30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mistrz polskiej demokracji Lech Wałęsa kończy 80 lat i komentuje zbliżające się wybory w swoim kraju

WARSZAWA, Polska – Były prezydent Polski Lech Wałęsa skończył w piątek 80 lat, mówiąc, że poprze propozycję lidera opozycji Donalda Tuska mającą na celu usunięcie konserwatywnego rządu Polski w przyszłomiesięcznych wyborach parlamentarnych.

Wałęsa, który w 1989 r. pokonał reżim komunistyczny w Polsce, stwierdził, że sytuacja pod rządami nacjonalistycznego rządu PiS jest „gorsza niż zła i jedynym wyjściem jest odsunięcie ich od władzy”.

Rząd, który doszedł do władzy w 2015 r., starł się z Unią Europejską w sprawie przestrzegania praworządności i wartości demokratycznych, a jego polityka w kwestiach społecznych obnażyła ostre podziały wewnętrzne.

Wałęsa zna zarówno 66-letniego Tuska, 74-letniego szefa PiS, który w latach 1990-91 był szefem gabinetu prezydenta Wałęsy, jak i odsuniętego od władzy 74-letniego byłego polskiego premiera, który stał na czele opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego. Wałęsa był prezydentem Polski w latach 1990-95.

W wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu informacyjnym Onet.pl Wałęsa powiedziała, że ​​popiera Tuska, który był także przewodniczącym Rady Europejskiej, ponieważ uważa go za „dobrego polityka”, który rozumie nowe pokolenie wyborców w Polsce.

Wałęsa powiedział, że uważa, że ​​intencje Kaczyńskiego są dobre, ale jego metody są destrukcyjne i „jest sam ze swoją dyktaturą”. To jednak skłania „mądrych ludzi” opozycji do szukania lepszych sposobów – powiedział Onet.pl.

Wałęsa, były elektryk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r. za „pokojową walkę o wolne związki zawodowe i prawa człowieka w Polsce”, stwierdził, że czuje się wystarczająco dorosły jak na swój wiek, ale jest gotowy na śmierć. Z goryczą mówił o kosztach swojej wyjątkowej roli w polskiej polityce.

„Zapłaciłem ogromną cenę za to doświadczenie” – powiedział Wałęsa w wywiadzie. „Grając w politykę, straciłem rodzinę, normalne życie” na rzecz zmian politycznych w Polsce.

Praca polityczna oddaliła go od żony Danuty i ośmiorga dzieci w Gdańsku, z którymi stracił bliski kontakt w krytycznym okresie ich życia. Po latach wrócił do domu.

READ  Słowenia dała Włochom 12 punktów… Polska wspięła się na trzecie miejsce

Wałęsa, nadal bacznie obserwując politykę światową, stwierdził, że stary podział na lewicę i prawicę w polityce nie jest już wystarczający i należy go na nowo zdefiniować. To samo dotyczy partii chrześcijańskich, z których wiele „nie ma wśród swoich członków ani jednego wierzącego” – stwierdził.

„Jedyne, co wymyślono wcześniej i nadal obowiązuje w naszych czasach, to przepisy ruchu drogowego” – zażartował Wałęsa.