19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Kosmiczny taniec ognia i lodu”

„Kosmiczny taniec ognia i lodu”

Układ gwiazd znajduje się 3400 lat świetlnych stąd.

W piątek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała oszałamiające zdjęcie tajemniczego układu gwiezdnego. Gwiazda znajduje się 3400 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Strzelca i składa się z czerwonego olbrzyma i jego towarzysza, białego karła. Europejska Agencja Kosmiczna nazwała to „kosmicznym tańcem lodu i ognia”, zauważając, że staje się coraz gorętsze i słabsze.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej tajemnicze gwiazdy zaskoczyły astronomów „erupcją przypominającą nową” w 1975 roku, zwiększając swoją jasność około 250 razy.

„To opowieść o dwóch gwiazdach: czerwony olbrzym hojnie przekazuje materię swojemu towarzyszowi, białemu karłowi, tworząc olśniewający pokaz. Czerwona mgła? To są silne wiatry czerwonego olbrzyma! ‼️Ale Mira HM Sge to prawdziwa zagadka. W 1975 roku astronomowie byli zaskoczeni eksplozją przypominającą nową, ale w przeciwieństwie do większości nowych nie zniknęła. Od tego czasu było cieplej, ale ciemniej!” – czytamy w podpisie postu. Post zawiera cztery obrazy, które razem składają się na pełny obraz układu gwiezdnego symbionta.

Zobacz zdjęcia tutaj:

Astronomowie wykorzystali nowe dane z Hubble’a i należącego do NASA emerytowanego SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), a także dane archiwalne z innych misji, aby ponownie zbadać układ podwójny gwiazd.

„Dzięki Hubble’owi i wycofanemu z eksploatacji teleskopowi SOFIA wspólnie rozwiązaliśmy zagadkę Dane ultrafioletowe z Hubble’a ujawniają palące temperatury wokół białego karła, podczas gdy SOFIA wykryła wodę przepływającą z niewiarygodnymi prędkościami, co wskazuje na obecność wirującego dysku materii.

Pomiędzy kwietniem a wrześniem 1975 roku jasność układu podwójnego HM Sagittae wzrosła 250 razy. Z ostatnich obserwacji wynika, że ​​w układzie zrobiło się cieplej, choć paradoksalnie nieco osłabło.

W odpowiedzi na zdjęcie jeden z użytkowników napisał: „To naprawdę niesamowity taniec wymiany materii między czerwonym olbrzymem a białym karłem”.

READ  W południowo-zachodnich Chinach znaleziono nowy typ dinozaura pancernego

Inny skomentował: „To jest takie piękne i tajemnicze, uwielbiam to”. Trzeci powiedział: „Świetne ujęcia”.