25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że 90% amerykańskich haubic zadeklarowanych Ukrainie zostało tam przeniesionych.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że 90% amerykańskich haubic zadeklarowanych Ukrainie zostało tam przeniesionych.

Rosyjski Patriarcha Prawosławny Cyryl obchodzi Wielkanoc w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, Rosja, 19 kwietnia 2020 r. (Oleg Varov/Służba Prasowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego/AFP/Getty Images)

Dwa źródła, które zapoznały się z pełnymi dokumentami, powiedziały, że głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl, jest jedną z osób, które mają być objęte proponowaną szóstą rundą sankcji UE.

Źródła podały, że proponowany projekt został przesłany do oceny ambasadorom.

Źródło z Komisji Europejskiej powiedziało, że w tym momencie nazwy mogą być usuwane lub dodawane według uznania państw członkowskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała w środę zestaw środków, które obejmowałyby również rosyjskie embargo na ropę.

W wywiadzie udzielonym w tym tygodniu papież Franciszek skrytykował Cyryla za popieranie podanych przez Rosję powodów inwazji na Ukrainę i ostrzegł go, by nie stał się nim. ministrant Putina.

W odpowiedzi Rosyjski Kościół Prawosławny stwierdził, że papież Franciszek użył „niewłaściwego tonu” opisując swoje spotkanie z patriarchą Cyrylem i nazwał komentarze papieża „niefortunnymi”.

„Takie oświadczenia nie przyczyniają się do ustanowienia konstruktywnego dialogu między Kościołem rzymskokatolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, co jest obecnie szczególnie potrzebne” – powiedział w oświadczeniu Departament Stosunków Zagranicznych Patriarchatu Rosyjskiego.

Co mówi Rosja: Rzecznik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Władimir Leguida powiedział w środę, że sankcje nie są zgodne ze „zdrowym rozsądkiem”, według oficjalnej rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

„Najbardziej losowy” [these] Stają się kary, im bardziej tracą kontakt ze zdrowym rozsądkiem i tym trudniej jest osiągnąć pokój, o co prosi Rosyjska Cerkiew Prawosławna w każdym nabożeństwie z błogosławieństwem Jego Świątobliwości Patriarchy, pomóż wszystkim dotkniętym Ukraińcom. Konflikt służy tylko do potwierdzenia jego słów” – powiedział Leguida w poście w Telegramie.

„Tylko ci, którzy są całkowicie ignorantami w historii naszego Kościoła, mogą próbować zastraszyć duchowieństwo i jego wiernych, układając kilka list” – powiedział Leguida.