20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oferta zapłaty NHS 5% może zakończyć gorzki spór w Anglii

Oferta zapłaty NHS 5% może zakończyć gorzki spór w Anglii

  • Wysłane przez Nicka Triggle’a
  • Reporter zdrowia

Od kwietnia wprowadzono podwyżkę płac o 5% dla personelu NHS w Anglii, w tym pielęgniarek i pracowników karetek pogotowia.

Ponadto pracownikom zaoferowano jednorazową wypłatę w wysokości co najmniej 1655 funtów jako uzupełnienie zeszłorocznej premii.

Związki zalecają członkom poparcie porozumienia po prawie dwóch tygodniach rozmów z ministrami, budząc nadzieje, że zaciekły spór może dobiegać końca.

Oferta obejmuje cały personel NHS z wyłączeniem lekarzy na różnych kontraktach.

Sekretarz zdrowia Steve Barclay powiedział, że była to „sprawiedliwa podwyżka płac”, która chroniłaby zobowiązanie rządu do zmniejszenia inflacji o połowę.

„Jestem pod wielkim wrażeniem niesamowitej pracy personelu NHS” – powiedział. „Z niecierpliwością czekam na kontynuację naszej wspólnej pracy, aby uczynić NHS lepszym miejscem pracy”.

Barkley powiedział, że po obu stronach nastąpił ruch i pochwalił „konstruktywne zaangażowanie” związków zawodowych.

W rozmowach reprezentowanych było 14 związków zawodowych dotyczących:

  • pielęgniarki
  • Personel pogotowia
  • Fizjoterapeuci
  • położne
  • Personel pomocniczy, w tym sprzątacze i tragarze

Wielka trójka – Royal College of Nursing, Unison i GMB – popiera umowę, podczas gdy Unite the Union powiedział, że nie może jej polecić członkom, ale podda ją pod głosowanie.

Szefowa Uniformed Health, Sarah Gorton, powiedziała: „Szkoda, że ​​dotarcie tutaj zajęło tak dużo czasu.

„Pracownicy służby zdrowia musieli wziąć kilka dni wolnego od strajku, a tysiące innych musiało zagrozić, że dołączy do nich, aby wprowadzić ich związki do pokoju i odbyć odpowiednie rozmowy”.

Gorton dodał, że gdyby jego członkowie zaakceptowali umowę, oznaczałoby to „znaczący” wzrost płac.

„Członkowie podjęli najtrudniejsze decyzje o strajku i uważam, że zostali dzisiaj usprawiedliwieni” – powiedział sekretarz generalny RCN Pat Cullen.

W rozmowie z BBC News, urzędnik Unite, Unai Kassab, powiedział, że członkowie „chcieli skonsolidowanej płatności… nie chcieli jednorazowych, uwolnionych kwot”.

Twierdzi, że oferta „tak naprawdę nie pomoże w rekrutacji NHS”, ponieważ „dostanie ją tylko istniejący personel”.

Przychodzi po zimie strajku przemysłowego, z pielęgniarkami, personelem karetki pogotowia i pracownikami medycznymi.

Związki zawiesiły dalsze środki po tym, jak obie strony zgodziły się na rozmowy w zeszłym miesiącu.

Premier Rishi Sunak powiedział, że jest „zachwycony” porozumieniem płacowym podczas wizyty w szpitalu w Londynie w czwartkowe popołudnie.

Pomimo krytyki ze strony partii opozycyjnych i związków zawodowych za „niezdecydowanie i opóźnienia” rządu prowadzące do kolejnych strajków, Sunak powiedział: „Przez cały czas przyjęliśmy rozsądne podejście”.

Opisał również pensję jako „przystępną dla podatników i nadal spełnia moją obietnicę zmniejszenia inflacji o połowę”.

podpis pod zdjęciem,

Sunak i Barclay odwiedzili w czwartek szpital w Londynie.

Rzecznik Downing Street dodał później, że rząd nie wierzy, że podaż płac będzie inflacyjna.

Zapytany o to, że powiedział wcześniej w sporze, że podniesienie płac powyżej 3,5 proc. nie wierzę.” Nie wierzymy, że jednorazowe płatności za 22/23 spowodują presję inflacyjną w przyszłości”.

Rzecznik dodał, że podwyżka w przyszłym roku również nie doprowadzi do wzrostu inflacji, biorąc pod uwagę, że „5 proc. jest generalnie zgodne ze wzrostem płac w szerzej rozumianej gospodarce, więc nie widzimy, żeby miało to wpływ na płace w sektorze prywatnym, które ostatecznie prowadzi do inflacji”.

Zapytany, czy pieniądze na sfinansowanie podwyżki powinny pochodzić z istniejącego budżetu NHS/Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC), rzecznik podkreślił, że nie wpłynie to na usługi pierwszej linii i trwają dyskusje między Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Ministerstwem Skarbu .

Jednak minister zdrowia cienia Wes Streeting skrytykował charakter oferty „w ostatniej chwili”, opisując rząd jako „niekompetentny” i mówiąc, że Barclay „nie wie, jak za to zapłaci”.

„Nawet jeśli wymyślą rozwiązanie, jest już za późno, aby wywołać nową falę problemów”.

’czuć się dobrze’

Pracownicy NHS odnotowali wzrost wynagrodzeń średnio o 4,75% w latach 2022-23 – przy czym najniżej opłacani otrzymali największe podwyżki – ale związki zawodowe prosiły o podwyżki powyżej inflacji, co w pewnym momencie równałoby się wzrostowi o ponad 14 %.

Jednorazowa płatność w celu uruchomienia tej premii zaczyna się od 1655 GBP dla nisko opłacanych pracowników, takich jak sprzątacze i tragarze, i wzrasta do nieco ponad 2400 GBP w przypadku starszych stanowisk pierwszej linii, takich jak konsultantki pielęgniarek.

W przypadku pracowników na stanowiskach kierowniczych, takich jak dyrektorzy pielęgniarscy i dyrektorzy finansowi, jednorazowa płatność wynosi do 3789 GBP.

Rząd początkowo oferował 3,5% kwietnia na rok budżetowy 2023-24 – ale podczas rozmów ministrowie zgodzili się na 5%. Najmniej opłacalny dostanie więcej.

Matthew Taylor z Konfederacji NHS, która reprezentuje menedżerów, powiedział, że liderzy służby zdrowia „odetchną z ulgą”. – Czekamy teraz na decyzję związkowców – powiedział.

Wezwał również Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne do podjęcia rozmów – młodsi lekarze zorganizowali w tym tygodniu trzydniowy strajk, walcząc o 35% podwyżkę płac.

Mówią, że jest to konieczne, aby zrekompensować niższe podwyżki płac niż inflacja w ciągu ostatnich 15 lat – ale ministrowie twierdzą, że jest to nie do utrzymania.

Ministrowie zaproponowali prowadzenie rozmów BMA na takich samych zasadach jak z innymi związkami – ale odmówiła.