą też myśleć strategicznie o perspektywie długoterminowej – i dopóki nie odejdzie Putin i jego współpracownicy, świat musi się przygotować, bo Rosja „może znów walczyć, nie wykluczając państw NATO”.

„Są kraje, które oczekują, że musimy po prostu poczekać na koniec wojny i trochę poczekać, aż wojna się skończy, a potem wrócić do normalnego biznesu” – powiedział Landsbergis, zauważając, że „Rosja jest poza cywilizowanym porządkiem świata … już nie należą do tego.”

„Stan wojny w Rosji skończy się, gdy reżim skończy się w Rosji. Tylko tak to widzimy” – powiedział.

Landsbergis nie sugerował, by Zachód podjął konkretne kroki w celu odsunięcia Putina od władzy i przyznał, że „może trochę potrwać, zanim to się zmieni, ponieważ nie mamy żadnych skutecznych środków, aby to zmienić. Więc to musi się zmienić od wewnątrz. ”.

Co więcej, Landsbergis dał jasno do zrozumienia, że ​​to nie wystarczy tylko dlatego, że Putin nie kieruje już Rosją, ponieważ jest to „kompletny system”.

„Putin może być chory, może zostać zepchnięty na bok przez swoje najbliższe otoczenie – które może być całkowicie niezadowolone ze strat na polu bitwy – ale to nie znaczy, że zmieni się reżim lub jego nastawienie, zmieni się nastawienie do podżegania ”, powiedział, mówiąc, że przypomina nazistowskie Niemcy.

Landsbergis powiedział CNN, że Poniedziałkowe przemówienie Putina z okazji Dnia Zwycięstwa Zauważył, że wśród bliskiego kręgu może pojawić się uraza z powodu wojennych niepowodzeń Rosji, mówiąc, że to „fajne”, że rosyjski prezydent próbował „wyjaśnić” w tych uwagach, dlaczego wojna się rozpoczęła.

„Komu to wyjaśnia? Jego słuchaczom? Cóż, nie potrzebują wyjaśnień” – powiedział minister spraw zagranicznych, odnosząc się do aprobaty rosyjskiej opinii publicznej dla inwazji. – My? Wiesz, my mu nie wierzymy. To znaczy, znamy fakty, no wiesz, znamy je cały czas.

READ  Wybory lokalne w Turcji: Opozycja zadziwia Erdogana historycznym zwycięstwem

„Więc myślę, że wyjaśnia to swoim kręgom… ludziom, którzy mogą stracić w nim wiarę. Musi więc ich przekonywać, że to była dobra decyzja” – powiedział Landsbergis.

Czołowy dyplomata litewski przewidywał, że Putin będzie „stawał się coraz bardziej paranoikiem na punkcie tego, kogo ufa, i będzie czuł, że wokół niego narasta coraz większa uraza z powodu strat na polu bitwy, co może sprawić, że jego kroki – zwłaszcza w ramach (wewnętrzny) okrąg — bardziej przekrzywiony”.

Takie nieobliczalne zachowanie może doprowadzić go do uderzenia w jeden z krajów NATO, dlatego „decyzje NATO są tak ważne dla krajów takich jak Litwa” – jednego z krajów NATO, które są geograficznie najbliższe Rosji.

„Musimy wiedzieć, że jesteśmy chronieni” – powiedział Landsbergis.

Odniesienie się do takich obaw związanych z bezpieczeństwem było głównym tematem jego spotkania z zastępcą sekretarz stanu Wendy Sherman w poniedziałek w Waszyngtonie, powiedział Landsbergis w rozmowie z CNN, i będzie tematem dyskusji z przywódcami NATO, aby omówić stronę wschodnią na czerwcowym szczycie w Madrycie.

Landsbergis powiedział, że Litwa chce stałej obecności wojsk amerykańskich na „Przełęczy Swalki” – która leży na granicy litewsko-polskiej i łączy Białoruś z rosyjską bałtycką enklawą Kaliningradu – oraz stałej obecności wojsk amerykańskich i możliwości alianckiej brygady ekspedycyjnej – wdrożenie na poziomie. Landsbergis powiedział również, że Litwa dąży do zintegrowanych zdolności obrony przeciwlotniczej, podobnych do izraelskiej Żelaznej Kopuły.

Landsbergis powiedział CNN, że jego kraj nie otrzymał od Waszyngtonu jednoznacznej odpowiedzi na temat swojego stanowiska w sprawie stałej obecności sił USA, ale ma nadzieję, że dojdzie do konsensusu, gdy NATO spotka się w przyszłym miesiącu.

Przed szczytem Landsbergis powiedział, że ważne jest, aby świat zmierzył się z „nadchodzącym kryzysem żywnościowym” w wyniku wojny, opisując go jako „ogromny problem, który dopiero zaczyna się ujawniać”.

READ  Nowozelandzki minister edukacji Chris Hepkins ma zastąpić Jacindę Ardern na stanowisku premiera

„W tym miejscu ta globalna koalicja musi włożyć wiele wysiłku” – powiedział.

„Jedną z rzeczy, które można zrobić i myślę, że najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest umożliwienie Ukraińcom eksportu pszenicy i kukurydzy przez port w Odessie oraz zapewnienie korytarza bezpieczeństwa, jeśli to konieczne. kraje dotknięte kryzysem żywnościowym”, powiedział Landsbergis CNN. Weź Egipt.

Powiedział, że nie spodziewa się, że samo NATO będzie odgrywać rolę w tworzeniu korytarza bezpieczeństwa, ale „nie wykluczałbym, że być może niektóre państwa NATO wezmą w tym udział, wraz z szerszymi sojusznikami, z krajami bezpośrednio dotkniętymi tym”.

„To dlatego, że jeśli zobaczycie listę krajów, które kiedyś kupowały produkty spożywcze z Ukrainy, które są teraz w słabej pozycji, biorą Turcję, biorą Egipt, a nawet Iran – i nie oczekuję, że Iran przyłączy się do tych wysiłków – są wciąż dziesiątki milionów ludzi, którzy będą słabi, Niektórzy z nich będą cierpieć z powodu cen i niedoborów żywności.”