14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Należące do NASA promieniowanie rentgenowskie Chandra rejestruje gromadę „super” gwiazd znajdujących się najbliżej Ziemi

Należące do NASA promieniowanie rentgenowskie Chandra rejestruje gromadę „super” gwiazd znajdujących się najbliżej Ziemi

Nowe Delhi: Westerlund 1Największa i najbliższa Ziemi „super” gromada gwiazd jest ściśle monitorowana na podstawie nowych danych NASA Rentgen Chandry Obserwatorium i inne NASA Teleskopy. Obserwacje te pomagają astronomom w bardziej szczegółowym badaniu tego aktywnego obszaru produkującego gwiazdy.
Stanowią to pierwsze publicznie opublikowane dane z projektu o nazwie Extended Westerlund Open Collections Survey 1 i 2 (EWOCS). EWOCS Kierują nim astronomowie z Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki w Palermo. Chandra obserwowała Westerlund 1 przez około 12 dni w ramach EWOCS.
Obecnie w naszej galaktyce każdego roku powstaje tylko kilka gwiazd. Jednak w przeszłości Droga Mleczna wytwarzała tak wiele gwiazd, że osiągnęła szczyt około 10 miliardów lat temu, a rocznie powstawały dziesiątki lub setki gwiazd. Większość tego zjawiska miała miejsce w masywnych gromadach, znanych jako „supergromady”, takich jak Westerlund 1. Gromady te są młode i zawierają masę ponad 10 000 mas Słońca. Westerlund 1 ma od 3 do 5 milionów lat.
Nowe zdjęcie zawiera dane dotyczące głębokości Chandry oraz wcześniejsze dane z należącego do NASA Teleskopu Hubble’a przestrzeń teleskop. Promienie rentgenowskie Chandry ukazują młode gwiazdy i gorący gaz rozprzestrzeniający się w gromadzie. Młode gwiazdy wydają się przeważnie białe i różowe, podczas gdy gorący gaz ma kolor różowy, zielony i niebieski (w miarę wzrostu temperatury). Dane Hubble’a uwypuklają wiele gwiazd jako żółte i niebieskie kropki.
Obecnie w naszej galaktyce znajduje się kilka supergromad gwiazd. Dostarczają cennych informacji na temat epoki, w której powstała większość gwiazd w naszej galaktyce. Westerlund 1 jest największym pozostałym Supergrupa gwiazd W Drodze Mlecznej. Ma masę od 50 000 do 100 000 mas Słońca i jest najbliżej Ziemi w odległości około 13 000 lat świetlnych.
Cechy te sprawiają, że Westerlund 1 jest idealnym celem do badania wpływu środowiska supergromady na powstawanie gwiazd i planet. Naukowcy mogą także badać ewolucję gwiazd w różnych masach.
Nowe dane Chandry z Westerlund 1 znacznie zwiększyły liczbę znanych źródeł promieniowania rentgenowskiego w gromadzie. Wcześniej Chandra wykryła 1721 źródeł w Westerlund 1. Dane EWOCS ujawniły prawie 6000 źródeł promieniowania rentgenowskiego, w tym wiele słabych gwiazd o masach mniejszych od Słońca. Dzięki temu astronomowie otrzymali nowy zestaw gwiazd do zbadania.
Godnym uwagi odkryciem jest to, że 1075 gwiazd jest upakowanych w jądrze Westerlund 1 w promieniu czterech lat świetlnych. Dla przykładu, cztery lata świetlne to odległość pomiędzy Słońcem a najbliższą sąsiednią gwiazdą.
Emisja rozproszona w danych EWOCS doprowadziła do pierwszego wykrycia halo gorącego gazu wokół centrum Westerlund 1. Astronomowie uważają, że ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia powstawania i ewolucji gromady oraz lepszego oszacowania jej masy.