6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy: Irańczyk aresztowany pod zarzutem udziału w spisku ataku chemicznego

32-letni Irańczyk został aresztowany w Niemczech pod zarzutem planowania śmiertelnego ataku chemicznego – poinformowały w niedzielę władze.

Policja i prokuratorzy poinformowali, że mężczyzna i jeszcze jedna osoba zostali aresztowani w nocy w miejscowości Castrop-Ruxel, na północny zachód od Dortmundu.

We wspólnym oświadczeniu poinformowali, że mężczyzna jest podejrzany o planowanie niebezpiecznego ataku motywowanego islamskim ekstremizmem, do którego rzekomo poszukiwał potężnych trucizn, cyjanku i rycyny.

Specjaliści w kombinezonach przeciw zanieczyszczeniom byli widziani, jak nosili dowody przed domem mężczyzny.

Agencja informacyjna dpa poinformowała, że ​​rzecznik prokuratury w Dusseldorfie powiedział później, że wstępne przeszukanie budynku nie ujawniło żadnych toksycznych substancji.

Nie było od razu jasne, jak zaawansowane były plany ataku i czy podejrzany wybrał konkretny cel.

Niemiecka agencja informacyjna (DPA) zacytowała Herberta Rolla, wysokiego rangą urzędnika bezpieczeństwa w Nadrenii Północnej-Westfalii, który powiedział, że władze otrzymały „poważne informacje, które skłoniły policję do interwencji jeszcze tej samej nocy”.

Tabloid Bild poinformował, że informacje o rzekomym spisku pochodzą od alianckiego wywiadu.

Agencja informacyjna dpa zacytowała niezidentyfikowanego niemieckiego urzędnika bezpieczeństwa, który powiedział, że nic nie wskazuje na to, by podejrzany działał w imieniu państwa irańskiego, a nawet wspierał sunnicką grupę ekstremistów. Sunnici są mniejszością religijną w Iranie.

Najwyższy urzędnik bezpieczeństwa Niemiec podziękował policji i specjalistom z krajowej agencji kontroli chorób, którzy wzięli udział w nalocie.

„Nasze służby bezpieczeństwa poważnie traktują wszelkie informacje o islamskich zagrożeniach terrorystycznych i podejmują działania” – powiedziała w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Nancy Farr, dodając, że od początku wieku w Niemczech powstrzymano 21 ataków islamistów.

Zwracając uwagę na znaczenie współpracy międzynarodowej w zwalczaniu zagrożeń ekstremistycznych, Visser powiedział, że dalsze śledztwo prokuratorów z Düsseldorfu wykaże, czy podejrzenia, które doprowadziły do ​​policyjnej operacji, były uzasadnione.

Pięć lat temu niemiecka policja aresztowała Tunezyjczyka i jego żonę pod zarzutem planowania ataku rycynowego w imieniu Państwa Islamskiego. Później uznano ich za winnych Został skazany odpowiednio na 10 i 8 lat więzienia.

READ  Przedstawiciel WHO powiedział, że Europa musi działać teraz lub zaryzykować zaostrzenie środków związanych z koronawirusem później.

Nawet niewielkie ilości rycyny, która jest wytwarzana z nasion roślin rącznika pospolitego, mogą zabić dorosłego człowieka w przypadku połknięcia, wstrzyknięcia lub wdychania.