22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy uważasz, że chciwość korporacji jest główną przyczyną inflacji?  Pomyśl jeszcze raz

Czy uważasz, że chciwość korporacji jest główną przyczyną inflacji? Pomyśl jeszcze raz


Nowy Jork
CNN

Niektórzy postępowcy często obwiniali chciwość korporacji za wysokie koszty życia, którymi Amerykanie są już zmęczeni.

Do teraz Nowe wyszukiwanie Bank Rezerw Federalnych w San Francisco podaje w wątpliwość teorię zachłannej inflacji.

Ekonomiści z Banku Rezerw Federalnych w San Francisco odkryli, że manipulacja cenami przez przedsiębiorstwa nie była głównym czynnikiem wzrostu inflacji w latach 2021–2022.

Badacze Fed odkryli, że niektóre firmy wykorzystywały władzę cenową, podnosząc ceny powyżej kosztów produkcji – lukę zwaną marżą zysku.

Na przykład marże zysku na benzynie, samochodach i innych towarach wzrosły w 2021 r. Podobnie wzrosły marże zysku na naprawach, towarach ogólnego użytku, praniu i higienie osobistej oraz innych usługach – według Rezerwy Federalnej.

Oczywiście kryzys inflacyjny nie ograniczał się do kilku kluczowych sektorów. To było na poziomie ekonomicznym. (Roczna stopa inflacji W kwietniu nieznacznie spadła(Ale nadal jest znacznie powyżej celu Fed na poziomie 2%.)

Kiedy spojrzeli na marże zysku w całej gospodarce, ekonomiści z Banku Rezerw Federalnych w San Francisco znaleźli niewiele dowodów na to, że główną przyczyną była manipulacja cenami.

„Marże zysku brutto – najważniejsza miara ogólnej inflacji – pozostały zasadniczo niezmienne od początku ożywienia gospodarczego” – podsumowano w badaniu. „Rosnące marże zysku nie były głównym czynnikiem powodującym niedawny wzrost i późniejszy spadek inflacji w okresie obecnego ożywienia gospodarczego”.

W rzeczywistości Bank Rezerwy Federalnej w San Francisco stwierdził, że ścieżka stawek zbiorczych w ciągu ostatnich trzech lat „nie jest niczym niezwykłym w porównaniu z poprzednimi ożywieniami gospodarczymi”.

„To ich złości i mnie to złości”.

Jest to sprzeczne z argumentacją niektórych postępowców, w tym senator Elizabeth Warren, która czyni to od lat Przeorientowanie inflacji Argument o chciwości korporacji.

„W tej chwili ceny poszły w górę Pompa, w supermarkecie i online. Tymczasem rekordowe zyski notują koncerny energetyczne, spożywcze i sklepy internetowe. – powiedział Warren W grudniu 2021 r. To nie jest tylko problem epidemiologiczny. Nie jest to tylko nieunikniona ekonomiczna siła natury. To chciwe, a w niektórych przypadkach wręcz nielegalne.

Niedawno prezydent Joe Biden jako przyczynę utrzymujących się wysokich cen podał chciwość korporacji.

„Jeśli spojrzeć na to, co ludzie mają, to widać, że mają pieniądze, które mogą wydać. To ich denerwuje, a mnie złości, że trzeba wydawać więcej” – powiedział Biden. Erin Burnett z CNNWskazując na zmniejszające się rozmiary batonów Snickers i innych produktów spożywczych. „To o 20% mniej za tę samą cenę. To jest chciwość korporacji. To jest chciwość korporacji. I musimy sobie z tym poradzić. Właśnie nad tym pracuję”.

W lutym Biden powiedział: „W Ameryce wciąż jest zbyt wiele firm, które oszukują ludzi Zawyżanie cen, niechciane cła, drapieżna inflacja i deflacja”.

„Ameryko – mamy dość robienia z nas głupców!” – powiedział Biden.

Chociaż w artykule nie wspomniano bezpośrednio o chciwości korporacji, deflacji czy Bidenie, badanie podważa argument, że to chciwość inflacyjna doprowadziła do przedwczesnej inflacji.

Rzecznik Białego Domu Jeremy Edwards powiedział CNN w oświadczeniu, że badanie potwierdza argument Bidena, że ​​„rekordowe zyski zwiększają inflację w niektórych sektorach, takich jak gaz i towary ogólnego użytku”.

„Te wzrosty powinny były odwrócić się, gdy wyszliśmy z pandemii, a fakt, że tak się nie stało, oznacza, że ​​ceny mogą spaść, jeśli zyski przedsiębiorstw ponownie spadną na ziemię” – powiedział Edwards. „Prezydent Biden wielokrotnie wzywał duże firmy do przeniesienia swoich rekordowych zysków na klientów w drodze obniżenia cen. Zajmuje się oszustwami korporacyjnymi, takimi jak ukryte opłaty śmieciowe, które kosztują rodziny miliardy dolarów rocznie. „Prezydent będzie w dalszym ciągu potępiał oszustwa korporacyjne i walczył o zatrzymanie pieniędzy w kieszeniach Amerykanów”.

Ta dyskusja ma miejsce w momencie, gdy inflacja pozostaje źródłem wielkiej frustracji Amerykanów i głównym ciężarem politycznym dla Bidena przed listopadowymi wyborami.

Nastroje konsumentów – miara ściśle monitorowana przez Biały Dom. Nieoczekiwanie spadł do najniższego poziomu od sześciu miesięcy Na początku maja. Był to największy jednomiesięczny spadek od prawie trzech lat, a pogorszenie wynikało częściowo z obaw o inflację i stopy procentowe.

Biały Dom „desperacko pragnie obwiniać kogoś lub coś za inflację” – powiedział Greg Valliere, główny strateg ds. polityki USA w AGF Investments.

„Obwinianie chciwych firm to po prostu szukanie kozłów ofiarnych” – Valliere powiedziała CNN. „Nie ma tutaj recept, które miałyby szybko znaczący wpływ, poza niechętną podwyżką stóp procentowych przez Fed – opcja, która, co niewiarygodne, nie jest wykluczona”.

Wielu ekonomistów za niedawny wzrost inflacji obwinia bardziej tradycyjne czynniki: rosnące koszty produkcji powiązane z wahaniami popytu i problemami z podażą w epoce Covid-19.

Trzeba przyznać, że inflacja znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dwóch lat.

Po osiągnięciu maksymalnego poziomu 9% w czerwcu 2022 r. roczna inflacja mierzona wskaźnikiem cen towarów i usług konsumenckich spadła do niskiego i średniego zakresu 3%.

Jednakże postęp w walce z inflacją został ostatnio zahamowany, a dane za ostatnie trzy miesiące pokazały, że ceny wzrosły bardziej niż oczekiwano. Inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2%. Tzw. ostatnia mila, mająca na celu przywrócenie inflacji do normy, okazała się trudna.

Sytuacja ta uniemożliwia Rezerwie Federalnej umożliwienie Amerykanom oderwania się od wysokich kosztów pożyczek, które utrzymują się na najwyższym poziomie od dwóch dekad.

Prezes Rezerwy Federalnej Potwierdził to Jerome Powell We wtorek „wygląda na to, że zajmie nam więcej czasu, zanim nabierzemy pewności, że inflacja z czasem spadnie do 2%.

Chociaż raport Fed z San Francisco ujawnił luki w argumencie zachłannej inflacji, inne badania były bardziej zróżnicowane.

Na przykład postępowa grupa wsparcia Groundwork Collaborative niedawno się kłócił Zyski przedsiębiorstw doprowadziły do ​​53% inflacji w drugim i trzecim kwartale 2023 r. W raporcie tym stwierdzono, że zyski przedsiębiorstw były odpowiedzialne za 34% inflacji od początku Covid-19.

„Jest powód, dla którego większość Amerykanów obwinia za wzrost cen chciwość korporacji, a dzieje się tak dlatego, że od razu wyczuwają zawyżanie cen” – powiedziała Carolyn Ciccone, prezes Progressive Watchdog Group. Zjednoczone państwo– stwierdził w oświadczeniu. „To po prostu nie ma sensu, gdy firmy cieszące się rekordowymi zyskami, wzbogacające inwestorów i dające swoim prezesom ogromne premie twierdzą, że postępujące podwyżki cen były poza ich kontrolą, że mogły przerzucić pewien sukces na konsumentów w postaci stabilnych, rozsądnych cen. ale wielu z nich wielokrotnie wybierało Benefit.

Właśnie to stwierdził w zeszłym roku Bank Rezerwy Federalnej w Kansas City Zyski przedsiębiorstw przyczyniły się do inflacji w 41%. Przez pierwsze dwa lata rekonwalescencji po Covid.

Jednakże w tym samym artykule Fed z Kansas City zauważono, że nie jest to niczym niezwykłym i że zyski przedsiębiorstw w większym stopniu (średnio 59%) przyczyniły się do inflacji podczas poprzednich ożywień gospodarczych.

READ  Cramer zwraca uwagę, że gołębie posiedzenie Fed pozytywnie wpływa na akcje