30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego majowe dane o zatrudnieniu komplikują obraz inflacji dla Fed

Dlaczego majowe dane o zatrudnieniu komplikują obraz inflacji dla Fed

Urzędnicy Fed wskazali, że mogą utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie na kolejnym posiedzeniu w czerwcu – zatrzymując się po serii 10 kolejnych podwyżek stóp, aby dać sobie czas na zobaczenie, jak kształtuje się gospodarka.

Nawet po tym, jak dane o nowych miejscach pracy opublikowane w piątek pokazały wysokie zatrudnienie w maju, Fed może nadal być na dobrej drodze do tego bardziej cierpliwego podejścia. Podczas gdy pracodawcy wciąż dodają pracowników, inne aspekty raportu – w tym skok bezrobocia i spowolnienie wzrostu płac – zaciemniły wszelkie sygnały płynące z danych.

Inwestorzy wydają się sądzić, że raport o zatrudnieniu może skomplikować kolejną decyzję Fed, ale nie do tego stopnia, aby mógł zmienić reguły gry. Wall Street pchać się Prawdopodobieństwo, że cena zmieni się w tym miesiącu po opublikowaniu raportu, na podstawie cen na rynkach finansowych. Ale mimo to nadal widzą jedną szansę na trzy na wzrost.

Banki centralne podniosły stopy procentowe dla szeregu od 5 do 5,25 proc Od zeszłego miesiąca gwałtownie w górę od prawie zera na początku 2022 r. Sugerują jednak, że wkrótce może być właściwe zrobienie sobie przerwy od podwyżek cen, dopóki nie będą mogli ocenić, w jaki sposób gospodarka wchłonie duże zmiany polityki, które już wprowadziły zrobione i konsekwencje rozwoju sytuacji Inne, w tym skutki niedawnych zawirowań bankowych.

Wyższe stopy procentowe chłodzą gospodarkę, zwiększając koszt kredytu na zakup domu lub sfinansowanie samochodu, ale ich pełny efekt wymaga czasu. W odpowiedzi na wysokie koszty finansowania przedsiębiorstwa stopniowo wycofują się z planów ekspansji i powolnego zatrudniania, co z kolei prowadzi do słabszego wzrostu płac i spowolnienia całej gospodarki.

Właśnie dlatego dane z rynku pracy są tak ważne: to referendum na temat tego, jak dobrze polityka ochłodziła gospodarkę i wskazuje, czy inflacja prawdopodobnie zwolni. Urzędnicy martwili się, że szybki wzrost płac może skłonić firmy do dalszego szybkiego podnoszenia cen, jednocześnie próbując zapobiec pochłonięciu zysków przez wyższe płace.

READ  Strateg mówi, że rynki są wykupione i należy spodziewać się korekty

Piątkowe dane dostarczyły decydentom dobrych i złych wiadomości. Stopa bezrobocia skoczyła do 3,7 proc. w porównaniu z 3,4 proc. w poprzednim odczycie, a wzrost płac nieco zwolnił. Jednak pracodawcy dodali w maju 339 000 miejsc pracy, znacznie więcej niż oczekiwali ekonomiści i odbicie w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Sprzeczne dowody – łagodzenia z jednej strony i elastyczności z drugiej – wynikają częściowo z różnych wyników pochodzących z dwóch różnych badań, które wykorzystano w Miesięcznym Sprawozdaniu o Zatrudnieniu. Ale podział ekranu na rynku pracy może utrudnić zadanie Fed polegające na ustaleniu, jak ustalić politykę, przynajmniej na marginesie.

„Biorąc pod uwagę tę byczą niespodziankę na liście płac, nadal uważam, że Fed ma więcej miejsca na zacieśnienie” – powiedział Giennadij Goldberg, analityk stóp procentowych w TD Securities. „Mają przed sobą trudną rozmowę w czerwcu”.

Ale niektórzy przedstawiciele Fed już powiedzieli, że woleliby opóźnić czerwcową podwyżkę stóp procentowych, dając im więcej czasu na zobaczenie, jak wyższe koszty kredytu i zwiększona niepewność łączą się, aby ograniczyć gospodarkę. Patryk T. Harker, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii, powiedział na początku tego tygodnia „Zdecydowanie jest w obozie, myśląc o pominięciu jakichkolwiek podwyżek na tym spotkaniu”.

Na znak, że może nastąpić przerwa, kluczowy urzędnik podkreślił na początku tego tygodnia, że ​​odwołanie podwyżek stóp przez posiedzenie nie oznacza, że ​​Fed całkowicie zakończył podnoszenie stóp.

„Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie na nadchodzącym posiedzeniu nie powinna być interpretowana jako oznaczająca, że ​​osiągnęliśmy szczytową stopę w tym cyklu”, Philip Jefferson, prezes Fed, który został wybrany przez prezydenta Bidena na wiceprzewodniczącego instytucji , powiedział w oświadczeniu. list 31 maja.

„W rzeczywistości pominięcie podwyżki stóp na nadchodzącym posiedzeniu pozwoliłoby komisji zobaczyć więcej danych przed podjęciem decyzji o tym, jak stabilna jest dodatkowa polityka” – dodał Jefferson. Wiceprezes Fed jest tradycyjnie ważnym komunikatorem dla instytucji, osobą, która przekazuje, jak kluczowi urzędnicy myślą o ścieżce polityki.

READ  Bitcoin doświadczy „długiej bessy”, mówi trader, którego cena BTC utknęła na poziomie 19 000 USD

Julia Coronado, założycielka MacroPolicy Perspectives, powiedziała, że ​​nie sądzi, aby silny ogólny wzrost zatrudnienia wystarczył, aby odwieść urzędników Fed od grania na zwłokę na posiedzeniu w dniach 13-14 czerwca. Powiedziała, że ​​inne szczegóły raportu – od godzin pracy po stopę bezrobocia – potwierdziły, że gospodarka się ochładza.

Powiedziała, że ​​duże wzrosty płac są tutaj anomalią. „Wszystko inne mówi o fajniejszym rynku pracy”.