14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kawałek śmiecia kosmicznego ląduje w Sask.  Pole rolne

Kawałek śmiecia kosmicznego ląduje w Sask. Pole rolne

Jako rolnik z wiejskiego Saskatchewan Barry Sawchuk jest przyzwyczajony do usuwania kamieni i chwastów ze swoich pól.

Niedawno jednak odkrył szeroką na dwa metry i ważącą 40 kg stertę skręconego i spalonego metalu.

„Mój najstarszy syn i ja jeździliśmy po okolicy, oglądając pola” – powiedział Sawchuk, który pracuje na farmie w pobliżu Ituna w Sask., około 250 kilometrów na południowy wschód od Saskatoon. „Znaleźliśmy to ciało. Początkowo myśleliśmy, że to śmieci”.

Sawchuk powiedział, że wiele warstw włókien kompozytowych i zwęglonego materiału naprowadziło go na podejrzenie, że to śmieci kosmiczne.

„Ale nie miałem pojęcia. Nie zarabiam na życie budową statków kosmicznych. Zajmuję się rolnictwem” – powiedział.

Uważa się, że te śmieci kosmiczne, które według astronomów pochodzą ze statku kosmicznego SpaceX, wylądowały na farmie w Saskatchewan w lutym i zostały niedawno odkryte przez właściciela gruntu.  (Adam Bent/CBC)

Uważa się, że te śmieci kosmiczne, które według astronomów pochodzą ze statku kosmicznego SpaceX, wylądowały na farmie w Saskatchewan w lutym i zostały niedawno odkryte przez właściciela gruntu. (Adam Bent/CBC)

O tym przypadku usłyszała grupa profesorów astronomii, którzy zgodzili się, że są to śmieci kosmiczne i postanowili spróbować dowiedzieć się, skąd pochodzą. Na podstawie daty i lokalizacji połączyli go z prywatną rakietą SpaceX, która powróciła w lutym.

Samantha Lawler, profesor astronomii na Uniwersytecie w Regina i jedna z osób współpracujących z Sawchukiem, zauważyła, że ​​w Australii i stanie Waszyngton znaleziono niedawno duże kawałki metalu z kosmosu, a jeden z nich rozbił się o dach domu w Floryda.

Ta osadzona treść nie jest dostępna w Twoim regionie.

Wystrzelenia i powroty w przestrzeń kosmiczną są obecnie codziennością, więc ryzyko poważnych uszkodzeń lub śmierci szybko rośnie, powiedział Lawler.

„To po prostu szczęście. Gdyby coś takiego wydarzyło się w środku Reginy lub, tak, w Nowym Jorku, z łatwością można by kogoś zabić” – powiedziała.

Lawler i inni twierdzą, że w niektórych krajach obowiązują zasady dotyczące śmieci kosmicznych, ale zostały one napisane, zanim ktokolwiek pomyślał, że prywatne firmy przyłączają się do wyścigu kosmicznego. Stwierdziła, że ​​pilnie potrzebne są lepsze regulacje.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrywa młode gwiazdy w Mgławicy Oriona

„Należy dokładniej przyjrzeć się ogólnemu wpływowi wszystkich tych satelitów i wszystkich ponownych wejść na orbitę. Zostanie to przetestowane w najbliższej przyszłości. To naprawdę niefortunne, jak to się rozwija” – stwierdziła.