30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niezwykle masywna i potężna eksplozja supernowej w kosmosie odkryta przez naukowców

Niezwykle masywna i potężna eksplozja supernowej w kosmosie odkryta przez naukowców

W kosmosie rzeczy często on idzie bańka.

A ostatnio, 9 października, astronomowie zauważyli niezwykły, masywny boom. Swift Observatory NASA, specjalnie zaprojektowany do wykrywania najpotężniejszych eksplozji znanych dzisiaj we wszechświecie – zwanych rozbłyskami gamma – wykrył tak niezwykle potężną eksplozję. Coś bardzo potężnego musi wytwarzać te strumienie energii, które przez nie przepływają przestrzeń kosmicznaNaukowcy twierdzą, że są one spowodowane zapadnięciem się i wybuchem masywnych gwiazd, zwanych zdarzeniami supernowe.

Aby gwiazda mogła stać się supernową, musi być bardzo masywna – przynajmniej ośmiokrotnie większa słońce. Ale aby supernowa mogła wytworzyć najpotężniejszy rodzaj rozbłysku gamma, gwiazda musi być Około 30 do 40 razy wielkość słońca. To potężne nowe odkrycie, tak rzadkie, że prawdopodobnie zauważymy coś tak wielkiego raz na dekadę, pochodzi z tak masywnej gwiazdy.

„To bardzo wyjątkowe wydarzenie” – powiedziała Yvette Sendez, astronom i habilitant w Harvard-Smithsonian Center for AstrophysicsPowiedział Mashable.

Zobacz też:

W przestrzeni kosmicznej odkryto ogromną i tajemniczą eksplozję

Co najważniejsze, nie musisz się martwić. Ta masywna eksplozja miała miejsce w galaktyce oddalonej o 2 miliardy lat świetlnych. Na takiej odległości jego energia, która przez eony podróżowała i rozprzestrzeniała się w przestrzeni, nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Ale możemy go łatwo wykryć za pomocą satelitów.

„To odpowiednik zdobycia miejsc w pierwszym rzędzie na pokazie sztucznych ogni” – wyjaśnił Cendez.

(Promienie gamma mają takie samo widmo promieniowania jak radio AM i FM, światło widzialne, które można zobaczyć i promienie rentgenowskie, chociaż promienie gamma mają najwięcej energii.)

„To jest niezwykle rzadkie”.

Astronomowie nigdy nie widzieli rozbłysku gamma w sąsiedztwie galaktyki (czyli w otaczających nas galaktykach). Dzieje się tak, ponieważ same eksplozje gwiazd nie są zbyt częste. Gwiazda w naszej galaktyce Drogi Mlecznej przekształci się w supernową raz na sto lat. Sendes zauważył, że masywna gwiazda, taka, jakiej potrzebuje do wytworzenia bardzo jasnego i długiego (rzędu kilku minut) rozbłysku gamma, eksploduje tylko raz na milion lat w średniej wielkości galaktyce, takiej jak nasza.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA przechwytuje kosmiczny trójkąt formujący gwiazdy

„To niezwykle rzadkie” – powiedział Cendez.

Błyski gamma są wykrywane z dużej odległości ze względu na ich obecność Setki miliardów galaktyk W głębi wszechświata roi się od gwiazd. W porównaniu z szerszym wszechświatem istnieje stosunkowo niewiele szans, aby takie wydarzenie miało miejsce w pobliżu nas. (Ponadto, aby się tego dowiedzieć, trzeba zmierzyć się z kierunkiem „tłumienia” energii wyemitowanej w kosmos z eksplozji).

Przedstawienie artysty przedstawiające rozbłysk gamma z wybuchającej gwiazdy.
Źródło: NASA/ESA/. M. Cornmeiser

Ponieważ te rozbłyski gamma często występują w odległości kilku miliardów lat świetlnych, instrumenty zaprojektowane do wykrywania tych sygnałów są bardzo czułe. To kolejny powód tego odkrycia, które było stosunkowo „blisko”, było intensywne i „jasne”.

„To jak skierowanie teleskopu w stronę słońca” – wyjaśnił Seendez. „To nasyca detektory.” Eksplozja „uważana jest za jedno z najjaśniejszych znanych wydarzeń” NASA zauważyła.

Być może zastanawiasz się, co dzieje się teraz z eksplodującą gwiazdą po tak dramatycznym zawaleniu się i eksplozji. Mogło zamienić się w czarną dziurę. Większość czarnych dziur składa się ze szczątków dużej gwiazdy, która ginie w wybuchu supernowej. Notatki NASA.

chcesz więcej Nauki Czy nowości technologiczne są dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej? zapisać się na Najważniejszy biuletyn informacyjny Mashable Dziś.

Kolejny strumień rozbłysku gamma

Swift Telescope NASA uchwycił „popływ” potężnego rozbłysku gamma około godziny po wykryciu zdarzenia przez agencję.
Źródło: NASA/Swift/A Birdmore (Uniwersytet w Leicester).

Czarne dziury to niezwykle intrygujące obiekty kosmiczne. takie jak Wspomniałem wcześniej MashableCzarne dziury to miejsca, w których materia jest zgniatana w silnie skompresowany obszar. Gdyby Ziemia została (hipotetycznie) zmiażdżona w czarną dziurę, miałaby mniej niż cal szerokości. Jednak obiekt nadal byłby bardzo masywny, ponieważ zawierałby całą masę naszej planety. Skutkuje to miejscem o bardzo silnym przyciąganiu grawitacyjnym, z którego nawet światło nie może uciec. (Rzeczy o większej masie mają silniejsze przyciąganie.)

Astronomowie tacy jak teraz Cendes Zobacz dramatyczne następstwa rozbłysku gamma Używając potężnych teleskopów, takich jak radioteleskop Submillimeter Array nad Mauna Kea na Hawajach.

Więc wszechświat się toczy. gwiazda umiera. Narodziła się czarna dziura. A inteligentne życie, oddalone o około dwa miliardy lat świetlnych, odkrywa, że ​​wszystko się dzieje.

Aktualizacja: 17 października 2022 o 7:45 UTC Ta historia została zaktualizowana, aby odzwierciedlić dokładną datę odkrycia przez astronomów potężnego rozbłysku gamma.