20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Papież Franciszek usunął blizny i naprawił przepukliny podczas 3-godzinnej operacji brzusznej

Papież Franciszek usunął blizny i naprawił przepukliny podczas 3-godzinnej operacji brzusznej

RZYM (AP) – papież Franciszek przeszedł w środę udaną operację usunięcia blizny jelitowej i naprawy przepukliny ściany brzucha, ostatniej dolegliwości. Do 86-letniego papieża, któremu dwa lata temu usunięto część okrężnicy.

Watykan powiedział, że nie było żadnych komplikacji podczas trzygodzinnej operacji, która wymagała od Franciszka znieczulenia ogólnego. Papież miał pozostać w szpitalu Gemelli w Rzymie przez kilka dni, a wszystkie papieskie msze zostały odwołane do 18 czerwca.

Dr Sergio Alfieri, dyrektor ds. badań jamy brzusznej i endokrynologii w Gemelli, który również przeprowadził operację okrężnicy Francisa w 2021 r., powiedział, że operacja zakończyła się sukcesem. Wkrótce potem papież wstał, był czujny, a nawet żartował.

– Kiedy zrobimy trzecią? Zacytowano wypowiedź Franciszka.

Więcej o stanie zdrowia Papieża

Podczas operacji lekarze usunęli wewnętrzne zrosty lub blizny w jelitach, które oprócz bólu w ostatnich miesiącach powodowały częściową niedrożność. Alfieri ujawnił, że Francis miał poprzednie nieujawnione operacje brzucha jakiś czas przed 2013 rokiem w Argentynie, które również pozostawiły mu blizny.

Aby naprawić przepuklinę, która utworzyła się na poprzedniej bliźnie, Alfieri powiedział, że w ścianie brzucha umieszczono syntetyczną siatkę. Dodał, że papież nie cierpiał na żadne inne choroby, że usunięta tkanka była łagodna i po wyzdrowieniu powinien być zdrowy.

Nie stwierdzono strasznego guza ani rozdęcia w jelicie przez rozdarcie przepukliny.

powiedział dr Walter Longo, szef chirurgii jelita grubego w Yale University School of Medicine, który nie był zaangażowany w operację i skomentował tę procedurę po zapoznaniu się z oświadczeniem Watykanu.

Operacje przepuklin są rzadko wykonywane w sytuacjach nagłych, a Alfieri powiedział, że operacja była zaplanowana. Chociaż nie zostało to ogłoszone publicznie, wydawało się, że zostało to zaplanowane, aby Francis miał dużo czasu na regenerację przed napiętym harmonogramem podróży tego lata.

READ  90-letnia kobieta zostaje uratowana żywa 5 dni po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Japonii

Po trzech godzinach operacja Pope’a była znacznie dłuższa niż standardowe 60 do 90 minut, które lekarze twierdzą, że zwykle zajmuje operacja przepukliny, ale Alfieri zauważył, że blizny po poprzednich operacjach zostały całkowicie usunięte.

Spędzanie większej ilości czasu pod narkozą, wraz z przebywaniem przez długi czas pod respiratorem – u kogoś, kto stracił część jednego płuca jako młody mężczyzna – może narazić Pope’a na ryzyko powikłań oddechowych lub dłuższego niż oczekiwano okresu rekonwalescencji, eksperci powiedział.

Franciszek pozostał u władzy Z Watykanu i liczącego 1,3 miliarda Kościoła katolickiego, nawet w stanie nieprzytomności iw szpitalu, zgodnie z prawem kanonicznym.

W lipcu 2021 Franciszek spędził 10 dni w Gemelli, aby usunąć 33 cm (13 cali) jego jelita grubego. W rozmowie z Associated Press W styczniu Francis powiedział, że to uchyłek, czyli wybrzuszenia w ścianie jelita, odsunął operację.

Po tej operacji Francis żałował, że nie zareagował dobrze na znieczulenie ogólne. Ta reakcja częściowo wyjaśniała jego odmowę poddania się operacji naprawy naciągniętych więzadeł kolana, które zmusiły go do korzystania z wózka inwalidzkiego i chodzika przez ponad rok.

Jednak Alfieri powiedział, że Francis nie miał żadnych niepożądanych reakcji na znieczulenie w 2021 roku ani w środę.

„To jasne, że nikt nie lubi przeprowadzać operacji i spać, bo w momencie zanurzenia tracimy przytomność” – powiedział na wieczornej konferencji prasowej w szpitalu, mając obok siebie rzecznika Watykanu. „Ale dwa lata temu ani dzisiaj nie było problemu fizjologicznego”.

Dr Manish Chand, profesor chirurgii na University College London, który specjalizuje się w chirurgii jelita grubego, powiedział, że największym problemem będzie radzenie sobie z bólem i upewnienie się, że rana goi się prawidłowo.

„W ciągu pierwszych sześciu tygodni po tego typu operacji istnieje ryzyko, że to się powtórzy” – powiedział. Aby tego uniknąć, zaleca się pacjentom, aby nie robili nic forsownego.

READ  ONZ: Szpital Al-Shifa w Gazie „strefą śmierci”

Dr Robin Phillips, emerytowany profesor chirurgii jelita grubego w Imperial College London, zauważył, że chirurgia jamy brzusznej może również zaszkodzić funkcji płuc.

Część płuca argentyńskiego papieża została usunięta, gdy był młodym mężczyzną. Pod koniec marca Franciszek spędził trzy dni w Gemelli z powodu zapalenia oskrzeli Był leczony dożylnie antybiotykami. Pojawił się 1 kwietnia, mówiąc: „Wciąż żyję!”

„Podejrzewam, że robią to teraz, ponieważ obawiają się, że może się to bardziej skomplikować i skutkować awaryjną operacją, która wiązałaby się z większym ryzykiem niż pozostawienie go w spokoju lub praca teraz” – powiedział Phillips.

Po celebrowaniu cotygodniowej audiencji generalnej w środę, papież został przewieziony swoim Fiatem 500 z Watykanu krótko po 11 rano i przybył do Gemelli około 20 minut później, w eskorcie policji.

„Pobyt w placówce medycznej potrwa kilka dni, aby umożliwić normalny cykl pooperacyjny i pełną rehabilitację” – poinformował Watykan w oświadczeniu.

Papież pojawił się w środę rano na audiencji na Placu św. Piotra, przejeżdżając po placu w swoim wózku na zakupy, aby powitać wiernych. Watykan powiedział, że wcześniej odbył również dwa spotkania.

Francis miał ostatnio napięty harmonogram, z wieloma audiencjami każdego dnia. Watykan niedawno potwierdził, że sierpień jest miesiącem wypełnionym podróżami, kiedy Stolica Apostolska i Włochy są zwykle na wakacjach. Na pierwszy tydzień sierpnia wybiera się z czterodniową wizytą do Portugalii i podobnie długą podróż do Mongolii, która rozpocznie się 31 sierpnia.

Na znak, że loty nadal trwają, Watykan ogłosił we wtorek planowaną trasę wizyty Franciszka w Portugalii na Światowe Dni Młodzieży od 2 do 6 sierpnia. Odwiedź oprócz wielu wydarzeń z młodzieżą i jednodniową wycieczkę do Sanktuarium Maryjnego w Fatimie.

___

Cheng zgłosił się z Londynu.