18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Według wstępnych szacunków dynamika CPI w Polsce spowolni w marcu do 1,9% r/r

bne IntelliNews – Według wstępnych szacunków dynamika CPI w Polsce spowolni w marcu do 1,9% r/r

Polski CPI wzrósł w marcu o 1,9% rok do roku (wykres), 2,1% r/r i 1,1 p.p. poniżej konsensusu, poniżej odczytu z lutego, wynika z 29 marca wstępnych szacunków GUS.

Wstępny odczyt wskazał najniższą stopę inflacji od czterech lat. Analitycy spodziewają się jednak, że CPI zacznie powoli rosnąć od kwietnia wraz z zakończeniem kontroli antyinflacyjnych z epoki pandemii, w szczególności stopniowego znoszenia górnego pułapu cen energii elektrycznej, który ma się rozpocząć od lipca.

„[Inflation’s] Ścieżka w dużej mierze zależy od decyzji administracyjnych dotyczących cen energii. Jednak inflacja na koniec roku wzrośnie do ok. 5-6%, czyli znacznie poniżej oczekiwań sprzed kilku miesięcy” – podał w komentarzu PKO BP.

Wstępny odczyt wskazał również, że inflacja bazowa – wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii – spadnie w marcu do 4,7% r/r, twierdzą analitycy.

Według Santander Bank Polska zarówno inflacja ogółem, jak i bazowa stanowi podstawę do utrzymania przez Narodowy Bank Polski (NBP) stóp procentowych na niezmienionym poziomie 5,75% do trzeciego kwartału 2025 roku.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w marcu o 1,9% r/r, jak wynika z analizy danych. Ceny energii spadły w trzecim miesiącu o 2,6% rok do roku, natomiast ceny spadły o 4,5% rok do roku.

W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł w marcu o 0,2%. Ceny żywności spadły o 0,2% m/m. W segmencie energii ceny spadły o 0,4% m/m, natomiast w segmencie paliw wzrosły o 0,1% r/r.

READ  Globalne ocieplenie pokryje połowę potrzeb cieplnych Polski