20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Raport o zatrudnieniu w USA za luty: aktualizacje na żywo

Raport o zatrudnieniu w USA za luty: aktualizacje na żywo

W piątek inwestorzy zostali przyciągnięci w dwóch kierunkach, ponieważ upadek małego kalifornijskiego banku wzbudził obawy o kondycję sektora bankowego, a nowe dane z rynku pracy dostarczyły pewnych powodów do optymizmu co do gospodarki.

Push and pull stworzone na gorączkowy dzień. Akcje zaczęły od niewielkich wzrostów, po czym zawróciły. Do południa S&P 500 spadł o około 0,7 proc.

Pomimo niestabilności na rynku akcji, podstawowa przyczyna pozostała ta sama: nadal niepokój opinii publicznej na Wall Street dotyczy tego, jak wzrosną stopy procentowe i co to oznacza dla gospodarki. Dane z rynku pracy informują o tempie nadchodzących podwyżek stóp procentowych, podczas gdy presja na akcje banków odzwierciedla ból, jaki dotychczas spowodowały te podwyżki.

„Historia ekonomiczna jest spójna. Podnoszenie stóp procentowych spowalnia gospodarkę, co ma duży wpływ na gospodarkę amerykańską” – powiedziała Lorraine Goodwin, ekonomistka z New York Life Investments. „To, co dzieje się z sektorem bankowym, wskazuje na to, czego obawiają się inwestorzy” stanie się z innymi częściami gospodarki.” gospodarki, jeśli stopy procentowe będą nadal rosły.

Przed piątkowymi burzliwymi transakcjami perspektywy w tym tygodniu stały się ponure po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome H. Powell powiedział prawodawcom, że bank centralny może być zmuszony podnieść stopy procentowe bardziej niż oczekiwano, być może w szybszym tempie. Wyższe stopy procentowe wpływają na ceny akcji i zwiększają ryzyko, że działania Fed mogą wepchnąć gospodarkę w recesję.

Piątkowy raport o zatrudnieniu za luty nieco złagodził te obawy. Inwestorzy zaostrzyli powolny wzrost płac i rosnące bezrobocie, po części dlatego, że więcej ludzi wraca na rynek pracy.Dwa punkty danych sugerują, że wysiłki Fed mające na celu spowolnienie gospodarki i powstrzymanie inflacji mogą przynieść skutek.

Niektórzy analitycy twierdzą, że liczby odciążą Fed, gdy spotka się on pod koniec tego miesiąca, a zakłady na rynkach finansowych zwykle dotyczą mniejszego wzrostu o ćwierć punktu procentowego, w przeciwieństwie do większego wzrostu o pół punktu procentowego, który preferowano wcześniej. tydzień.

READ  Wściekły pilot United wzywa SFO ATC Over Go Around

„Myślę, że większość ludzi zgodzi się, że to się nie wydarzy” – powiedziała Christina Huber, główny strateg rynku globalnego w Invesco, o możliwości podwyżki stóp w marcu.

Jednak inni mają mniejszą nadzieję, że najnowsze dane dotyczące rynku pracy pozostaną w rękach Rezerwy Federalnej. Pod nagłówkami pojawiły się oznaki, że płace części siły roboczej nadal rosną i że wysoki poziom zatrudnienia pozostaje powodem do niepokoju, powiedział Ron Temple, główny strateg rynkowy w Lazard. Stany Zjednoczone dodały w lutym ponad 300 000 nowych miejsc pracy, prawie o 100 000 więcej niż oczekiwali ekonomiści.

„Tempo tworzenia miejsc pracy jest nadal bardzo wysokie” – powiedział Temple.

Podzielone nastroje inwestorów wskazują na potencjalnie krytyczny wpływ przyszłotygodniowego odczytu na inflację cen konsumpcyjnych, aby określić, co prawdopodobnie zrobi Fed na posiedzeniu w tym miesiącu.

Do rozważań Fed dołączają obawy o stan systemu finansowego, ponieważ inwestorzy i deponenci starali się wyciągnąć swoje pieniądze z Silicon Valley Bank, czołowego banku dla start-upów.

SVB z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii powiedział w środę, że musi podjąć natychmiastowe kroki w celu wzmocnienia swoich finansów w ciemnym otoczeniu dla startupów i innych firm technologicznych. Komunikat doprowadził do spadku akcji banku, który rozprzestrzenił się na cały sektor bankowy i doprowadził do gwałtownych ruchów na rynkach obligacji rządowych.

W piątek rano bank w Dolinie Krzemowej został zamknięty i płynął Pod kontrolą Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów. Indeks KBW Nasdaq Bank spadł o kolejne 2 procent, a akcje innych małych banków gwałtownie spadły. First Republic Bank w San Francisco i Signature Bank w Nowym Jorku spadły o ponad 20 procent. Obroty w głównych bankach, takich jak JPMorgan Chase i Bank of America, które spadły w czwartek, były bardziej stabilne w piątek.

Zeznając przed Komisją House Ways and Means w piątek, sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że ​​monitoruje sytuację dotyczącą Silicon Valley Bank. „Powiem tylko, że wspomniałeś o Silicon Valley Bank, ostatnie wydarzenia dotyczą kilku banków, które bardzo uważnie obserwuję. Kiedy banki ponoszą straty finansowe, musi to budzić niepokój”.

READ  Zysk Costco (COST) za IV kwartał 2023 r

Rapport Alana Współudział w przygotowywaniu raportów.