1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak dramat polityczny we Włoszech wymusił wybory

Jak dramat polityczny we Włoszech wymusił wybory

Zawieszenie

Włochy nigdy nie są daleko od kryzysu politycznego. Ale wybory zaplanowane na 25 września będą wyjątkowe nawet jak na włoskie standardy, ponieważ od II wojny światowej zmieniło się 67 rządów. Europejczycy zmagają się z kryzysem energetycznym i obawiają się, że wysokie stopy procentowe mogą wywołać panikę nad mocno zadłużonymi krajami, takimi jak Włochy. Do tego dochodzi potencjalny wzrost prawicowych partii antyimigracyjnych we Włoszech i odejście premiera Mario Draghiego, byłego prezesa banku centralnego, który był postrzegany jako mocna ręka, pozostawiając inwestorów niespokojnych o to, co dalej.

1. Co jest niezwykłego w tych wyborach?

Po raz pierwszy odbyła się jesienią w historii kraju, podczas gdy Parlament jest zajęty opracowywaniem ustawy budżetowej na kolejny rok. Kampania jest kompresowana przez dwa miesiące. Po raz pierwszy Włochy zagłosują za wyborem parlamentu z ograniczoną liczbą prawodawców, co sprawi, że rywalizacja o miejsce będzie bardziej agresywna niż kiedykolwiek. Draghi zrezygnował po rozwiązaniu szerokiej koalicji, którą kierował od początku 2021 roku, a trzech jego kluczowych sojuszników wycofało swoje poparcie. Wykwalifikowany technokrata, który poruszał się po kraju podczas kryzysu inflacyjnego, był powszechnie uznawany za uratowanie euro, gdy był szefem Europejskiego Banku Centralnego.

2. Co do tego doprowadziło?

Kryzys został początkowo wywołany przez Ruch Pięciu Gwiazd, grupę antyestablishmentową, która doszła do władzy w 2018 roku i jest krytyczna wobec militarnego wsparcia Rzymu dla Ukrainy. Pomnożyła się w oszałamiającą serię ruchów politycznych, gdy Liga Matteo Salviniego i Forza Italia kierowana przez Silvio Berlusconiego wyczuły polityczną szansę w nowych wyborach, opuściły koalicję i doprowadziły Draghiego do rezygnacji. Inne kwestie, które doprowadziły do ​​rozłamu, to sposób przydzielania wsparcia finansowego Włochom dotkniętym podwyżkami cen, jak przeforsować reformy, aby uwolnić Włochy od biurokracji i pobudzić konkurencję oraz zmiany mające na celu uczynienie systemu podatkowego bardziej sprawiedliwym – wszystkie kwestie są prawdopodobne. prowadzić kampanię.

READ  W październiku rachunki za energię w Wielkiej Brytanii wzrosną o 80%, a regulator ogłosi ich podwyżkę

Chociaż Draghi pozostanie na stanowisku do czasu przejęcia władzy przez nowy rząd, jego uprawnienia zostały ograniczone. Jego rząd nadal będzie w stanie przeprowadzić niezbędne reformy, aby odblokować około 200 miliardów euro (204 miliardy dolarów) pomocy z Unii Europejskiej i reprezentować Włochy na wydarzeniach międzynarodowych, ale jego autorytet jako czołowej postaci w europejskiej reakcji na rosyjską wojnę na Ukrainie został utrudniony. Rząd Draghiego nie będzie mógł uchwalać nowych i nieistotnych przepisów i nowych nominacji w spółkach kontrolowanych przez państwo, z wyjątkiem tych absolutnie koniecznych. W najbliższych tygodniach partie zdominują włoską scenę polityczną, planując swoje kampanie i decydując, na kogo głosować.

4. Kto może wygrać?

Najwięcej wygrywają partie prawicowe, dlatego też tak szybko wykorzystały kryzys wywołany przez Five Star. Z aktualnych sondaży wynika, że ​​najwięcej mandatów zdobędzie prawicowa koalicja, pod warunkiem, że jej członkowie będą się trzymać razem. Sojusz obejmuje Braci Włoch kierowanych przez Giorgię Meloni, a także Ligę i Forza Italia, które do niedawna znajdowały się w rządzie Draghiego. Obecne włoskie prawo wyborcze, czyli Legi Rosato, faworyzuje współpracę partii, a przywódcy partyjni pracują nad ustaleniem, które koalicje preferują, na podstawie wzajemnego weta. Chociaż prawicowy sojusz jest jasno zdefiniowany, trudno jest przewidzieć, jak uformują się drużyny pośrodku, ponieważ powstały niezliczone małe, ale antagonistyczne grupy. Partia Demokratyczna jest obecnie przeciwna współpracy z Five Star, choć zaangażowała się w rząd.

5. Co to oznacza dla Europy?

Słabość i zadłużenie trzeciej co do wielkości gospodarki w strefie euro grozi, że stanie się problemem wszystkich. Do początku lipca sojusz Draghi zdołał utrzymać równowagę, aby utrzymać wzrost gospodarczy po pandemii i zmniejszyć ogromne zadłużenie Włoch, największe w strefie euro, wynoszące około półtora raza PKB. Włoski dramat pojawia się, gdy Europejski Bank Centralny zaostrza politykę monetarną i podnosi stopy procentowe, wzbudzając obawy przed recesją w krajach stosujących wspólną walutę. Napięcia nasiliły się po tym, jak rentowność włoskich 10-letnich obligacji rządowych osiągnęła w czerwcu 4%, najwyższy od 2014 roku. Wysokie stopy procentowe rodzą pytania o długoterminową stabilność włoskiego zadłużenia w warunkach stagnacji gospodarczej i kurczącej się populacji.

READ  UE planuje ograniczyć rosyjskie ceny gazu, gdy Putin ostrzega Zachód przed zimowym zamrożeniem

6. Dlaczego rządy we Włoszech są tak niestabilne?

Większość analityków politycznych śledzi obecną epokę od 1994 roku, po serii skandali, Berlusconi doszedł do władzy, a wraz z nim obecny system partii politycznych. Połączenie słabych partii powiązanych z jednym charyzmatycznym przywódcą i jego sukcesem, a także ordynacją wyborczą, która wymusza na nich szerokie, niełatwe i często kłótliwe sojusze, to recepta na polityczną niestabilność. Prawdopodobnie powtórzy się to w następnych wyborach.

• Poniżej znajduje się przewodnik po krajobrazie wyborczym na początku kampanii.

• Draghi uratował euro, ale włoska polityka go pokonała.

• Raport Bloomberg Economics na temat ryzyka z Włoch.

• Dlaczego kryzys we Włoszech powoduje zamieszanie w strefie euro.

• Powiązane szybkie ujęcia dotyczące rozdrobnienia europejskiego rynku obligacji, kryzysu energetycznego w Europie i kryzysu w strefie euro 2012. 2018 Wyjaśnienie powstania ruchu pięciu gwiazdek.

• Rachel Sanderson z Bloomberg Opinion wyjaśnia, w jaki sposób Draghi wyrobił sobie markę.

• Wojna na Ukrainie obnażyła włoskie podziały.

• Oto dlaczego Włochy zwykle nie organizują wyborów latem lub jesienią.

Więcej takich historii jest dostępnych na bloomberg.com