12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dominic Raab: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wstrząśnięty rezygnacją starszego sojusznika w związku z zarzutami o zastraszanie

Dominic Raab: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wstrząśnięty rezygnacją starszego sojusznika w związku z zarzutami o zastraszanie

(CNN) brytyjski premier Rishi Sunak Odniósł poważny cios dla swojej premiery w piątek po tym, jak jeden z jego najbliższych sojuszników zrezygnował z zarzutów, że zastraszał urzędników.

W liście z rezygnacją opublikowanym na Twitterze w piątek, Dominique kuks Powiedział, że zdecydował się zrezygnować z funkcji wicepremiera i ministra sprawiedliwości po tym, jak oficjalne śledztwo wykazało, że część postawionych mu zarzutów była uzasadniona. Sunak powiedział, że przyjął rezygnację Raaba z „wielkim smutkiem”.

Recenzja Raaba, przeprowadzona przez niezależnego śledczego Adama Tooleya, była następstwem ośmiu formalnych skarg dotyczących jego postępowania podczas pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych, sekretarza ds. Brexitu i sekretarza sprawiedliwości.

„Wezwałem do śledztwa i obiecałem zrezygnować, jeśli kiedykolwiek odkryję zastraszanie. Myślę, że ważne jest, abym dotrzymał słowa” – powiedział.

Dodał, że śledztwo prokuratury „odrzuciło wszystkie zarzuty przeciwko mnie z wyjątkiem dwóch” i „wywnioskowało, że ani razu, w ciągu czterech i pół roku, nie przeklinałem ani nie krzyczałem na nikogo, a tym bardziej nie rzucałem czymkolwiek ani fizycznie nie zastraszałem nikogo. czy celowo starał się kogoś poniżyć”.

W raporcie, który został opublikowany w całości po rezygnacji Raaba w piątek, stwierdzono, że „zachowywał się on w sposób zastraszający w sensie nieracjonalnego i uporczywego zachowania agresywnego w kontekście spotkania biznesowego. Obejmowało to również nadużycie lub nadużycie władzy w sposób, który podważa lub poniża”.

Dodała, że ​​zachowanie Rapp było „odczuwane przez osobę dotkniętą chorobą jako podważające lub upokarzające, co jest nieuniknione. Należy stwierdzić, że [Raab] Był świadomy, że taki będzie efekt jego zachowania; Przynajmniej powinien był wiedzieć”.

Raab powiedział również, że wierzy, że raport ustanawia „niebezpieczny precedens w ustalaniu bardzo niskiego progu zastraszania” i powiedział, że jego ustalenia są „wadliwe”.

Raab zajmował kilka wysokich stanowisk od czasu dołączenia do rządu jako minister stanu w 2015 r. Oprócz pełnienia funkcji wicepremiera był także ministrem sprawiedliwości i lordem kanclerzem w rządzie premiera Rishiego Sunaka.

READ  Ekskluzywnie: źródła podają, że Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w posiedzeniu konferencji klimatycznej w Dubaju

Był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona, ale został usunięty po otrzymaniu ostrej krytyki po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z Afganistanu. Był na wakacjach w Grecji, kiedy talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem.

Żądania jego dymisji spotkały go po tym, jak wyszło na jaw, że na krótko przed upadkiem Kabulu poprosił posła o załatwienie pilnego wezwania do afgańskiego ministra spraw zagranicznych w sprawie ewakuacji tłumaczy, którzy pracowali w brytyjskich siłach zbrojnych. Wezwanie nigdy się nie wydarzyło.

Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy, skrytykował Sunaka za pozwolenie Raabowi na rezygnację, zamiast go zwolnić. W rozmowie z BBC w piątek Starmer powiedział, że decyzja pokazuje „odgórną słabość” rządu. „Jest tu podwójna słabość. Nie powinien był go zatrudniać, a potem nie zwalniać” – dodał.

Rezygnacja Raaba wywołała ból głowy u Rishiego Sunaka, który, choć na prawo od samej Partii Konserwatywnej, jest przedstawiany jako znacznie łagodniejszy niż jego poprzednicy Liz Truss i Boris Johnson.

Rezygnacja może zaszkodzić Sunakowi

Rezygnacja Raaba jest ciosem dla Sunaka, który, choć na prawo od samej Partii Konserwatywnej, jest przedstawiany jako znacznie łagodniejszy niż jego poprzednicy Liz Truss i Johnson.

Porównanie Johnsona jest szczególnie trafne, ponieważ Sunak pełnił funkcję kanclerza skarbu podczas pandemii Covid, tylko po to, by złożyć rezygnację, gdy ówczesny premier był pogrążony w skandalach. Sojusznicy Johnsona uważają, że rezygnacja Sunaka ostatecznie doprowadziła do końca jego premiera i nie wybaczyła mu.

Raab, który w liście z rezygnacją przypomniał Sunakowi, że był lojalny od nieudanej kandydatury Sunaka na przywództwo zeszłego lata, jest postrzegany jako zagorzały zwolennik Brexitu i kamień węgielny prawicy partii. Zwrócił na siebie uwagę ruchu eurosceptycznego w 2014 r., kiedy stanął na czele buntu 81 posłów przeciwko ówczesnemu premierowi i eurofilowi ​​Davidowi Cameronowi.

READ  UNRWA: Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich

Raab wzmocnił prawicowe referencje Snacka i pomógł przeforsować politykę, która wymagała zabrania ze sobą tej części partii. I chociaż Raab obiecał swoją lojalność wobec Sunaka, byli ministrowie mogą stwarzać problemy na tylnych ławkach, jeśli sobie tego życzą.

Teraz pytanie brzmi, czy Raab chce to zrobić. Jest szczerze lojalny wobec Sunaka i zdaje sobie sprawę, że Sinak jest tak naprawdę politycznym sojusznikiem prawicy w partii. Jednak jego list z rezygnacją wskazuje, że Raab nie był zbyt szczęśliwy, że musiał opuścić rząd.

Najbliższe dni pokażą więcej o tym, jak daleko rap został popchnięty lub skoczył. Jeśli to pierwsze, może mieć powód, by później utrudniać życie Sunakowi, gdy zmagał się z sojusznikami Johnsona po prawej stronie partii.

Raab jest drugim sojusznikiem Senaka, który zrezygnował z zarzutów o zastraszanie w mniej niż sześć miesięcy. Minister gabinetu rządu Gavin Williamson złożył rezygnację ze stanowiska w listopadzie w związku z zarzutami, którym zaprzeczył.