30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ostatnia śmierć Aleksieja Nawalnego: „Ciało krytyka Putina widziane w kostnicy” – rodzina domaga się jego zwrotu

Ostatnia śmierć Aleksieja Nawalnego: „Ciało krytyka Putina widziane w kostnicy” – rodzina domaga się jego zwrotu

Moskiewska policja aresztuje osoby obecne na nabożeństwie żałobnym Nawalnego

Władimir Putin uważa, że ​​po latach żelaznego uścisku nad Rosją jest „nietykalny” – powiedziała żona uwięzionego działacza opozycji Władimira Kara-Murzy i oskarżyła autokratę o zabicie Aleksieja Nawalnego.

W rozmowie z BBC Evgenia Kara-Murza powiedziała: „Cała ta bezkarność, która trwa od dziesięcioleci, doprowadziła… [Putin] Uwierzyć, że jest w jakiś sposób nietykalny.

Dzieje się tak po tym, jak niezależna rosyjska gazeta zacytowała anonimowe źródło, które twierdziło, że ciało pana Nawalnego dostarczono do Okręgowego Szpitala Klinicznego w Salechard.

Nienazwane źródło, zidentyfikowane jako doświadczony ratownik medyczny, powiedziało, że ciało było posiniaczone i zostało przetransportowane z pobliskiego miasta Labitnanji.

Niektóre rosyjskie media podały, że z Moskwy przybył specjalny zespół śledczy. Nie wiadomo, kiedy zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

Matka Nawalnego, Ludmiła Nawalna, odwiedziła w sobotę kostnicę Salechardów, ale powiedziano jej, że nie ma tam ciała jej syna.

Rosyjska grupa opozycyjna oskarżyła władze o celowe ukrycie jego ciała w celu „zatarcia śladów” po tym, co ich zdaniem było ewidentnym aktem morderstwa.

1708293645

ICYMI: „Urocza” żona reżysera filmów dokumentalnych Nawalnego, Julii, zwróciła się do światowych przywódców

Zdobywca Oscara reżyser filmu dokumentalnego o Nawalnym powiedział, że jest „zadowolony, a nie zaskoczony” przemówieniem żony Aleksieja Nawalnego do światowych przywódców w Niemczech kilka godzin po informacji o śmierci jej męża.

Kanadyjczyk Daniel Rohr zbliżył się do rodziny Nawalnego podczas wywiadu z nią przed osadzeniem w więzieniu przywódcy rosyjskiej opozycji w 2021 r. i nadal utrzymuje z nimi kontakt.

Reżyser filmu dokumentalnego powiedział agencji prasowej PA: „Siła Julii Nawalnej została dobrze udokumentowana i widać ją w jej opanowaniu (i) wdzięku, czyli typie pierwszej damy, która czeka w sposób wyrozumiały dla siebie.

„Nie wiem, jak zmieni się struktura polityczna organizacji i Julii w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy, ale wiem, że rodzina jest emocjonalna, energiczna i być może teraz mściwa”.

Powiedział też, że „nie ma powodu być zaskoczonym” śmiercią Nawalnego, ale był „zszokowany”, słysząc tę ​​wiadomość. Rohr dodał: „Każdy, kto śledził historię Nawalnego lub oglądał film dokumentalny na ten temat, wie, jak często istnieje taka możliwość, ale mimo to odnotowałem to jako szok”.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 22:00

1708290059

Od redakcji: Wraz ze śmiercią Aleksieja Nawalnego Rosja zrobiła kolejny krok w kierunku stalinowskiego barbarzyństwa

To, że Nawalny zmarł w tym samym czasie, gdy światowi przywódcy spotykali się na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, nie wydaje się być dziełem przypadku.

Przeczytaj cały artykuł redakcyjny tutaj:

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 21:00

1708288259

Obejrzyj: W ponownie ujawnionym wywiadzie Nawalny wyjaśnia, dlaczego musiał wrócić do Rosji

W ponownie ujawnionym wywiadzie Nawalny wyjaśnia, dlaczego musiał wrócić do Rosji

Po jego śmierci w sieci pojawiło się nagranie przedstawiające Aleksieja Nawalnego wyjaśniającego, dlaczego musi wrócić do Rosji. Polityk, będący najwybitniejszym krytykiem Władimira Putina, w styczniu 2021 roku wrócił do Rosji z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po zamachu z użyciem otrucia nowiczokiem. „Nie sądzę, że mogę mieć taki przywilej bycia bezpiecznym w Rosji, ale muszę wrócić” – powiedział Nawalny Christiane Amanpour z CNN w grudniu 2020 r. Dodał: „Nie chcę tej grupy zabójców”. [to] Znajduje się w Rosji. „Nie chcę, żeby Putin rządził Rosją”. Rosyjska Federalna Służba Więzienna ogłosiła śmierć Nawalnego w piątek, 16 lutego.

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 20:30

1708286415

Otrucie, rozstrzelanie i uwięzienie: tajemnicze losy krytyków i rywali Władimira Putina

Jednak jego śmierć jest dopiero ostatnią z długiej listy krytyków Władimira Putina, którzy przez lata byli więzieni, uciszani lub spotykali się z brutalnymi wyrokami. Z zatruć, tajemniczych upadków z okien i katastrof lotniczych wynika, że ​​celem było wielu wrogów rosyjskiego prezydenta.

1708284615

Von der Leyen i Sunak: Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za śmierć Nawalnego

Brytyjski premier Rishi Sunak i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali w niedzielę o Ukrainie, Strefie Gazy, Morzu Czerwonym i śmierci Aleksieja Nawalnego, powiedział rzecznik Downing Street.

„Premier i prezydent von der Leyen wyrazili oburzenie śmiercią Aleksieja Nawalnego i podkreślili, jak ogromne znaczenie ma pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych w rosyjskim reżimie” – oznajmił rzecznik w oświadczeniu.

W oświadczeniu stwierdzono, że Sunak i von der Leyen również potępili ataki Houthi na Morzu Czerwonym, dodając, że premier poinformował Przewodniczącego Komisji Europejskiej o jego niedawnych rozmowach z premierem Izraela i królem Jordanii na temat sytuacji w Izraelu i Gaza. .

Zdjęcie w pliku: Sunak i von der Leyen

(AP)

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 19:30

1708282815

Borrell twierdzi, że żona Nawalnego weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE

Żona krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, który zginął w piątek w arktycznej kolonii karnej, weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE, oznajmił w niedzielę szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell.

„W poniedziałek powitam Julię Nawalną na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE. Ministrowie UE wyślą zdecydowany sygnał wsparcia dla rosyjskich bojowników o wolność i uczczą pamięć Aleksieja Nawalnego” – powiedział Borrell w oświadczeniu dla X.

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 19:00

1708281015

12 tys. osób domaga się wydania ciała Nawalnego najbliższym

Sądy w Petersburgu nakazały 42 aresztowanym w piątek spędzić od jednego do sześciu dni w więzieniu, a dziewięciu innym ukarano grzywną – poinformowali urzędnicy sądu późną sobotą.

Według OVD-Info co najmniej sześć osób skazano w Moskwie na 15 dni więzienia. Grupa podała, że ​​jedna osoba była również więziona w południowym mieście Krasnodar, a dwie inne w Briańsku.

Wiadomość o śmierci Nawalnego przyszła na miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Rosji, które, jak powszechnie się oczekuje, zapewnią prezydentowi Władimirowi Putinowi kolejne sześć lat sprawowania władzy.

Kwiaty i hołdy dla Nawalnego złożono przed Ambasadą Rosji w Londynie

(Prawa autorskie 2024 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone)

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 18:30

1708279236

200 zatrzymanych w Petersburgu

Organizacja praw człowieka OVD-Info podała, że ​​połowa z 400 osób aresztowanych za udział w czuwaniach w intencji Nawalnego została zatrzymana w Petersburgu, drugim co do wielkości mieście Rosji.

Wśród aresztowanych był Grigorij Michnow-Wojtenko, duchowny Apostolskiego Kościoła Prawosławnego – grupy religijnej niezależnej od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – który ogłosił w mediach społecznościowych plany odprawienia nabożeństwa żałobnego w intencji Nawalnego i został aresztowany w sobotę rano przed swoim domem. .

Jak podaje OVD-Info, mężczyzna został oskarżony o zorganizowanie marszu i umieszczony w celi komisariatu policji, ale później trafił do szpitala z powodu udaru mózgu.

Policja aresztowała mężczyznę, który chciał złożyć kwiaty ku czci Aleksieja Nawalnego

(AP)

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 18:00

1708277436

Obejrzyj: David Lammy „zaniepokojony” „brudnymi pieniędzmi” w Londynie w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję

David Lammy jest „zaniepokojony” „brudnymi pieniędzmi” w Londynie w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję

David Lammy wyraził obawy, że w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję „brudne pieniądze” mogą „przepływać przez Londyn”. Minister spraw zagranicznych cieni powiedział BBC, że Partia Pracy będzie starała się „załatać luki” w istniejących sankcjach, jeśli wygra wybory – zwłaszcza po śmierci Aleksieja Nawalnego. „Wielka Brytania przewodziła sankcjom, a teraz chodzi o ich wdrożenie” – powiedział. Dodał: „Pozostaje zaniepokojony faktem, że nie w pełni wdrożono raport Rosji po ingerencji w nasze wybory i prace naszej komisji specjalnej”.

Matta Mathersa18 lutego 2024 o godzinie 17:30

1708275764

Borrell twierdzi, że żona Nawalnego weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE

Żona krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, który zginął w piątek w arktycznej kolonii karnej, weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE, oznajmił w niedzielę szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell.

„W poniedziałek powitam Julię Nawalną w Radzie do Spraw Zagranicznych UE. Ministrowie UE wyślą zdecydowany sygnał wsparcia rosyjskim bojownikom o wolność i uczczą pamięć Aleksieja Nawalnego” – oznajmił Borrell w oświadczeniu na stronie internetowej X.

Tomka Watlinga18 lutego 2024 o godzinie 17:02