25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego Polska dostarcza do USA myśliwce MiG-29 – czy to niebezpieczne posunięcie?  |  Ukraina

Dlaczego Polska dostarcza do USA myśliwce MiG-29 – czy to niebezpieczne posunięcie? | Ukraina

Czy Ukraina otrzyma dodatkowe myśliwce z Polski?

Siły zbrojne Ukrainy pilnie potrzebują myśliwców do walki z rosyjską inwazją. Jego lotnictwo, choć wciąż lata, nie jest liczniejsze niż jego przeciwnik.

Jednak każdy nowy samolot musi być przeszkolony do obsługi przez ukraińskich pilotów. Oznacza to, że muszą to być samoloty produkcji rosyjskiej, głównie myśliwce MiG-29. Samoloty Mick wciąż znajdują się w ich flotach w kilku kolejnych krajach Europy Wschodniej, a tydzień temu UE miała nadzieję, że uda im się dostarczyć na Ukrainę.

Polska powiedziała we wtorek wieczorem, wkrótce po tym, jak wydawało się, że transakcja się skończyła Jest gotowy do przekazania swoich 28 samolotów MiG 29 Stanom Zjednoczonym – Oczekuje się, że wyśle ​​je do Ukraińskich Sił Powietrznych. Polska oczekuje, że Stany Zjednoczone dostarczą bardziej zaawansowane F-16, aby wypełnić tę lukę.

Zagrożenie dla Polski odwetem Rosji?

Kraje zachodnie coraz częściej dostarczają Ukrainie wyrafinowaną broń, aby mogła przeciwdziałać rosyjskiemu postępowi. Dostarczone dotychczas rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze irytują RosjaNie doprowadziło to jednak do bezpośredniego odwetu na którymkolwiek z zaangażowanych krajów.

Dostawa szybkich odrzutowców na Ukrainę jest wyraźnie o krok do przodu i Polska Reakcja Kremla jest na tyle napięta, że ​​wykorzystał Stany Zjednoczone jako mediatora, aby pomóc w sprowadzeniu samolotu do Kijowa, choć nie w sposób manipulacyjny.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło, że myśliwce w innym kraju mogą zostać uznane za „zaangażowane w konflikt militarny w tych krajach”, jeśli uderzą w rosyjskie cele. Ale jeśli USA przeniosą bojowników na Ukrainę, Rosja nie chce bezpośrednio angażować Amerykanów.

Rosja nie może szukać odwetu militarnego z powodu członkostwa Rosji w NATO. Ale Rosja może rozważyć inne środki wobec Warszawy, być może specjalne sankcje.

Czy dodatkowe odrzutowce będą miały znaczący wpływ na wojnę?

Pomimo entuzjastycznej obrony terytorium Ukrainy oraz broni przeciwczołgowej i przeciwlotniczej dostarczonej już przez Zachód, postęp Rosji w zakresie wojsk i zaopatrzenia jest większy niż oczekiwano.

READ  MOL kupuje stacje paliw Lotos w Polsce za 610 mln USD

Jeśli niedobitki ukraińskiego lotnictwa poniosą dalsze straty, wkrótce osiągnie punkt, w którym nie będzie już w stanie bronić się przed nalotami. Nowy samolot zapewni przynajmniej jedną kadencję w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i sprawi, że Rosja zastanowi się dwa razy nad nalotami na Kijów.

Jednak głównym problemem, z jakim borykają się obecnie ukraińskie siły zbrojne, jest obecność Rosji w artylerii. Rosja od wielu dni ostrzeliwała miasta takie jak Charków i Mariupol, próbując zmusić je do poddania się.

Ukraina może próbować atakować swoje samoloty z powietrza za pomocą wrogich konwojów, ale może to być niebezpieczne, ponieważ uważa się, że Rosja zbliżyła systemy obrony powietrznej do linii frontu w ciągu ostatnich kilku dni.