9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykański wywiad podobno pomógł Ukrainie zabić Rosjan

Amerykański wywiad podobno pomógł Ukrainie zabić Rosjan

W raporcie stwierdzono, że Stany Zjednoczone potajemnie dostarczyły Ukrainie informacje z pola bitwy w czasie rzeczywistym, które bezpośrednio pomogły jej wojsku zabić rosyjskich generałów – wywołując w czwartek gniewną reakcję Kremla.

Waszyngton dostarczył ważne informacje wywiadowcze, które pomogły zidentyfikować mobilną kwaterę wojskową Rosji, a także przewidzieć ich ruchy. New York Times poinformował, powołując się na kilku wysokich rangą urzędników amerykańskich.

Anonimowi urzędnicy powiedzieli gazecie, że wywiad był „krytyczny” i bezpośrednio doprowadził do zabójstwa „kilku” rosyjskich generałów na Ukrainie, nie podając liczby.

Ukraina twierdziła wcześniej, że zabiła co najmniej 12 osób Rosyjscy generałowie. W raporcie podkreślono, że nie wszystkie informacje zostały przypisane komunikacjom amerykańskim.

Sekretarz Obrony Lloyd Austin – Światowa Organizacja Zdrowia Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie W zeszłym miesiącu – przyznał, że USA chciały „ujrzeć Rosję tak słabą, że nie może zrobić tego, co zrobiła podczas inwazji na Ukrainę”.

Rzecznik Pentagonu, John Kirby, potwierdził gazecie, że Stany Zjednoczone dostarczają „Ukrainie informacji i danych wywiadowczych, których może użyć do samoobrony”, jednocześnie odmawiając „mówienia szczegółów”.

Sekretarz obrony Lloyd Austin przyznał, że Stany Zjednoczone chcą „ujrzeć Rosję tak słabą, że nie może zrobić tego, co zrobiła podczas inwazji na Ukrainę”.
Andrade-Rhoades/Basen/CNP przez ZUMA Press Wire
Wołodymyr Zełenski.
Sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się w zeszłym miesiącu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydencja Ukrainy / ZUMA Press Wire Service
Rzecznik Pentagonu John Kirby.
Rzecznik Pentagonu John Kirby potwierdził, że Stany Zjednoczone dostarczają „Ukrainie informacji i danych wywiadowczych, które mogą wykorzystać do obrony”.
Manuel Palsci Cineta/AFP

Jednak Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA skrytykowała raport gazety jako wprowadzający w błąd i nieodpowiedzialny.

„Stany Zjednoczone zapewniają informacje wywiadowcze na polu bitwy, aby pomóc Ukraińcom w obronie ich kraju” – powiedział AFP rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrian Watson.

„Nie dostarczamy wywiadu z zamiarem zabicia rosyjskich generałów”.

zniszczony czołg.
Waszyngton podobno dostarczył krytyczne informacje wywiadowcze, które pomogły Ukrainie zlokalizować mobilną kwaterę wojskową Rosji, a także przewidzieć ich ruchy.
Maxim Marosenko / NoorPhoto przez Zuma Press
Niezidentyfikowane ciała uważane za żołnierzy rosyjskich.
Ciała niezidentyfikowanych osób, uważanych za żołnierzy rosyjskich, zostały namalowane w kształcie litery Z w pobliżu wsi niedawno zdobytej przez siły ukraińskie.
Felipe Dana/AFP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek raport, mówiąc, że w odpowiedzi „rosyjskie wojsko robi wszystko, co konieczne w tej sytuacji”.

„Nasze wojsko doskonale zdaje sobie sprawę, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i NATO jako całość nieustannie przekazują informacje wywiadowcze i inne parametry ukraińskim siłom zbrojnym” – powiedział dziennikarzom.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Przyznał, że wywiad wraz z dostawami broni z Zachodu „nie przyczynił się do szybkiego zakończenia (rosyjskiej) operacji”.

Zniszczony rosyjski helikopter zobaczył szczątki zwłok.
Zniszczony rosyjski helikopter zobaczył szczątki zwłok.
Carlos Barria / Reuters
Z huty Azovstal Mariupola unosi się dym.
Po rosyjskim ataku z huty Azovstal w Mariupolu unosi się dym.
Marie-Laurie Misana / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Doniecku / AFP

Podkreślił jednak, że „nie są one w stanie przeszkodzić w osiągnięciu założonych celów”.

Odpowiedź pojawiła się, gdy Ukraina twierdziła, że ​​pięć osób zginęło, a co najmniej 25 zostało rannych we wschodniej Ukrainie w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku rosyjskich bombardowań.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haiday powiedział, że w środę siły rosyjskie zbombardowały region 24 razy, uderzając w miasta Siewierodonieck, Łysiczańsk, Girsk i Popasna, uszkadzając co najmniej 23 domy i zabijając pięć osób.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział: „Nasze wojsko doskonale zdaje sobie sprawę, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i NATO jako całość nieustannie przekazują informacje wywiadowcze”.
AP
Prezydent Rosji Władimir Putin.
Rosja przekonywała, że ​​wywiad z USA „nie jest w stanie przeszkodzić w osiągnięciu założonych celów”. Na spotkaniu pojawił się tu prezydent Rosji Władimir Putin.
Michaił Klementiew / Kreml / Sputnik / Paweł / EPA

Gubernator Doniecka Pawło Kirilenko powiedział, że w czwartek wieczorem bombardowanie Kramatorska w obwodzie donieckim zraniło co najmniej 25 osób. Dodał, że w wyniku tego zostało uszkodzonych dziewięć domów, szkoła i inna infrastruktura cywilna.

z drutem