7 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu w obliczu wstrząsów w systemie finansowym

Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu w obliczu wstrząsów w systemie finansowym

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział we wtorek, że światowa gospodarka stoi w obliczu rosnącego ryzyka bolesnego spowolnienia w związku z obawami o globalny system bankowy i obawami, że wysokie stopy procentowe zmuszą banki do ograniczenia akcji kredytowej.

Ostrzeżenie pojawiło się po tygodniach zawirowań w globalnym sektorze bankowym, które obejmowały upadek dwóch banków w Stanach Zjednoczonych i przejęcie Credit Suisse przez UBS, w którym pośredniczył rząd szwajcarski. W ostatnich tygodniach zmniejszyły się obawy dotyczące wycieków bankowych do systemu finansowego, ale obawia się, że więcej upadków banków i zaostrzenie standardów kredytowych może spowolnić produkcję gospodarczą na całym świecie.

W swojej najnowszej prognozie World Economic Outlook Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie obniżył swoją prognozę wzrostu na 2023 r., obniżając ją do 2,8% z 2,9% w styczniu. Oczekuje się, że wzrost w tym roku będzie znacznie wolniejszy niż prognozował Międzynarodowy Fundusz Walutowy rok temu, kiedy przewidywał produkcję na poziomie 3,4 proc.

Prognozy wzrostu dla Japonii, Niemiec i Indii zostały obniżone od początku roku, kiedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że globalna recesja prawdopodobnie zostanie zażegnana.

Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Bank Światowy podniosły w ostatnich tygodniach alarm, że światową gospodarkę czeka okres przedłużającej się recesji. MFW spodziewa się, że wzrost będzie się wokół niego oscylował 3% przez następne pięć latco jest najsłabszą średniookresową prognozą wzrostu od 1990 roku.

We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził optymizm, że można uniknąć kryzysu finansowego, ale ubolewał, że inflacja pozostaje wysoka, a światowa gospodarka pozostaje niestabilna, a przed nią „wyboista” droga. Zauważyła, że ​​coraz bardziej prawdopodobne staje się tzw. twarde lądowanie, które może doprowadzić gospodarki na całym świecie do recesji.

„Twarde lądowanie – zwłaszcza dla gospodarek rozwiniętych – stało się znacznie większym ryzykiem” – czytamy w raporcie MFW, dodając, że „zamglenie otaczające globalne perspektywy gospodarcze nasiliło się”.

Przytłumione perspektywy pojawiają się, gdy najwyżsi urzędnicy ekonomiczni z całego świata zbierają się w tym tygodniu w Waszyngtonie na wiosennych spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Spotkanie odbywa się w czasie dużej niepewności, gdy wojna rosyjska na Ukrainie przeciąga się, ceny na całym świecie pozostają uporczywie wysokie, a zadłużenie krajów rozwijających się podsyca niepokój o możliwość niewypłacalności.

READ  Korea Południowa ogłasza plan rozwiązania wojennego sporu pracowniczego z Japonią

Oczekuje się, że sekretarz skarbu Janet L. Yellen spotka się w tym tygodniu z innymi międzynarodowymi regulatorami, aby ocenić stan światowego systemu finansowego. We wtorek wyraziła zaufanie do amerykańskiego systemu bankowego i kondycji gospodarki, dając jasno do zrozumienia, że ​​nadal uważa, że ​​perspektywy są lepsze niż wielu ekonomistów przewidywało zeszłej jesieni.

„Tutaj, w domu, amerykański system bankowy pozostaje nienaruszony, z silną pozycją kapitałową i płynnościową” – powiedziała Yellen podczas konferencji prasowej. „Globalny system finansowy pozostaje również odporny dzięki poważnym reformom, które kraje podjęły po kryzysie finansowym”.

Pani Yellen powiedziała, że ​​pozostaje „czujna” na zagrożenia dla gospodarki, wskazując na niedawne napięcia w systemach bankowych w USA i Europie oraz potencjalne dalsze skutki wojny Rosji na Ukrainie. Dodała, że ​​obecnie nie widzi dowodów na zaciągnięcie kredytu, ale przyznała, że ​​jest taka możliwość.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Tadżykistan w pobliżu granicy z Chinami

„Nie widzę pogorszenia koniunktury w gospodarce, chociaż oczywiście nadal istnieje ryzyko” – powiedziała Yellen.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie zaktualizował swoją prognozę produkcji w USA, która obecnie ma wynieść 1,6 procent w 2023 roku.

Ekonomiści wciąż pracują nad oceną potencjalnego wpływu upadłości banków na szerzej pojętą gospodarkę USA. Analitycy z Goldman Sachs napisali w notatce badawczej w tym tygodniu, że naciski banków mogą zmniejszyć akcję kredytową nawet o sześć punktów procentowych, a małe firmy, które w dużym stopniu polegają na małych i średnich bankach, mogą ponieść ciężar zaostrzenia akcji kredytowej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przypisał presję na sektor finansowy bankom, których modele biznesowe w dużej mierze opierały się na utrzymujących się niskich stopach procentowych i nie dostosowały się do szybkiego tempa wzrostu w ubiegłym roku. Chociaż wydawało się, że zawirowania w sektorze bankowym można opanować, MFW zauważył, że inwestorzy i deponenci pozostają bardzo wrażliwi na rozwój sytuacji w sektorze bankowym.

Niezrealizowane straty w bankach mogą prowadzić do „rozsądnego scenariusza” dodatkowych wstrząsów, które mogą mieć „potencjalnie znaczący wpływ na gospodarkę światową”, jeśli warunki kredytowania będą dalej zaostrzane, a przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe będą miały większe trudności z zaciąganiem pożyczek.

„Ryzyko ponownie jest mocno obciążone spadkiem, w dużej mierze z powodu zawirowań finansowych z ostatniego półtora miesiąca” – powiedział Pierre-Olivier Gournchas, główny ekonomista MFW, na konferencji prasowej przed publikacją raportu. .

W najgorszym scenariuszu, w którym globalne warunki kredytowe gwałtownie się zaostrzą, Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że światowy wzrost zwolni w tym roku do 1%.

Pan Gourinchas zauważył, że system finansowy nie jest jedyną chmurą wiszącą nad światową gospodarką. Powiedział, że nadzieje na silniejszy wzrost zależą od ponownego otwarcia Chin po surowych przepisach dotyczących pandemii, a zmiany w tej polityce mogą spowolnić produkcję i zakłócić handel międzynarodowy. Jednocześnie wojna Rosji na Ukrainie nadal zagraża niezawodności łańcuchów dostaw żywności i energii.

READ  Stany Zjednoczone mówią, że Egipt otworzy przejście graniczne z Gazą

Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywa wiodącą rolę w próbach ustabilizowania ukraińskiej gospodarki, aw zeszłym miesiącu zatwierdził pakiet pożyczkowy dla Ukrainy w wysokości 15,6 miliarda dolarów, pierwszy tego rodzaju program finansowania dla kraju uwikłanego w wielką wojnę. Ale pomimo wysiłków krajów zachodnich, by wesprzeć Ukrainę i osłabić Rosję, Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę dla rosyjskiej gospodarki, spodziewając się wzrostu o 0,7 proc. w tym roku i 1,3 proc. w 2024 roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważył, że eksport energii z Rosji nadal jest wysoki, co pozwala jej wspierać gospodarkę wydatkami rządowymi. Wpływ wysiłków Stanów Zjednoczonych i Europy zmierzających do ograniczenia ceny rosyjskiej ropy do 60 dolarów za baryłkę pozostaje niejasny, ponieważ światowe ceny ropy spadają w związku z obawami przed recesją. Urzędnicy MFW powiedzieli, że z powodu spadku cen ropy rosyjska ropa nie była już sprzedawana z tym samym rabatem i że Rosji udało się znaleźć sposoby na obejście pułapu cenowego.

Nawet podkreślając zagrożenia dla światowej gospodarki, MFW wezwał banki centralne do kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczania cen, jednocześnie czekając na ustabilizowanie systemu finansowego, zauważając, że inflacja pozostaje zbyt wysoka dla ich celów.

Pomimo ostrzeżeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego o twardym lądowaniu, pani Yellen starała się otworzyć spotkania w tym tygodniu z nutą optymizmu. Jako powody do nadziei wymieniła oznaki spadku inflacji i odporność systemu finansowego.

„Nie zamierzam być zbyt negatywnie nastawiona do globalnej gospodarki” – powiedziała Yellen. „Myślę, że powinniśmy być bardziej pozytywni”.

„Myślę, że perspektywy są dość jasne” – dodała.