27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prokuratorzy twierdzą, że Polska nie była w centrum sabotażu Nord Stream

Prokuratorzy twierdzą, że Polska nie była w centrum sabotażu Nord Stream

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

WARSZAWA (Reuters) – Nie ma dowodów na to, że Polska była wykorzystywana jako centrum sabotażu rurociągu Nord Stream, powiedzieli w czwartek polscy prokuratorzy, odrzucając doniesienia, że ​​grupa, która wysadziła rurociągi w powietrze, mogła wykorzystać Polskę. Podstawa funkcjonalna.

Stwierdzono również, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że „Andromeda”, 50-stopowy (15-metrowy) jacht podejrzany o udział w eksplozjach w miejscu, brał udział w sabotażu.

Gazeta Wall Street Journal poinformowała w tym miesiącu, że niemieccy śledczy badają dowody na to, że grupa sabotażowa wykorzystała Polskę jako bazę do sabotowania rurociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim we wrześniu.

Twierdzenie, że „Polska była logistycznym centrum sabotażu Nord Stream” jest całkowicie fałszywe i nie ma poparcia w dowodach śledztwa” – napisała w oświadczeniu polska Prokuratura Krajowa.

Stwierdzono również, że nie ma dowodów na udział obywateli polskich w niszczeniu rurociągów.

Według gazety niemieccy śledczy zrekonstruowali dwutygodniową podróż Andromedy. Według osób zaznajomionych z podróżą, załoga sabotażowa umieściła ładunki wybuchowe na Nord Stream 1 przed ustawieniem statku na kurs w kierunku Polski.

Polscy prokuratorzy poinformowali, że Andromeda przypłynęła do Polski z niemieckiej wyspy Rugia i spędziła 12 godzin w polskim porcie.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​podczas cumowania łodzi w polskim porcie, na jej pokład nie załadowano żadnych towarów, a załoga łodzi była kontrolowana przez polską straż graniczną” – podała prokuratura.

Rzeczpospolita powołując się na prokuraturę podała, że ​​na pokładzie łodzi znajdowało się sześć osób, które miały bułgarskie paszporty.

(Reportaż Alana Charlisha i Pavla Florkiewicza)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.