16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiesz w tym tygodniu?

Co wiesz w tym tygodniu?

W piątek indeks S&P 500 (^GSPC) po raz pierwszy w historii zamknął się powyżej 5000 punktów, podczas gdy trzy główne średnie zanotowały pozytywny tydzień po raz 13. w ciągu ostatnich 14 tygodni.

Przy niewielkiej liczbie katalizatorów gospodarczych w zeszłym tygodniu inwestorzy przetrawili mnóstwo lepszych niż oczekiwano wyników spółek. Tymczasem w komentarzach urzędników Fed w dużej mierze powtórzono stanowisko banku centralnego, że potrzebne jest większe zaufanie co do ścieżki spadkowej inflacji.

Tydzień przyniesie nowe wyzwania dla rajdu rynkowego, a nowy odczyt inflacji i wydatków konsumenckich uwypukli kalendarz gospodarczy. Po stronie przedsiębiorstw około 15% spółek z indeksu S&P 500 ma opublikować wyniki, których głównymi bohaterami będą John Deere (DE), Coinbase (COIN), Airbnb (ABNB) i Shopify (SHOP).

Sprawdź cenę

We wtorek rano inwestorzy poznają indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za styczeń. Wall Street spodziewa się rocznego wzrostu zasadniczego wskaźnika CPI, który obejmuje ceny żywności i energii, co stanowi zauważalny spadek w porównaniu z podstawową wartością 3,4% w grudniu. Oczekuje się, że ceny wzrosną o 0,2% w ujęciu miesięcznym, zgodnie z grudniowym wzrostem.

W ujęciu bazowym, nieuwzględniającym cen żywności i energii, oczekuje się, że inflacja wzrośnie o 3,7% rok do roku, co oznacza spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 3,9% odnotowanym w grudniu. Oczekuje się, że miesięczne podwyżki cen podstawowych wyniosą 0,3%, bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca.

„Spodziewamy się dalszego spadku cen surowców w tym miesiącu, napędzanego głównie niskimi cenami samochodów używanych” – napisał w czwartkowej nocie do klientów Diego Anzoategui, ekonomista z Morgan Stanley. „Stopniowe spowolnienie zostało potwierdzone, ale inflacja w usługach utrzymuje się na stałym poziomie, z pewnym spowolnieniem inflacji czynszów, ale następuje niewielka poprawa stawek ubezpieczeń i hoteli”.

Stan konsumenta

Częścią tezy o miękkim lądowaniu, która podbijała rynki w ciągu ostatnich kilku miesięcy, były spójne, lepsze niż oczekiwano dane na temat wydatków konsumenckich. Nowe odczytanie tego trendu zostanie powitane przez inwestorów w czwartek wraz ze styczniowym raportem o sprzedaży detalicznej. Ekonomiści spodziewają się spadku sprzedaży detalicznej w styczniu o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

READ  Pożegnaj Ruby Tuesday i Chili's. Oto nowe, gorące restauracje w centrum handlowym

Ekonomista Bank of America Michael Gaben spodziewa się „miękkiego” odczytu ze względu na czynniki sezonowe i powszechne zimowe burze, które prawdopodobnie zakłóciją wydatki detaliczne w styczniu. Jednak Jabin nie uważa, że ​​zmienia to ogólną narrację konsumencką.

„Pomijając hałas, konsument wygląda zdrowo, co wiąże się z ryzykiem wzrostu wydatków wynikającym z przyspieszenia płac realnych” – napisał Jabin w notatce dla klientów.

Miara płac realnych, miara Gabina, czyli płaca, jaką otrzymują Amerykanie po odjęciu inflacji zasadniczej od wzrostu płac, została niedawno wymieniona w Yahoo Finance Chartbook jako powód, dla którego amerykańska gospodarka unika recesji dzięki rosnącym stopom procentowym.

Ostatnie spojrzenie na tradycyjne samochody

Po tym, jak raport o wynikach Tesli (TSLA) rozczarował inwestorów, tradycyjnych producentów samochodów Ford (F) i GM (GM) zaskoczył wzrost. Stellantis (STLA), spółka matka Chryslera i Fiata, przedstawi raport w czwartek, co czyni go ostatnim z trzech największych producentów samochodów, który opublikował raport o zyskach w tym cyklu.

Finanse yahoo Pras Subramanian Raporty: Choć trwający do października strajk United Auto Workers (UAW) prawdopodobnie będzie miał wpływ na marże operacyjne, oczekuje się, że przychody Stellantis wzrosną o ponad 5% do 189,3 mln euro, a skorygowany zysk netto wzrośnie o 9,7% w ujęciu rocznym do 18,4 miliarda euro. Euro – wynika z szacunków Bloomberga.

Dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares, był w przeszłości krytykowany za to, że nie przyspieszył przejścia firmy na pojazdy elektryczne. Teraz wydaje się przewidywalny, ponieważ wydaje się, że popyt na pojazdy elektryczne spadł w ostatnich miesiącach. Akcje Wielkiej Trójki producentów samochodów, Forda i General Motors, wzrosły po dobrych raportach o zyskach, a tradycyjne przedsiębiorstwa producentów samochodów z siedzibą w Michigan prognozujące dobre zyski na 2024 rok.

Inwestorzy będą oczekiwać, że Stellantis zapewni więcej tego samego, oczekując wzrostu zysków i nakładów inwestycyjnych na pojazdy elektryczne.

READ  Trump miał zamiar zdobyć miliardy po zawarciu umowy na giełdzie

Ekspansja zysków

Ogólnie rzecz biorąc, zyski są coraz bardziej dodatnie. Z 75% firm z indeksu S&P 500 Po ogłoszeniu wyników indeks referencyjny jest na dobrej drodze do odnotowania wzrostu zysków drugi kwartał z rzędu. Warto zaznaczyć, że analitycy przewidują kontynuację wzrostu zysków przez kolejne dwa lata.

W piątkowej notatce dla klientów Pinky Chadha, główny doradca ds. strategii kapitałowej w Deutsche Bank, podkreślił, że 83% amerykańskich spółek przekroczyło szacunki zysków. Według badań Chadhy jest to najwyższy wynik od dwóch lat i „znacznie powyżej górnej granicy zakresu sprzed pandemii”. Są one również znacznie wyższe niż stopy w innych krajach, co może wskazywać, dlaczego akcje amerykańskich spółek radzą sobie lepiej niż inne rynki.

„Tak wysokie pulsy w przeszłości obserwowano jedynie na wczesnych etapach wychodzenia z poważnego cyklicznego pogorszenia koniunktury” – napisał Chadha.

Kilku strategów zauważyło ostatnio podobną tendencję, co Yahoo Finance, wyjaśniając, w jaki sposób indeks S&P 500 może wzrosnąć do nowych maksimów jeszcze w tym roku bez znaczącego wkładu kilku dużych spółek technologicznych, które w ostatnim czasie napędzają ruch na rynku.

„Ponieważ inwestorzy przestają się tak bardzo martwić o to, kiedy Fed zacznie obniżać stopy procentowe, myślę, że wiele z tych spółek spoza Wielkiej Siódemki odnotuje bardzo silny wzrost zysków, a to będzie bardzo dobre Z kolei Ben Snyder, strateg kapitałowy w Goldman Sachs, powiedział Yahoo Finance.

Kalendarz tygodniowy

Poniedziałek

Dane ekonomiczne: roczna prognoza inflacji Fed z Nowego Jorku, styczeń (poprzednio 3,01%)

Zyski: Avis Budget Group (CAR), Monday.com (MNDY), Waste Management (WM), Zoominfo Technologies (ZI)

Wtorek

Dane ekonomiczne: Indeks optymizmu małych przedsiębiorstw NFIB, styczeń (poprzednio 91,9), CPI, miesięczny, styczeń (oczekiwano +0,2%, poprzednio +0,3%); Bazowy CPI, m/m, styczeń (oczekiwano +0,3%, poprzednio +0,3%); CPI, r/r, styczeń (oczekiwano +2,9%, poprzednio +3,4%); Bazowy CPI, r/r, styczeń (oczekiwano +3,7%, poprzednio +3,9%); Realne średnie zarobki godzinowe rok do roku, styczeń (poprzednio +0,8%)

READ  Korelacja Bitcoina (BTC) z akcjami w USA spada prawie do zera, narzędzie do śledzenia kryptowalut

Zarobki: Airbnb (ABNB), AutoNation (AN), Biogen (BIIB), Coca-Cola (KO), Datadog (DDOG), Hasbro (HAS), Instacart (CART), Marriott International (MAR), Lyft (LYFT), MGM Resorts (MGM), Moody's (MCO), Robin Hood (HOOD), Shopify (SHOP), Upstart (UPST), Zillow Group (ZG)

Środa

Dane ekonomiczne: wnioski o kredyt hipoteczny MBA, tydzień kończący się 9 lutego (+3,7%)

Zarobki: Albermarle (ALB), Cisco (CSCO), CME Group (CME), Generac (GNRC), Kraft Heinz (KHC), Occidental (OXY), Sony (SONY), Sunoco (SUN), Twilio (TWLO)

Czwartek

Dane ekonomiczne: liczba nowych bezrobotnych, tydzień kończący się 10 lutego (poprzednio 218 000); Sprzedaż Detaliczna, m/m, styczeń (oczekiwano -0,2%, poprzednio +0,6%); Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i gazu, styczeń (oczekiwano +0,2%, poprzednio +0,6%); Ceny importowe, miesięcznie, styczeń (oczekiwano -0,1%, poprzednio +0,0%); Ceny eksportowe miesiąc do miesiąca, styczeń (poprzednio -3,2%); Produkcja przemysłowa, m/m, styczeń (oczekiwano +0,4%, poprzednio +0,1%); Indeks rynku mieszkaniowego NAHB, luty (poprzednio 44)

Zyski: Applied Materials (AMAT), Coinbase (COIN), Crocs (CROX), DoorDash (DASH), DraftKings (DKNG), John Deere (DE), Penn National (PENN), Oatly (OTLY), Roku (ROKU), Stellantis ( STLA), Trade Desk (TTD), Toast (TOST), Wendy’s (WEN), Yeti (YETI)

Piątek

Dane ekonomiczne: Indeks cen producentów, miesięczny, styczeń (oczekiwano +0,1%, poprzednio -0,1%); Indeks Cen Producentów r/r, styczeń (poprzednio +1%); Zaufanie konsumentów Uniwersytetu Michigan, wstępny odczyt z lutego (oczekiwane 79,0, poprzednio 79,0); Pozwolenia na budowę miesięcznie, styczeń (oczekiwano 1,5%, poprzednio 1,8%)

Zarobki: Air Canada (ACDVF), Cinemark (CNK)

Josh Schaeffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami giełdowymi i dogłębną analizą, w tym wydarzeniami dotyczącymi zmian akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance