22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Finały NBA 2023: jak Jimmy Butler i Heat podjęli działania przed meczem 2

Finały NBA 2023: jak Jimmy Butler i Heat podjęli działania przed meczem 2

Ramona ShelburneStarszy pisarz dla ESPN5 czerwca 2023 r. 2:37 czasu wschodniego4 minuty na przeczytanie

DENVER — Około 21:00 w sobotę Jimmy Butler był na siłowni na University of Colorado w Boulder, pracując nad uderzeniem blisko obręczy. Miał 48 godzin na zastanowienie się, co poszło nie tak dla niego i Miami Heat w meczu 1 finałów NBA zaledwie dwa dni wcześniej i co może zrobić w meczu 2.

Wcześniej w sobotę Butler powiedział mediom, że planuje tej nocy wypróbować pokój ewakuacyjny w Denver i robić „normalne rzeczy” – coś, co uwielbia robić.

Ale kiedy do tego doszło, Butler nie tylko pobiegł do pokoju ewakuacyjnego. Zamiast tego pobiegł na siłownię i dołączył do niego jego długoletni trener, Chris Brickley.

„On po prostu uwielbia wymyślać różne rzeczy” – powiedział Brickley ESPN. „Kiedy strzela te krótkie ujęcia, wszystko jest inne. Więc pracowaliśmy nad tym”.

Butler spędził 30 minut na robieniu zdjęć, aby odzyskać dotyk.

„On musi widzieć, jak piłka wpada” — powiedział Brickley. „Gry, których nie rozegrał [before the game], nie grał dobrze. Jest w tym wielki. To sprawa mentalna”.

To właśnie robili Butler and the Heat podczas biegu ósmego w rankingu Heat do finałów NBA — zastanawiali się, co zrobić, aby wygrać, a potem wychodzili i robili to.

Butler zdobył 21 punktów w wygranym przez Heat 111-108 meczu z Denver Nuggets w niedzielny wieczór na Ball Arena i awansował do finału w jednym meczu. Ale liczy się sposób, w jaki to zrobił – bardziej agresywna jazda w farbie, oddanie 14 strzałów z odległości 18 stóp i wykonanie pięciu rzutów wolnych.

W porównaniu z niektórymi innymi jego ligami ofensywnymi podczas tych play-offów, był głównym chodzącym po linii dla Butlera. Ale to wystarczyło, dlatego Heat zremisował w tych finałach, gdy seria wraca do Miami na mecz 3 (środa, 20:30 ET na ABC).

READ  US Open 2022: Phil Mickelson spotyka się z drwinami i kpinami, gdy walczy w pierwszej rundzie

„Jesteśmy bardzo skoncentrowani na tym, co robimy dobrze i kim jesteśmy jako grupa na koniec dnia, do tego wracamy” – powiedział Butler po niedzielnym zwycięstwie. „Zrób lub spudłuj, będziemy tym, kim jesteśmy, ponieważ nie martwimy się o nikogo innego. Tak było przez cały rok i to się nie zmieni”.

Who the Heat to drużyna, która ciągle zastanawia się, jak wygrywać mecze i serie z bardzo faworyzowanymi zespołami, bez względu na to, jak wielką porażkę właśnie ponieśli (patrz mecz 6 finałów Konferencji Wschodniej), ilu kontuzjowanych graczy ma. ve wycierpieli (Tyler Hero i Victor Oladipo) lub ile talentu gwiazdy poznali.

W serii tą gwiazdą jest dwukrotny MVP Nikola Jokic, który zanotował niezwykłe triple-double w karierze po raz 15. w play-offach w meczu 1.

Jokic zdominował każdy aspekt serii otwierającej dzięki świetnemu zagraniu i podaniom, a zakończył z 14 złapaniem, gdy Heat wystawił kilku obrońców, a obrona strefowa go rzuciła. Oddał pięć strzałów przed czwartą kwartą, po czym zaczął strzelać, aby zatrzymać Heat i zakończył z 27 punktami.

W grze 2 Heat zmienił swoje podejście do obrony w stosunku do Jokica, pozwalając mu zdobyć więcej punktów, ale ograniczając jego zdolność do gry dla innych.

Jokic odczytał obronę Miami i zdobył 11 punktów w pierwszej kwarcie oraz 41 punktów w karierze. Ale skończył z zaledwie pięcioma stratami i czterema asystami, a Denver walczył, gdy Jokic nie był w stanie kierować atakiem ze zwykłą pewnością siebie.

W sezonie zasadniczym Denver prowadził 3:7, kiedy Jokic miał mniej niż sześć asyst. Według Second Spectrum, Nuggets jako drużyna mieli tylko sześć asyst dla graczy atakujących kosz – ani jednej asysty od Jokica – najmniej w play-offach.

Trener Heat, Erik Spoelstra, odrzucił charakterystykę, że Heat po prostu zdecydował się zmienić Jokica w czołowego strzelca w niedzielę, aby uniemożliwić mu rozgrywanie.

READ  Orły twierdzą, że nie doszło do faulu z Saquonem Barkleyem-Howie Rosemanem – NBC Sports Philadelphia

„To niedorzeczne – to niewprawne oko mówi coś takiego” — powiedział Spoelstra. „Ten facet jest świetnym graczem. Wiesz, dwa razy w ciągu dwóch sezonów był najlepszym graczem na planecie. Nie możesz po prostu powiedzieć:„ Och, uczyń go strzelcem ”. Oni tak nie grają, mają tak wiele różnych akcji, które narażają cię na niebezpieczeństwo.

„Musimy skupić się na tym, co robimy. Staramy się robić rzeczy na własnej skórze, a on wymaga, abyś robił wiele rzeczy na własnej skórze. Ma nasz pełny szacunek”.

Szacunek to jedno. Strategia i dostosowania to co innego. Miami wiele zyskało tej niedzielnej nocy (po tym, jak Spoelstra powiedział, że „schemat nas nie uratuje” po tym, jak Miami przegrało mecz 1), umieszczając Kevina Love w wyjściowym składzie dla Caleba Martina i próbując zakłócić zdolność Jokica do ułatwienia dla Inni strzelcy Nuggetsa. Jokic odpowiedział z większą agresją, przyjmując 28 kul, trafiając 16 z nich. Ale to nie zawsze jest dobre dla Nuggets.

Według ESPN Stats & Info The Nuggets mają bilans 0-3, gdy Jokic zdobędzie 40 lub więcej punktów w fazie play-off i 13-1, gdy zdobędzie mniej niż 40 punktów.

„Mam na myśli, że jest graczem z piekła rodem” – powiedział Butler. „Bardzo dobrze podaje piłkę. Oczywiście może zdobyć piłkę, tak jak dzisiaj. Ale kiedy masz szansę odwrócić piłkę i wyjść na otwartą murawę, czuję, że musimy to zrobić i wykonał przyzwoitą pracę od tego dnia.”