20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden gości irackiego przywódcę po tym, jak irański atak na Izrael spowodował większą niepewność na Bliskim Wschodzie

Biden gości irackiego przywódcę po tym, jak irański atak na Izrael spowodował większą niepewność na Bliskim Wschodzie

WASZYNGTON (AP) – Prezydent Joe Biden pochwalił „bezprecedensowy wysiłek militarny w obronie Izraela” w poniedziałek, gdy gościł irackiego przywódcę w Białym Domu, a jego administracja ma na celu zapobieżenie eskalacji działań wojennych na Bliskim Wschodzie. Atak Iranu w ten weekend.

Premier Iraku Muhammad Shiaa al-Sudani złożył wizytę w Białym Domu w celu rozmów, które miały skupić się przede wszystkim na stosunkach amerykańsko-irackich, a które zaplanowano na długo przed irańskimi atakami. Jednak sobotnie wystrzelenie dronów i rakiet, w tym niektórych przelatujących nad iracką przestrzenią powietrzną i innych wystrzelonych przez grupy z Iraku wspierane przez Iran, uwypukliło delikatne stosunki między Waszyngtonem a Bagdadem.

Zakończył się gwałtowny wzrost napięć regionalnych Wojna Izraela w Gazie Wydarzenia weekendu wzbudziły więcej pytań o wykonalność amerykańskiej obecności wojskowej w Iraku przez dwie dekady. Jednak według urzędników amerykańskich amerykańska bateria Patriot w Irbil w Iraku zestrzeliła co najmniej jeden irański pocisk balistyczny, co stanowi jeden z kilkudziesięciu pocisków i dronów zniszczonych przez siły amerykańskie wraz z izraelskimi wysiłkami mającymi na celu odparcie ataku.

W przemówieniu na początku spotkania w Gabinecie Owalnym Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają „zaangażowane w bezpieczeństwo Izraela”.

Biden powiedział Al-Sudani: „Nasze partnerstwo ma kluczowe znaczenie dla naszego kraju, Bliskiego Wschodu i świata”, natomiast iracki przywódca zauważył, że dyskusja toczy się w „delikatnym momencie”.

Podczas spotkania z wicepremierem Iraku Muhammadem Ali Tamimem przed sesją Bidena z Al-Sudani sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone wzywają wszystkie strony do unikania eskalacji.

Dodał: „W ciągu następnych 36 godzin koordynowaliśmy reakcję dyplomatyczną, aby zapobiec eskalacji”. „Siła i mądrość powinny być dwiema różnymi stronami tej samej monety”.

Tamim powiedział, że rząd iracki jest podobnie zaniepokojony.

Powiedział: „Dzisiaj Bliski Wschód doświadcza wyjątkowych okoliczności, które mają konsekwencje dla naszych krajów, i mamy nadzieję, że eskalacja i napięcia w regionie ustaną”.

READ  Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w katastrofie zespołu demonstracyjnego włoskich sił powietrznych

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, irańscy pełnomocnicy rozpoczęli ataki z Iraku na amerykańskie interesy w całym regionie. Te trwające strajki sprawiły, że dyskusje między Stanami Zjednoczonymi a Irakiem na temat stabilności w regionie i przyszłego rozmieszczenia wojsk amerykańskich stały się jeszcze ważniejsze.

Poniedziałkowe rozmowy skupią się także na kwestiach gospodarczych, handlowych i energetycznych, które stały się głównym priorytetem irackiego rządu. Biden pochwalił Sudańczyków za wzmocnienie irackiej gospodarki.

Iracki przywódca nawoływał także Bidena do podjęcia działań na rzecz szybkiego zakończenia wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie, która trwa obecnie siódmy miesiąc, stwierdzając, że dialog gospodarczy nie może ignorować potrzeb humanitarnych w regionie. Ze swojej strony Biden powiedział, że Stany Zjednoczone „zobowiązują się do zawieszenia broni, które umożliwi powrót zakładników do ojczyzny i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się konfliktu”.

Zaczęły się Stany Zjednoczone i Irak Formalne rozmowy w styczniu Po zakończeniu koalicji utworzonej w celu pomocy rządowi irackiemu w walce z ISIS, w której na mocy porozumienia z Bagdadem w kraju pozostaje około 2000 amerykańskich żołnierzy. Urzędnicy iraccy okresowo wzywali do wycofania tych sił.

Oba kraje łączą delikatne stosunki, częściowo ze względu na znaczące wpływy Iranu w Iraku, gdzie koalicja ugrupowań wspieranych przez Iran wyniosła Sudani do władzy w październiku 2022 r.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone wzywały Irak do podjęcia dalszych wysiłków w celu zapobieżenia atakom na bazy amerykańskie w Iraku i Syrii, które jeszcze bardziej zdestabilizowały Bliski Wschód po ataku Hamasu na Izrael 7 października. Weekendowe ataki Iranu na Izrael za pośrednictwem irackiej przestrzeni powietrznej uwydatniły obawy USA, chociaż Al-Sudani opuścił już Bagdad i był w drodze do Waszyngtonu, kiedy wystrzelono drony i rakiety.

Stany Zjednoczone też to mają Chciał wywrzeć presję finansową Odnośnie stosunków Bagdadu z Teheranem i ograniczania dostępu Iraku do własnych dolarów w celu wyeliminowania prania pieniędzy, które rzekomo przynosi korzyści Iranowi i Syrii.

READ  W rosyjskim mieście Biełgorod, niedaleko granicy z Ukrainą, słychać było wybuchy

Większość poprzednich irackich premierów odwiedziła Waszyngton wcześniej na swoim stanowisku. Wizyta Al-Sudaniego została przełożona ze względu na napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem oraz eskalację w regionie, w tym wojnę w Gazie i zabójstwo trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii w wyniku ataku dronów pod koniec stycznia. Następnie nastąpił amerykański strajk, w wyniku którego zginął dowódca milicji Kataib Hezbollah, którego Waszyngton oskarżył o planowanie ataków na siły amerykańskie i udział w nich.

Al-Sudani próbował utrzymać równowagę między Iranem a Ameryką, mimo że postrzega się go jako osobę blisko Teheranu i pomimo kilku incydentów, które postawiły jego rząd w kłopotliwej pozycji wobec Waszyngtonu.

Na początku swojej kadencji obywatel amerykański Stephen Edward Truell został zastrzelony przez uzbrojonych mężczyzn, którzy podeszli do niego, gdy zatrzymywał się na ulicy, na której mieszkał z rodziną, w dzielnicy Karrada w centrum Bagdadu. Iracki sąd karny skazał w sierpniu pięciu mężczyzn na dożywocie w tej sprawie, którą urzędnicy określili jako nieudane porwanie.

Po kilku miesiącach, Elżbieta Tsurkow, izraelsko-rosyjska doktorantka na Uniwersytecie Princeton, została porwana podczas prowadzenia badań w Iraku. Uważa się, że jest przetrzymywana przez Kataib Hezbollah. Wyższy urzędnik amerykański powiedział, że podczas wizyty Al-Sudani zostanie również poruszona kwestia Tsurkowa.

Al-Sudani rozpoczął swoją kadencję od obietnic skupienia się na rozwoju gospodarczym i walce z korupcją, jednak jego rząd stanął w obliczu trudności gospodarczych, w tym rozbieżności w oficjalnych i rynkowych kursach wymiany dinara irackiego względem dolara amerykańskiego.

Problemy walutowe wynikały częściowo ze zwiększenia przez Stany Zjednoczone dostaw dolarów do Iraku w ramach walki z praniem pieniędzy i przemytem pieniędzy do Iranu. W ramach kampanii Stany Zjednoczone uniemożliwiły ponad 20 irackim bankom dokonywanie transakcji w dolarach.

Rząd Sudanu przedłużył niedawno kontrakt Iraku na zakup gazu ziemnego od Iranu na kolejne pięć lat, co może wzbudzić niezadowolenie Amerykanów.

READ  Izrael napada na domy wakacyjne przywódców Hamasu, odkrywa tunel pod łóżkiem dziecięcym w Gazie

Premier Iraku powróci do Iraku i spotka się z prezydentem Turcji po jego podróży do Waszyngtonu, co może ostatecznie doprowadzić do rozwiązania wieloletniego sporu dotyczącego eksportu ropy z kurdyjskich regionów Iraku do Turcji. Waszyngton stara się wznowić przepływ ropy.

___

Opowiadane przez Abdula Zahrę z Bagdadu. Wnieśli swój wkład Eric Tucker i Josh Boak z Waszyngtonu.