27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak Polska ograbiła Intel z wielomiliardowej inwestycji

Jak Polska ograbiła Intel z wielomiliardowej inwestycji

WROCŁAW, POLSKA/SZTOKHOLM, 22 czerwca (Reuters) – Wrocław, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, pokonał w zeszłym tygodniu rywali, budując kolejną w Europie wartą wiele miliardów dolarów fabrykę chipów Intel (INTC.O). Dotacje, infrastruktura, talent i kawałek amerykańskiego życia.

W obliczu bezprecedensowego niedoboru półprzewodników Europa subsydiuje miliardy euro, aby zmniejszyć swoją zależność od Azji. W zamian Intel płaci duże sumy, a Niemcy otrzymały już 30 miliardów euro inwestycji, więc Polska postanowiła rozbić imprezę.

Jego ostateczny sukces można postrzegać jako lekcję wytrwałości.

Amerykański producent chipów powiedział w zeszły piątek, że zdecydował się zainwestować do 4,6 miliarda dolarów w nowy zakład produkujący półprzewodniki pod Wrocławiem.

Wywiady z pół tuzinem polskich urzędników państwowych i dyrektorów firm ujawniły wcześniej niepublikowane szczegóły na temat tego, jak małe miasteczko w południowo-zachodniej Polsce sprawdziło wszystkie opcje, aby otrzymać to, co jego premier nazwał największą inwestycją typu greenfield w swojej historii.

Polska początkowo imponowała kierownictwu Intela szybkością, z jaką odpowiadała na zapytania i rozwiązywała problemy, powiedział Intel.

„Kiedy rozpoczynaliśmy ten proces, nie braliśmy pod uwagę Polski” — powiedział agencji Reutera dyrektor generalny Intela, Pat Kelsinger.

„Kiedy wybierasz miejsce, wyobraź sobie, że idziesz na randkę. Masz przeczucie, och, oni chcą, żeby to zadziałało” – powiedział Kelsinger. „Zdecydowanie wyszliśmy z silnym przekonaniem, że samorząd chce to zrobić”.

Polska zaczęła zakochiwać się w Intelu w lipcu 2021 roku. Jak wynika z wywiadów z pięcioma urzędnikami i trzema dyrektorami Intela, przedstawiciele rządu i władz miejskich wielokrotnie spotykali się z firmą w ciągu następnych dwóch lat.

Urzędnicy poinformowali, że kluczową rolę w tym procesie odegrały dwie agencje rządowe – Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Wiele spotkań odbyło się zdalnie ze względu na ograniczenia związane z Covid-19, poinformowali urzędnicy. Marcin Fabianowicz, dyrektor centrum inwestycyjnego PAIH, spotkał się później z przedstawicielem ARP i dwoma starszymi menedżerami Intela.

READ  Polskie oczy to dla niektórych konieczność przed czwartą falą COVID

„Po pierwszym (osobistym) spotkaniu uwierzyłem, że Polska ma szansę na ten projekt” – powiedział. „Rozmowy były gorące i zmierzały we właściwym kierunku”.

Ale kiedy Intel ogłosił swoje europejskie inwestycje w marcu 2022 r., Niemcy otrzymały dużą fabrykę w Magdeburgu, podczas gdy Intel powiedział Polsce, że rozbuduje tylko istniejący zakład w Gdańsku.

Polska pozostała niezrażona i ostatecznie osiągnęła porozumienie na dwudniowym spotkaniu w zeszłym miesiącu, powiedzieli urzędnicy.

Dyrektor generalny firmy Intel, Pat Kelsinger, pozuje po wywiadzie przeprowadzonym 16 czerwca 2023 r. we Wrocławiu. REUTERS/Karol Badohal/File Photo

„Nigdy nie mówiliśmy, że nic nie można zrobić” – powiedział Fabianowicz.

Urzędnicy państwowi i municypalni o kryptonimie „Projekt IQ” potajemnie pracowali nad strategiami pozyskania producenta chipów.

Zespół wrocławskiej agencji promocji rozwoju przygotował prezentację podkreślającą jakość życia, udogodnienia dla rodzin, szkoły, ścieżki rowerowe, baseny oraz dane ekonomiczne i demograficzne.

Kierownictwo Intela przyciągało również Wrocław jako ojczyznę mistrzów Polski w futbolu amerykańskim i koszykówce.

„Efekt kuli śnieżnej”

Nowa fabryka Intela będzie na terenie o powierzchni 285 hektarów, w pobliżu innej fabryki chipów, receptury opracowanej przez PepsiCo i fabryki produkującej okna.

Globalny niedobór półprzewodników wpłynął na produkcję wszystkiego, od telefonów komórkowych po pojazdy elektryczne, a według Parlamentu Europejskiego niedobór będzie trwał do 2023 r., ponieważ budowa nowej fabryki chipów zajmuje od dwóch do trzech lat.

Tereny we Wrocławiu są podzielone pomiędzy dwie gminy Mykynia i Śrota Śląska.

Region zainwestuje w nowe drogi, autobusy elektryczne, stację uzdatniania wody i linie wysokiego napięcia dla przemysłu – powiedział Reuterowi prezydent Śroty Śląskiej Adam Ruziński.

Powiedział, że Intel może budować budynki o 50 metrów (54,68 jarda) wyższe niż zwykłe 20-metrowe ograniczenie.

Inne firmy, takie jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC) (2330.TW), największy na świecie kontraktowy producent chipów, chcą inwestować w tym kraju.

Wielu urzędników powiedziało, że rozmowy z TSMC rozpoczęły się w zeszłym roku.

READ  Biznesmen w Polsce udziela ważnego wsparcia Indianom opuszczającym Ukrainę Najnowsze wiadomości Indie

– Jesteśmy na etapie zdobywania swoich 5 minut (sławy), więc jest zainteresowanych bardzo dużo firm – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. „Efekt kuli śnieżnej wejścia Intela spowoduje, że ponownie będziemy prowadzić rozmowy z kierunku Tajwanu”.

(1 USD = 0,9157 euro)

Reportaż Karola Patohala we Wrocławiu i Subanty Mukherjee w Sztokholmie; Montaż autorstwa Matta Scuffhama i Elaine Hardcastle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Subanta Mukherjee

Thomsona Reutersa

Subantha jest liderem w zakresie technologii i telekomunikacji w Europie, ze szczególnym naciskiem na nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i 5G. Od około 18 lat jest dziennikarzem. Dołączył do agencji Reuters w 2006 roku i zajmował się różnymi dziedzinami, od finansów po technologię. Mieszka w Sztokholmie w Szwecji.