19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden jest gospodarzem Szczytu Ameryk: Aktualizacje na żywo

Biden jest gospodarzem Szczytu Ameryk: Aktualizacje na żywo

przypisane mu…Luis Antonio Rojas dla The New York Times

LOS ANGELES – W okresie poprzedzającym Szczyt Ameryk administracja Bidena starała się uniknąć zawstydzenia hrabstwa przez kluczowych przywódców – tylko po to, by odrzucić jej propozycje.

Urzędnicy amerykańscy spędzili tygodnie na negocjacjach z rządem meksykańskim, próbując znaleźć sposób na zachęcenie prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora do spotkania w Los Angeles. Wiceprezydent Kamala Harris zadzwonił do przywódcy Hondurasu, aby przekonać ją do udziału. Starsi doradcy zostali wysłani, aby spróbować zaimponować przywódcom Salwadoru i Gwatemali.

Nic nie działa. Głowy państw tej czwórki odmówiły udziału w spotkaniu, zadając cios Bidenowi, który starał się pokazać jedność i wspólny cel na półkuli zachodniej.

Prezydent Salwadoru Neb Bukele nawet nie zadzwonił do sekretarza stanu Anthony’ego J. Blinken, według czterech osób zaznajomionych z zasięgiem, nie mógł wypowiadać się publicznie.

Nieobecności poddały w wątpliwość znaczenie szczytu, który miał pokazać współpracę między sąsiadami, a zamiast tego głośno siał podziały w regionie coraz bardziej gotowym rzucić wyzwanie amerykańskim przywódcom.

„Pokazuje głębokie podziały na kontynencie” – powiedziała Martha Barcena, była ambasador Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Pani Barsina powiedziała, że ​​przywódcy, którzy zdecydowali się nie uczestniczyć, „podważają wpływ Stanów Zjednoczonych, ponieważ wpływ Stanów Zjednoczonych słabnie na kontynencie”.

Administracja Bidena stwierdziła, że ​​bez prezydentów przy stole wiele można osiągnąć, ponieważ przysłani w ich miejsce sekretarze stanu są w stanie podpisywać umowy.

„Stany Zjednoczone pozostają najpotężniejszą siłą napędową akcji na półkuli zachodniej w celu rozwiązania fundamentalnych wyzwań stojących przed narodami obu Ameryk” – powiedziała w poniedziałek sekretarz prasowa Białego Domu Karen Jean-Pierre.

READ  Uciekaj do granicy: ponad 150 000 Ukraińców stara się o azyl

Jednak, przerywając z różnych powodów nieobecność okręgu, wszyscy zdają się wyrażać niezadowolenie ze sposobu sprawowania władzy przez administrację.

Lopez Obrador przez wiele tygodni telegrafował, że nie pojawi się, chyba że administracja zaprosi Kubę, Wenezuelę i Nikaraguę. Xiomara Castro, lewicowa prezydent Hondurasu, dołączyła do jego modowego szyku i powiedziała, że ​​ona też ukłoni się, jeśli spotkanie nie obejmie tych krajów.

Pozostawiając ich poza szczytem, ​​Lopez Obrador powiedział: „oznacza kontynuację starej, natrętnej i lekceważącej polityki wobec narodów i ich ludzi”.

Przywódcy Gwatemali i Salwadoru wydawali się bardziej zaniepokojeni relacjami ze Stanami Zjednoczonymi niż listą gości.

Po objęciu urzędu administracja Bidena przypuściła atak na korupcję w obu krajach, nakładając sankcje na najwyższych urzędników i Połączenie Dostrzegane wysiłki Osłabienie instytucji demokratycznych przez rządy Ameryki Środkowej.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giamatti powiedział, że nie pojawi się na szczycie dzień później Pan Blinken powiedział Wybór przez jego rząd prokuratora generalnego był zamieszany w „wielką korupcję”.

„Wysłałem wiadomość, że nie pójdę”, powiedział Giamatti, dodając: „Dopóki jestem prezydentem, ten kraj będzie szanowany i jego suwerenność będzie szanowana”.

Bukele nie podał swojego rozumowania do wiadomości publicznej, ale ludzie zaznajomieni z myśleniem salwadorskiego prezydenta twierdzą, że nie widział sensu w ściskaniu dłoni i robieniu zdjęć, gdy dialog między dwoma krajami został w zasadzie zerwany.