25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden wysyła Harrisa do Polski i Rumunii

Biden wysyła Harrisa do Polski i Rumunii

„To oczywiście ważne zadanie” – powiedział Richard Weitz, były funkcjonariusz obrony Hudson. „Kraje te podjęły bezprecedensowe ryzyko, przychodząc do obrony Ukrainy, wyraźnie ku irytacji rosyjskich przywódców, więc oczekują, że zostaną uspokojone”.

Zepsuta polityka NATO jest jednym z głównych wyzwań obecnego kryzysu. Administracja Bidena ciężko pracowała i odniosła znaczący sukces, aby koordynować sojusz wojskowy 30 krajów o różnych interesach i wrażliwości. Kraje takie jak Polska i Rumunia we wschodniej części NATO są szczególnie zainteresowane tym, by Rosja w następnej kolejności skierowała swoją okupację na siebie.

W czasie, gdy Stany Zjednoczone starają się uniknąć jakiegokolwiek bezpośredniego zaangażowania Kremla między NATO i Rosją, Harris będzie omawiał takie kwestie, jak chęć Polski do dostarczania samolotów bojowych na Ukrainę. Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu Harris spotkał się z przywódcami Litwy, Estonii i Łotwy i poprosił trzy kraje byłego bloku sowieckiego, Stany Zjednoczone, o wysłanie większej liczby żołnierzy do ich granic.

Harris’ Outreach mówi, że Biden w dużym stopniu polegał na niej w ważnych pracach po przedłużeniu, w którym rysował tylko niepożądane, politycznie niebezpieczne zadania. Radzenie sobie z podstawowymi przyczynami migracji. Była to część głównych wysiłków administracji, aby zaradzić niepowodzeniom inwazji, od uspokojenia drżących sąsiadów Rosji po izolację Moskwy i zarządzanie światowymi dostawami ropy.

W poniedziałek Biden odbył rozmowę telefoniczną z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, podczas której dyskutowali o tym, jak zwiększyć kary dla Rosji i udzielić pomocy Ukrainie. Jednak szeroki zakres wymagań dyplomatycznych wymaga wzmocnień.

„Joe Biden nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko, więc potrzebują drugiego seniora w pokoju, aby zdwoić swoje wysiłki” – powiedział jeden z europejskich ambasadorów. „Widać jego podróż na Wschód jako uspokajającą [of Europe]”.

READ  Polski premier Morawiecki odwiedza USA w celu wzmocnienia więzi gospodarczych i bezpieczeństwa

Podczas gdy administracja Harrisa zwiększyła swoją siłę na arenie międzynarodowej, jego rozmowy pozostaną subtelne w ciągu najbliższych kilku dni, ponieważ Stany Zjednoczone będą dążyć do przekroczenia granicy między wspieraniem Ukrainy a potykaniem się o bezpośrednią konfrontację z Rosją. Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton zastanawia się, jak pomóc Polsce w dostarczaniu samolotów bojowych na Ukrainę.

Przed inwazją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina między sojusznikami NATO pojawiły się pęknięcia. Francja sceptycznie odnosiła się do nalegań Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na inwazję Putina. Niemcy od miesięcy publicznie sprzeciwiają się rezygnacji Rurociąg North Stream 2, Długo planowany projekt, który ma obniżyć ceny energii w Europie. Pojawiły się również sekcje dotyczące tego, jak daleko posunąć się w nakładaniu sankcji na Rosję.

Ale gdy bomby zaczęły spadać, narody europejskie zebrały się w niezwykłym tempie, aby zastosować największe sankcje, mocno uderzając w rosyjską gospodarkę bezprecedensowymi grzywnami nałożonymi przez Stany Zjednoczone. Unia Europejska po raz pierwszy zezwoliła na eksport broni i pomocy do atakowanego kraju.

Poza tym Polska, Unia Europejska i państwa członkowskie NATO Odbiega od zachodnich normPo raz kolejny mocno wepchnął się w ciepło Europy, podczas gdy kraje spoza Sojuszu wykazały odnowione zainteresowanie przystąpieniem do obu organizacji.

Jednak ta jedność nie była pozbawiona podziałów, a napięcia były wysokie, gdy ukraińscy przywódcy błagali o rozszerzoną pomoc wojskową, w tym o obszar nielotny i samolot bojowy do przeciwdziałania rosyjskim nalotom. Podczas tournée po Europie w tym tygodniu Blinken odrzucił wsparcie USA dla strefy zakazu lotów, ponieważ mogłoby to wymagać zestrzelenia przez samoloty NATO rosyjskich odrzutowców, co mogłoby pogrążyć kontynent w poważnej wojnie. Przywódca NATO Stoltenberg również odrzucił ten pomysł.

READ  USA zgadzają się na sprzedaż Polsce-Pentagonowi systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Zhaki powiedziała w poniedziałek, że Harris będzie szukał sposobów, aby pomóc Stanom Zjednoczonym w złagodzeniu kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną, ponieważ około 1,5 miliona Ukraińców uciekło ze swoich domów w sąsiednich krajach.

„Wiele z tych krajów, w tym kraje, które odwiedza, przyjęło setki tysięcy uchodźców z Ukrainy” – powiedział Zaki. „Opowie też o naszych obecnych możliwościach i pomocy narodowi ukraińskiemu”.

Odkąd w zeszłym roku rozpoczęła się rosyjska rozbudowa wojsk wokół Ukrainy, administracja Bidena starała się zaplanować przesłanie solidarności i siły NATO, mając nadzieję, że władze udaremnią atak Putina, a teraz izolują Moskwę, wymuszając zmianę kursu.

Kilkumiesięczne konsultacje z partnerami z NATO były okazją dla administracji do zilustrowania swojego potencjału w sprostaniu globalnym wyzwaniom po problematycznym wycofaniu się z Afganistanu, które obnażyło porażki wywiadu USA i zignorowało wielu sojuszników.

Pod wieloma względami podróż Harrisa do Europy – jego druga podróż w ciągu niecałego miesiąca – jest zgodna z precedensami ustanowionymi przez poprzednich wiceprezesów, którzy często byli wysyłani na zagraniczne zlecenia, których ich pracodawca nie mógł lub nie chciał. Pierwsza wizyta Mike’a Pence’a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na początku 2017 roku jako drugie zamówienie prezydenta Donalda Trumpa.

Benz miał rolę Komfort dla napiętych europejskich sojuszników Poruszył inne tematy niż przemówienie Harrisa w Niemczech w zeszłym miesiącu, obiecując głębsze zaangażowanie USA w silną transatlantycką obronę, wzywając do zakończenia napięć wciąż dręczących Ukrainę i do „rozliczenia Rosji”.

Następnie w 2017 roku Benz udał się do Estonii, Gruzji i Czarnogóry, aby uspokoić kraje Europy Wschodniej o zaangażowaniu USA w NATO w obliczu rosyjskiej agresji. „Niestabilność Rosji, jej wsparcie dla zbójeckich reżimów i jej działalność na Ukrainie są nie do przyjęcia” – powiedział Pence. Wtedy powiedziałHarris oferuje łatwe do zapłacenia podatki jeszcze w tym tygodniu.

READ  Ericsson produkuje 1 milion produktów radiowych 5G w polskiej fabryce

Jednak przez całą swoją prezydenturę Trump podważał to przesłanie, rzucał wyzwanie sojuszowi z NATO, wyrażał odrazę do europejskich przywódców i wyrażał podziw dla Putina. Kiedy Biden objął urząd, próbował odbudować te sojusze, ale czasami była to ciężka bitwa, ponieważ zagraniczni przywódcy kwestionowali wiarygodność Stanów Zjednoczonych.

Harris jest powszechnie uważany za potencjalnego następcę Pittona w 2028 lub 2024 roku, jeśli zdecyduje się nie ubiegać o reelekcję, najstarszego prezydenta w historii kraju. Ale wszedł na wiceprezydenta z niewielkim doświadczeniem w polityce zagranicznej, zwłaszcza w porównaniu z Bidenem, który szczycił się wieloletnimi stosunkami z wieloma przywódcami narodowymi.

Kibice Harrisa byli zachwyceni jego występem w Monachium, wierząc, że nadszedł czas, aby usunąć jego wizerunek jako nowicjusza na międzynarodowej scenie. W ten weekend podróżował do pięciu krajów: Francji, Hondurasu, Niemiec, Polski i Rumunii.