21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Google dodaje logowanie bez hasła do kont Workspace i Cloud

Google dodaje logowanie bez hasła do kont Workspace i Cloud

Firma Google zrobiła ważny krok w kierunku przyszłości bez haseł, uruchamiając otwartą wersję beta kluczy dostępu na kontach Workspace. Od dzisiaj, 5 czerwca, ponad 9 milionów organizacji może zezwolić swoim użytkownikom na logowanie się do konta Google Workspace lub Google Cloud przy użyciu klucza zamiast zwykłego hasła.

Klucze dostępu to nowa forma technologii logowania bez hasła, opracowana przez stowarzyszenie FIDO Alliance, którego członkami są giganci branżowi, tacy jak Google, Apple i Microsoft. Klucze dostępu umożliwiają użytkownikom logowanie się do stron internetowych i aplikacji przy użyciu uwierzytelniania specyficznego dla ich urządzenia, takiego jak laptop z Windows Hello, telefon z Androidem z czytnikiem linii papilarnych lub iPhone z Face ID, zamiast tradycyjnych haseł i innych systemów logowania, takich jak 2FA lub weryfikacja z SMS. Ponieważ klucze dostępu są oparte na protokołach kryptograficznych klucza publicznego, nie ma ustalonego „łańcucha”, który można ukraść lub ujawnić w atakach typu phishing.

Google nie pozbył się jeszcze haseł, ale użytkownicy Workspace i Cloud mogą teraz używać kluczy dostępu jako alternatywnego sposobu logowania.
Obraz: Google

Obsługa klucza dostępu dla administratorów Workspace, którzy mają uprawnienia do włączania logowania za pomocą hasła w swoich organizacjach, będzie stopniowo wdrażana w ciągu najbliższych kilku tygodni. Możliwość pomijania haseł jest domyślnie wyłączona i należy ją najpierw włączyć Jest włączany przez administratorów. Jednak nawet po wyłączeniu użytkownicy nadal będą mogli tworzyć klucze dostępu i używać ich do uwierzytelniania 2FA.

Oczekuje się, że klucze dostępu ostatecznie całkowicie zastąpią hasła, ale zajmie to trochę czasu. Adopcja była jednak stabilna dzięki obsłudze klucza dostępu obsługiwanej przez platformy takie jak Apple i Microsoft oraz menedżerom haseł, takim jak Dashlane i 1Password.

Dzisiejsze ogłoszenie następuje po wprowadzeniu w maju obsługi klucza dostępu dla standardowych kont użytkowników Google. Przeglądarka internetowa Chrome została również zaktualizowana w grudniu o obsługę klucza dostępu, chociaż kluczy dostępu można używać tylko w witrynach i usługach stron trzecich, które zapewniły własne wsparcie dla technologii bezhasłowej. To na razie stosunkowo krótka lista – 1Password nie śledzi żadnej z nich Strony internetowe i usługi Obsługa kluczy dostępu, jeśli chcesz być na bieżąco.

READ  Dwóch mężczyzn dostaje pracę w Amazon Japan tylko po to, by ukraść kopie Zeldy