20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pożar w Kopenhadze: Pożar starej giełdy w Danii

Pożar w Kopenhadze: Pożar starej giełdy w DaniiCNN

Potężny pożar przetoczył się przez Starą Giełdę Papierów Wartościowych w Kopenhadze, jeden z najsłynniejszych zabytków stolicy Danii, powodując zawalenie się jej wieży, gdy pracownicy i obywatele spieszyli się, aby ratować historyczne obrazy i artefakty przed ogniem.

„Nie potrafię opisać, jak bardzo jestem zdenerwowany ja i moi koledzy” – powiedział Brian Mikkelsen, dyrektor naczelny Duńskiej Izby Handlowej, której biuro mieści się w XVII-wiecznym budynku, z wyraźnym wzruszeniem. „To ogromna katastrofa, ponieważ płonie 400 lat historii kultury”.

Zaskoczeni pasażerowie i widzowie obserwowali, jak płonące płomienie wirowały wokół charakterystycznej 56-metrowej wieży budynku – w kształcie ogonów czterech splecionych smoków – na chwilę przed zawaleniem się i runięciem na ulicę poniżej.

Niektórzy przechodnie dołączyli nawet do służb ratunkowych, aby wbiec do płonącego budynku i pomóc w przeniesieniu dużych renesansowych obrazów i innych przedmiotów z dala od ognia. Izba Handlowa podała, że ​​wśród uratowanych obrazów znajdował się obraz duńskiego artysty Pedera Severina Krøyera z 1895 r. zatytułowany „Z giełdy w Kopenhadze”.

Duński wicepremier Troels Lund Poulsen określił pożar jako „nasz moment Notre Dame”, odnosząc się do pożaru, który prawie pięć lat temu zniszczył dach i wieżę paryskiej katedry.

Pożar wybuchł około 8:30 czasu lokalnego (2:30 czasu wschodniego), a do 11:00 prawie połowa budynku uległa zniszczeniu – powiedział CNN komendant kopenhaskiej straży pożarnej. Późnym popołudniem ogień nadal się palił.

Izba Handlowa stwierdziła, że ​​„nie może wyrazić skali tej tragedii”. Powiedziała, że ​​to „smutny dzień dla naszego kraju” i że „szkody będą niestety bardzo ciężkie”.

„Próbowaliśmy ocalić wiele historycznych obrazów, które znajdowały się wewnątrz budynku, oraz historyczne meble” – powiedział CNN Jacob Vedsted Andersen, dyrektor wykonawczy Straży Pożarnej i Ratowniczej Wielkiej Kopenhagi. Powiedział, że jest „za wcześnie”, aby spekulować na temat przyczyn pożaru.

READ  Światła trzęsienia ziemi w Maroku: Dziwne zjawisko świetlne poprzedzające niektóre trzęsienia ziemi jest od dawna tajemnicą

Policja w Kopenhadze poprosiła ludzi, aby unikali tego obszaru i jak dotąd nie ma doniesień o osobach rannych.

Rzecznik policji powiedział, że w chwili wybuchu pożaru w budynku przebywali ludzie, ale wszystkich ewakuowano, dodając, że na miejscu pojawił się personel wojskowy, który wspierał akcję gaśniczą.

Ida Marie/Ritzau Scanpix/AFP/Getty Images

Zaskoczeni widzowie obserwują pożar ogarniający zabytkowy budynek w centrum Kopenhagi.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix/AFP/Getty Images

Ludzie ratują obraz ze starej giełdy po gwałtownym pożarze, który wybuchł we wtorek rano.

Premier Mette Frederiksen powiedziała, że ​​płonie „kawałek duńskiej historii”, określając dziedzictwo kulturowe budynku jako „niezastąpione”.

Budynek Børsen stanowi serce duńskiego biznesu od XVII wieku.

Stara Giełda – położona kilka minut spacerem od Pałacu Christiansborg – pochodzi z 1625 roku. Zbudowana w stylu holenderskiego renesansu na zlecenie króla Chrystiana IV, przeszła niedawno renowację, a jej fasadę pokryto rusztowaniami i pokryciami ochronnymi. .

Duński minister kultury Jacob Engel-Schmidt powiedział, że 400 lat dziedzictwa kulturowego zostało zniszczone.

Dodał w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter: „To wzruszające widzieć, jak pracownicy Börsen, życzliwi ludzie ze służb ratunkowych i przechodnie współpracują, aby uratować artystyczne skarby i kultowe fotografie z płonącego budynku. ”

Luke’a McGregora/Bloomberga/Getty Images

Stary budynek giełdy sfotografowano przed wtorkowym niszczycielskim pożarem.

Służby ratunkowe pracują nad opanowaniem pożaru, ale szybem windy rozprzestrzenił się na wszystkie piętra.

Według rządowego kanału telewizyjnego TV2, Frank Trier Mikkelsen, dyrektor operacyjny Straży Pożarnej w Kopenhadze, powiedział, że wewnątrz budynku doszło do „brutalnego” pożaru.

Kanał 2 podał, że w budynku przebywało czterdziestu strażaków, a cenne przedmioty udało się uratować.

Mikkelsen powiedział duńskiemu radiu, że pożarów obawiają się kierownicy służb ratowniczych, wyjaśniając, że w celu jego ugaszenia należy zdjąć części dachu budynku.

READ  Jak irańskie protesty przeciwko dress code wywołują publiczne oburzenie

Dodał, że wezwano maszyny, aby usunąć część miedzianego dachu, ponieważ woda odbijała się od niego.

Ta historia została zaktualizowana o dalsze wydarzenia.