19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badanie potwora: co znaleźliśmy i jak tego zrobiliśmy

Badanie potwora: co znaleźliśmy i jak tego zrobiliśmy

Jedyną rzeczą szybszą od wycofania się USA z Afganistanu może być to, jak szybko świat posuwa się do przodu.

Administracja Bidena w dużej mierze przestała o tym mówić. Większość organizacji informacyjnych zaczęła ograniczać swoją działalność w Afganistanie już po przejęciu władzy przez talibów.

Ale jednocześnie pozostaje pytanie podstawowe i szerokie.

Jak do tego doszło? W jaki sposób grupa, którą Stany Zjednoczone najechały i patroszyły Afganistan, powróciła ponownie do władzy?

Pod koniec wojny „The New York Times” wreszcie mógł dotrzeć do osób i miejsc, które podczas walk były niedostępne, aby dowiedzieć się, co naprawdę się stało.

Odkryliśmy, że jeden z najważniejszych partnerów Ameryki w wojnie z talibami – słynny generał Abdul Razzaq – prowadził systematyczną kampanię wymuszonych zaginięć, w wyniku której zginęły setki, jeśli nie tysiące ludzi.

Historia generała Raziqa nie była tylko znaną opowieścią o tragedii i stratach w odległej wojnie. W całym Afganistanie Stany Zjednoczone zatrudniają watażków, skorumpowanych polityków i zwykłych przestępców do prowadzenia wojny o charakterze militarnym, w której cele często uświęcają środki.

Pomaga wyjaśnić, dlaczego Stany Zjednoczone przegrały.

Generał Raziq był szefem policji odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w całym Kandaharze. Armia amerykańska od lat wychwala go jako zaciekłego wojownika i lojalnego partnera. Amerykańscy generałowie pielgrzymowali, aby go zobaczyć.

Jednak jego umiejętności na polu bitwy opierają się na latach tortur, pozasądowych zabójstw i największej znanej kampanii wymuszonych zaginięć podczas 20-letniej wojny Ameryki w Afganistanie, jak stwierdził „Los Angeles Times”.

Uzyskaliśmy setki stron ksiąg rachunkowych poprzedniego, wspieranego przez USA rządu. W tych przypadkach zidentyfikowaliśmy prawie 2200 podejrzanych zaginięć w samej prowincji Kandahar, gdzie rodziny zgłosiły zaginięcie swoich bliskich.

Przeglądając tę ​​listę, zebraliśmy szczegółowe dowody dotyczące 368 przypadków wymuszonych zaginięć i dziesiątek pozasądowych zabójstw, które rodziny, świadkowie i oficjalne dokumenty przypisują siłom wspieranym przez USA pod dowództwem generała Abdela Razka.

READ  Nancy Pelosi odwiedziła Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną z delegacją kongresową

To prawie na pewno brakująca suma. „The Times” odnotował jedynie przypadki potwierdzone przez co najmniej dwie osoby. Nie udało się zlokalizować wielu rodzin, które zgłosiły zaginięcie swoich bliskich, a wiele innych nie złożyło żadnych skarg.

Mechanik i kierowca tuk tuk. Krawcy i taksówkarze. Populacja ludzka pomaga wyjaśnić, dlaczego tak wielu Afgańczyków tak szybko dołączyło do talibów po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych.

„Nikt z nas nie wspierał talibów, przynajmniej nie na początku” – powiedział Fazlur Rahman, którego brat został porwany. „Ale kiedy upadł rząd, biegałem po ulicach wiwatując”.

Kiedy talibowie przejęli kraj, odziedziczyli prawie wszystko, co posiadał rząd wspierany przez USA. Komputery, chwiejne krzesła biurowe, a nawet filiżanki do herbaty.

Dziedziczyli także dokumenty, przynajmniej te, które nie uległy zniszczeniu.

„The Times” pozyskiwał odręczne notatniki na przestrzeni dziesięciu lat, dostarczane nam przez talibów, od 2011 r. do upadku wspieranej przez USA Republiki Afganistanu w 2021 r.

Wykorzystując notatniki jako wskazówki, badacze lokalnego „Timesa” poszukiwali rodzin zaginionych. Każdy został poproszony o wypełnienie formularza zawierającego szczegółowe informacje na temat zniknięcia i przedstawienie dokumentów potwierdzających twierdzenie: raportów policyjnych, oświadczeń, dokumentacji medycznej, dokumentów rządowych, czegokolwiek, co posiadali.

Rozmawialiśmy z prawie 1000 rodzin i zawęziliśmy tę listę do setek zweryfikowanych wymuszonych zaginięć.

W każdym przypadku osoba nadal jest zaginiona.

Generał Raziq był jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w Afganistanie. Kiedy objął dowództwo nad jednostkami w Kandaharze, był w stanie pokonać tam talibów.

Zawsze oskarżano go o łamanie praw człowieka. Ale Amerykanie wspierali go do końca.

Kiedy w 2018 r. został zastrzelony przez tajnego talibskiego zabójcę, stał obok najwyższego dowódcy USA w Afganistanie, gen. Austina Millera, który wychwalał go jako „wielkiego przyjaciela” i „patriotę”.

READ  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Postrzegano go jako jedynego partnera zdolnego do pokonania talibów w sercu rebelii.

„Wiedzieliśmy, co robimy, ale nie sądziliśmy, że mamy wybór” – powiedział Henry Encher, były urzędnik Departamentu Stanu.

Jednak wielu Afgańczyków twierdzi, że generał Raziq wykorzystywał swoją pozycję i amerykańskie wsparcie do prowadzenia osobistych wendet i rywalizacji plemiennych, które trwają od dziesięcioleci. Dla wielu zwykłych obywateli generał Abdul Razzaq był surową ręką rządu USA. Nawet Talibowie wydawali się faworyzowani.

Podobnie jak w przypadku większości wojny w Afganistanie, jest to coś, czego byli wyżsi urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nigdy tak naprawdę nie zrozumieli.