24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dwóch głównych producentów ropy w Teksasie ogłosiło fuzję o wartości 26 miliardów dolarów

Dwóch głównych producentów ropy w Teksasie ogłosiło fuzję o wartości 26 miliardów dolarów

Dwóch głównych producentów ropy w Teksasie łączy siły w ramach transakcji o wartości 26 miliardów dolarów, co jest ostatnią z fali fuzji w amerykańskim przemyśle energetycznym.

Diamondback Energy i Endeavour Energy Resources to główni gracze na dynamicznie rozwijającym się polu naftowym w Basenie Permskim, leżącym na granicy Nowego Meksyku i Teksasu. Ogłoszono w poniedziałek Połączą się w ramach transakcji opartej na gotówce i akcjach, a akcjonariusze Diamondback będą posiadali około 60 procent połączonej spółki.

Basen permski był kiedyś postrzegany jako zniszczony patchwork. Jednak w ciągu ostatniej dekady postęp technologiczny, w tym pojawienie się szczelinowania hydraulicznego lub poziomych odwiertów szczelinowanych hydraulicznie, umożliwił zagospodarowanie złóż łupków bogatych w ropę i gaz. Akwarium stało się czymś więcej Producent złóż ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

„Dzięki temu połączeniu firma Diamondback nie tylko stanie się większa, ale i lepsza” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Travis Stice. Ta wiadomość spowodowała, że ​​akcje Diamondback wzrosły o 10 procent.

Spółka Diamondback Energy, założona w 2007 r. i notowana na giełdzie od 2012 r., odnotowała w 2018 r. przychody w wysokości 9,6 miliarda dolarów, głównie z ropy naftowej, oraz zyski w wysokości ponad 4 miliardów dolarów. To ostatni rok finansowy. Jego wartość rynkowa wynosi około 27 miliardów dolarów.

„Diamentback został zbudowany w oparciu o strategię przejęć i eksploatacji” – powiedział Stice książki W liście do akcjonariuszy z listopada br. Dodał, że mocną stroną firmy jest bycie „tanim operatorem” i „oczekujemy, że Diamondback pozostanie w przyszłości konsolidatorem”.

Korzenie firmy Endeavour sięgają 1979 r., kiedy Autry Stevens, wiertnik lądowy, wykonał swój pierwszy odwiert w zachodnim Teksasie. W 2000 roku przekształcił swoją firmę w Endeavour, która stała się jedną z największych prywatnych firm w kraju. Ale pan Stevens, który zasługuje na Bloomberga Szacunki Wyceniany na około 15 miliardów dolarów, obecnie ma 85 miliardów dolarów, a obecna fala konsolidacji sprawia, że ​​jest to dobry moment na sprzedaż.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones kontraktują się na Twitterze z powodu wycofania się Elona Muska z decyzji o dołączeniu do Rady Dyrektorów

„Patrząc w przyszłość, jesteśmy przekonani, że dołączenie do Diamondback stanowi dla nas szansę na transformację” – stwierdził pan Stevens w oświadczeniu.

Gorączka transakcji ogarnia branżę, a koncerny naftowe i gazowe ścigają się w fuzji pomimo przewidywań, że szczyt wydobycia ropy naftowej nastąpi dopiero za kilka lat, gdy świat odejdzie od paliw kopalnych. Z biegiem lat branża wierceń łupkowych uległa uprzemysłowieniu, a najpotężniejsze firmy nabyły większe areały, aby zapewnić sobie lepsze możliwości i niższe koszty.

Połączona firma będzie głównym graczem, produkującym 816 000 baryłek ropy i gazu dziennie z łącznej powierzchni 838 000 akrów. Według komunikatu prasowego próg rentowności finansowej będzie w stanie osiągnąć przy cenie ropy poniżej 40 dolarów za baryłkę, czyli znacznie poniżej obecnej ceny ropy West Texas Intermediate, która wynosi około 76 dolarów za baryłkę, co stanowi standard w USA.

Obie firmy spodziewają się, że transakcja zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale tego roku, pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych i akcjonariuszy.

Jesienią ubiegłego roku ogłoszono jedną po drugiej serię dużych transakcji. W październiku Exxon Mobil oświadczył, że kupi Pioneer Natural Resources za 59,5 miliarda dolarów, co czyni Exxon największym graczem w Basenie Permu. Jeszcze w tym samym miesiącu Chevron, drugi co do wielkości amerykański koncern naftowy, oświadczył, że w ramach umowy kupi Hessa. O wartości 53 miliardów dolarówChociaż najcenniejszy aktyw w tej transakcji znajdował się za granicą, w Gujanie.

Occidental Petroleum odniósł mocny sukces w Basenie Permskim w 2019 r., pokonując Chevron, wydając prawie 40 miliardów dolarów na zakup Anadarko Petroleum. W grudniu ubiegłego roku Occidental ogłosił, że kupił Crown Rock, prywatną firmę wydobywającą ropę naftową w regionie, za 12 miliardów dolarów. Zakup dotyczył 94 000 akrów, w tym około 1700 gruntów niezabudowanych, w Occidental Powiedział.

READ  Toyota ma więcej złych wiadomości dla właścicieli samochodów

Basen permski był przedmiotem zainteresowania ekologów zaniepokojonych tym, jak boom szczelinowania wyczerpał zasoby wody i doprowadził do emisji metanu.

Stanleya Reeda Przyczynił się do raportów.