16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Kenii zabito 6 lwów włócznią w odwecie za zabicie stada kóz

W Kenii zabito 6 lwów włócznią w odwecie za zabicie stada kóz

Aktualności

7 czerwca 2023 | 23:55

Parkeroo Ntrica stracił prawie połowę swojego stada kóz z powodu głodnych lwów, które zawędrowały do ​​zagrody w pobliżu słynnego Parku Narodowego Amboseli w Kenii.

Strata 56-latka trafiła na pierwsze strony gazet we wschodnioafrykańskim kraju, ponieważ doprowadziła do przebicia sześciu lwów w odwecie przez lud Masajów, który od wieków współistnieje z dzikimi zwierzętami.

Zabójstwa podkreślają narastający konflikt między człowiekiem a dziką przyrodą w niektórych częściach Afryki Wschodniej, który według ekologów został zaostrzony przez lata suszy.

Jednocześnie wzrosła liczba drapieżników w obrębie parków. Głód i pragnienie mogą wysłać ich do społeczności.

Ntrica powiedział, że utrata 12 kóz to wielka strata dla jego dalszej rodziny.

Sprzedaję te bydło, aby opłacić czesne. „Nie wiem, jak opłacę czesne w szkole średniej dla niektórych moich dzieci” – powiedział ojciec ośmiorga dzieci.

Fundacja Big Life, która prowadzi programy ochrony na tym obszarze, zapewnia odszkodowania pasterzom, którzy tracą swój inwentarz z powodu drapieżników.

Jednak rekompensata nie jest współmierna do ceny rynkowej krów, kóz i owiec.

Herder Joel Kerembeu powiedział, że odszkodowanie powinno być współmierne do ceny rynkowej.


Masajowie w odwecie zastrzelili sześć lwów.
AP

„Krowy są bardzo drogie i mogą kosztować nawet 577 dolarów za sztukę. 80 000 sh nie może być porównywane z 30 000 sh. Otrzymujemy bardzo małe odszkodowanie. Dlatego wpadamy w złość i nawet jeśli otrzymujemy odszkodowanie, wychodzimy i zabijamy lwy ”.

Rosie Lekimankusi, matka pięciorga dzieci, powiedziała, że ​​13 jej kóz zostało zabitych przez lwy w tej samej wiosce Mbirkani w hrabstwie Kajiado, zaledwie 93 mile od stolicy, Nairobi.

„To dla nas duża strata, ponieważ mój mąż i ja nie mamy żadnej innej pracy” – powiedziała Associated Press, stojąc przed zagrodą dla kóz.

READ  „Joe, zrobimy…”: Co stwierdzono w rozmowie telefonicznej pomiędzy prezydentem Bidenem a Netanjahu

Najbardziej obawia się, że ataki lwów staną się bardziej powszechne w jej wiosce Masajów, która graniczy z Parkiem Narodowym Amboseli.

Fundacja Big Life, która prowadzi program odszkodowań od 20 lat, stwierdziła, że ​​nie może zapłacić stawki rynkowej, ale utrzymywała, że ​​kwoty nie można zignorować, ponieważ przynajmniej wyraziła solidarność ze sponsorami za ich stratę.

„Może to być tak proste, jak upewnienie się, że złość opadnie, ale lepsze to niż nic” – powiedział Daniel Ole Sambo, koordynator programu ochrony przed drapieżnikami fundacji.

Powiedział, że fundacja zapewnia również stypendia dla lokalnych dzieci i wsparcie dla placówek medycznych.

Konflikt między człowiekiem a dziką przyrodą często trafia na pierwsze strony gazet w Kenii, gdzie turystyka odgrywa ważną rolę w gospodarce.

W zeszłym miesiącu jeden z najstarszych lwów Kenii, Loonkiito, został poturbowany na śmierć podczas wędrówki poza Parkiem Narodowym Amboseli w poszukiwaniu pożywienia.


Rosie Lekimankusi, matka pięciorga dzieci, powiedziała, że ​​13 jej kóz zostało zabitych przez lwy w tej samej wiosce Mbirkani w hrabstwie Kajiado, zaledwie 93 mile od stolicy, Nairobi.
Naciśnij dżem

Kenya Wildlife Service poinformowała, że ​​pracuje nad trwałymi rozwiązaniami, które rozwiązałyby konflikt, jednocześnie chroniąc zarówno ludzi, jak i dziką przyrodę.

Nitrika, pasterz, który stracił prawie połowę swoich kóz, żyje w strachu przed kolejnym atakiem lwa.

„Od zarania dziejów wierzyliśmy, że gdy lew wtargnie do twojego domu i zje twoje krowy, wróci nawet po 10 latach.Nigdy nie zapomnisz, że twój dom był kiedyś źródłem pożywienia.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/06/07/6-lions-in-kenya-speared-to-death-in-retaliation-after-killing-goat-herd/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site %20 przycisków

Skopiuj udostępniony adres URL