28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski bank centralny rośnie o 25 pb, a CPI nadal rośnie: sondaż Reuters |  Potężny 790 KFGO

Polski bank centralny rośnie o 25 pb, a CPI nadal rośnie: sondaż Reuters | Potężny 790 KFGO

Autor: Alana Charlish

WARSZAWA (Reuters) – Oczekuje się, że polski bank centralny podniesie w środę główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 7,00%, wynika z sondażu agencji Reuters, ponieważ rosnąca inflacja nadal zaostrza politykę, pomimo ryzyka spowolnienia gospodarczego.

Gubernator Rezerwy Federalnej Adam Klapiński powiedział, że stopy mogą zostać wstrzymane lub nieznacznie podniesione w październiku, ale we wrześniu inflacja ponownie przekroczy szacunki analityków, osiągając nowy rekord od 25 lat, a większość ekonomistów zakłada, że ​​koszty finansowania zewnętrznego wzrosną.

„Spodziewam się podwyżki o 25 punktów bazowych ze względu na to, co powiedział prezes banku centralnego w poprzednich miesiącach – będą podnosić stopy procentowe, dopóki inflacja nie wzrośnie” – powiedział Marcin Sulewski, ekonomista CEE w Ipopema Securities.

Inflacja w Polsce wzrosła we wrześniu do 17,2%, szybszy wzrost napędzany przez inflację bazową, która eliminuje zmienne ceny żywności i energii.

„W sumie silna inflacja bazowa i ciągła presja na inflację żywności, nawet przy niedawnym spadku cen ropy w IV kw. 2022 r. i korzystnym wpływie na inflację cen energii, nie zapewnią szczytu inflacji w tym roku” – powiedział Goldman Sachs. Wzrost o 25 punktów bazowych.

Inne banki centralne w regionie zakończyły cykle podwyżek ze względu na ryzyko dla wzrostu wynikające z wyższych kosztów kredytu.

Bank centralny na Węgrzech podniósł we wrześniu swoją główną stopę procentową o 125 punktów bazowych do 13%, kończąc cykl podwyżek w warunkach spowolnienia gospodarczego, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00%. Drugi raz z rzędu.

Analitycy Pekao spodziewają się, że stopy pozostaną bez zmian w środę, ponieważ kilku członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zasugerowało zbliżający się koniec cyklu podwyżek.

„Poprzeczka dla kontynuacji cyklu została ustawiona bardzo wysoko” – napisali w notatce. „Naszym zdaniem RPP wycofa się tym razem i wznowi cykl w listopadzie.”

READ  Inflacja w Polsce wkrótce osiągnie 6%

W ankiecie 18 analityków 15 oczekiwało wzrostu o 25 punktów bazowych, dwóch oczekiwało 50 punktów bazowych, a jeden oczekiwał braku zmian.

Sprawozdania Alana Charlisha, redagowanie przez Eda Osmonda