30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od ponad dwóch lat

Ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od ponad dwóch lat

Wskaźnik CPI w Chinach wzrósł we wrześniu o 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ ceny żywności, zwłaszcza wieprzowiny, wzrosły.

Publikowanie w przyszłości | Publikowanie w przyszłości | Obrazy Getty

Chińskie ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, gdy ceny wieprzowiny wzrosły, poinformowało w piątek Narodowe Biuro Statystyczne.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym miesiącu o 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, co odpowiada oczekiwaniom sondażu Reuters.

Było to najszybsze tempo od 3,3% wzrostu rok do roku w kwietniu 2020 r., według Wind Information.

Dane dotyczące wiatru wykazały, że znaczna część wzrostu wynikała z ciągłego wzrostu cen wieprzowiny, które wzrosły o 36% rok do roku, co oznacza największy wzrost od sierpnia 2020 r. Wieprzowina, podstawowe pożywienie w Chinach, ma znaczną wagę w kraju oficjalny wskaźnik CPI.

Jednak inne wskaźniki wskazywały na malejący popyt konsumpcyjny.

Wyłączając żywność i energię, bazowy CPI wzrósł zaledwie o 0,6% w porównaniu z rokiem poprzednim – według Wind Wind tempo jest najwolniejsze od marca 2021 roku.

Wskaźnik cen producentów w Chinach wzrósł we wrześniu o 0,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, pomijając szacunki Reutera na poziomie 1%. Według The Wind Company indeks rósł w najwolniejszym tempie od stycznia 2021 roku.

Bruce Pang, główny ekonomista i dyrektor ds. badań w Greater China, JLL, powiedział, że słaby bazowy CPI i rozczarowujące spowolnienie chińskiego PPI odzwierciedlają słaby chiński popyt konsumencki i powolny popyt zewnętrzny.

Powiedział, że oczekuje się, że PPI będzie dalej spadać i może w najbliższych miesiącach wejść na terytorium ujemne.

Wpływ na inflację w Stanach Zjednoczonych

Zmiany w chińskim indeksie cen producentów wydają się wyprzedzać podobne zmiany w Stanach Zjednoczonych o około miesiąc lub dwa, powiedziała Françoise Huang, główny ekonomista Allianz Trade w wywiadzie telefonicznym na początku tego tygodnia.

Powiedziała, że ​​słabość chińskiej gospodarki może pomóc bankom centralnym w innych krajach w walce z krajową inflacją.

Po wysokich podwyżkach stóp przez dziesięciolecia, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła w tym roku stopy procentowe pięciokrotnie i oczekuje się, że ponownie podniesie stopy w ciągu trzech tygodni.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

READ  S&P 500 i Nasdaq zamknęły się w piątek wyżej, ale spadają trzeci tydzień z rzędu