24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inwestorzy w dalszym ciągu oczekują, że Fed wkrótce obniży stopy procentowe, pomimo dwóch raportów wskazujących na wzrost inflacji

Inwestorzy w dalszym ciągu oczekują, że Fed wkrótce obniży stopy procentowe, pomimo dwóch raportów wskazujących na wzrost inflacji

Inwestorzy ignorują dwa raporty z tego tygodnia, które wykazały wzrost rocznej inflacji w zeszłym miesiącu, obstawiając, że Rezerwa Federalna wkrótce będzie kontynuować obniżki stóp procentowych.

W pierwszym i najdokładniej obserwowanym raporcie, Indeksie cen towarów i usług konsumenckich, odnotowano, że inflacja wzrosła do 3,4% w roku kończącym się w grudniu 2023 r., w porównaniu z 3,1% w poprzednim miesiącu, czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Wskaźnik cen producentów, mierzący inflację hurtową, wzrósł do 1% z 0,8% w poprzednim miesiącu.

W ujęciu miesięcznym, co pozwala dokładniej określić, gdzie jest inflacja, wskaźnik CPI wzrósł w grudniu o 0,3%. Co ważniejsze, Fed postrzega zdrową roczną inflację jako wzrost cen o 2%, więc podwyżka nie jest mile widziana.

Inwestorzy zignorowali jednak wzrost inflacji i nadal oczekują, że pierwsza obniżka stóp procentowych przez Fed nastąpi w marcu. W rzeczywistości, po tym jak raporty wykazały, że w grudniu inflacja poruszała się, choćby nieznacznie, w złym kierunku, wzrosło implikowane prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu.

Według narzędzia FedWatch należącego do CME Group, które oblicza prawdopodobieństwo na podstawie cen kontraktów terminowych na stopy procentowe na rynku krótkoterminowym, na który kieruje się Fed, inwestorzy dostrzegają obecnie około 80% prawdopodobieństwa, że ​​Fed obniży stopy procentowe na marcowym posiedzeniu. To wzrost z 68% zaledwie tydzień temu.

– powiedział Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate Egzaminator z Waszyngtonu Istnieje niewielka rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami inwestorów dotyczącymi obniżek stóp procentowych a tym, co pokazują dane o inflacji.

„Nie ma nic, co ekonomicznie zmusiłoby Fed do natychmiastowego rozpoczęcia obniżania stóp procentowych” – stwierdził. „Rynek pracy wciąż się utrzymuje i nawet członkowie Fed wystąpili i stwierdzili, że dynamika płac powinna nieco bardziej spaść i że termin na marzec może być za wcześnie. Jednak oczekiwania inwestorów w dalszym ciągu temu zaprzeczają.”

READ  United Auto Workers strajkują przeciwko GM, Fordowi i Stellantisowi

Stany Zjednoczone „widziały już ten film wiele razy” – stwierdził McBride, a inwestorzy i rynek spodziewali się bardziej gołębiego podejścia Fed, jednak Fed ostatecznie rzucił zimną wodę na ten pomysł, co wywołało pewne zakłopotanie na rynku. Zmienność.

„Wygląda na to, że przygotowujemy się do kolejnego odcinka” – powiedział.

Należy jednak zauważyć, że pomimo niepożądanego grudniowego wzrostu inflacja w ciągu ostatniego roku znacznie spadła. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom około 9% w czerwcu 2022 r., a do stycznia 2023 r. spadła do 6,4%, a we wrześniu 2023 r. osiągnęła poziom 3,7%.

Jednakże Fed i prezes Jerome Powell chcą uniknąć wyniszczającego gospodarczo scenariusza, w którym nie doceniają siły utrzymania obecnej inflacji i zbyt wcześnie obniżają stopy procentowe.

Podczas plagi inflacyjnej w latach 70. inflacja powróciła do wzrostu po okresach, w których Fed zaprzestał interwencji. McBride powiedział, że Powell i wyżsi urzędnicy mają tę historię w głowach.

„Są tego bardzo świadomi i jest to działanie, którego Fed podjął kroki, aby uniknąć powtórzenia. Dużo mówili o błędach popełnionych w latach 70. i chęci ich nie powtarzania – z pewnością mają to na celowniku ekranie” – powiedział.

Niedopasowanie między inwestorami a Fed będzie trwało przez cały 2024 rok. Sam Fed w swojej najnowszej prognozie spodziewa się w tym roku łącznie około trzech obniżek stóp procentowych. Tymczasem inwestorzy oczekują podwojenia tej liczby i obniżek stóp procentowych o około sześć.

„Dzisiejszy raport CPI przypomina, że ​​inflacja, choć poprawia się, nie została pokonana” – powiedział Steve White, główny strateg inwestycyjny w Bank of Korea Financial. „Trendy w stronę niższej inflacji pozostają w większości niezmienione, ale ścieżka obniżek stóp procentowych bliższa oczekiwaniom Fed, która obecnie wynosi w tym roku trzy, wydaje się bardziej prawdopodobna niż bardziej agresywna postawa rynku”.

READ  Ceny gazu gwałtownie rosną: lokalne nagłówki w całym kraju podkreślają ból przy dystrybutorze

White powiedział, że oczekiwania Fed wydają się bardziej rozsądne niż te odzwierciedlone na rynkach.

Jednym z powodów, dla których Fed może ostatecznie obniżyć stopy procentowe w stopniu większym niż oczekiwano, jest recesja, a jest to scenariusz, którego bank centralny ciężko pracował, aby uniknąć. Obniżenie stóp procentowych pobudza wzrost gospodarczy, choć wielu inwestorów spodziewa się w najgorszym wypadku jedynie łagodnej recesji, jednocześnie spodziewając się pozytywnego roku dla giełdy.

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej z Washington Examiner

„Jeśli dokonamy sześciu obniżek stóp procentowych, będzie to oznaczać, że w gospodarce dzieje się coś złego” – powiedział McBride. „Jeśli dokonamy sześciu obniżek stóp procentowych, będzie to oznaczać, że gospodarka popadnie w recesję i w takim przypadku nie będzie wzrostu zysków na akcjach”.

W nadchodzących tygodniach inwestorzy będą uważnie wsłuchiwać się w słowa urzędników wyższego szczebla Fed, zwłaszcza ton, jaki przyjmie Powell po kolejnym posiedzeniu Fed pod koniec tego miesiąca. Dane za styczeń będą kluczowe dla wskazania, co będzie dalej dla polityki pieniężnej.