12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Australijska Partia Pracy wypiera konserwatystów;  PM czeka wczesne testy

Australijska Partia Pracy wypiera konserwatystów; PM czeka wczesne testy

CANBERRA, Australia (Associated Press) – Australijska centrolewicowa partia opozycyjna usunęła rząd konserwatywny po prawie dekadzie sprawowania władzy, a premier elekt Anthony Albanese w sobotnim przemówieniu o zwycięstwie w wyborach obiecał ostrzejsze cięcia emisji gazów cieplarnianych w obliczu obcokrajowiec wcześnie. Test polityki.

Premier Scott Morrison powiedział, że szybko przyznał się do porażki, pomimo milionów głosów, które nie zostały policzone, ponieważ australijski przywódca powinien wziąć udział we wtorkowym szczycie w Tokio z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Japonii Fumio Kishidą i premierem Indii Narendrą Modi.

Albanese, który określił się jako jedyny kandydat o „nieanglo-celtyckim nazwisku”, który kandydował na premiera w ciągu 121 lat istnienia urzędu, wspominał swoje skromne wychowanie na przedmieściach Sydney w Camperdown.

„To mówi tyle o naszym wspaniałym kraju, że syn samotnej matki, emerytowanej niepełnosprawnej osoby, który dorastał w mieszkaniu komunalnym na drodze w Camperdown, może dziś wieczorem stanąć przed wami jako premier Australii” – powiedział Albanese.

„Każdy rodzic chce następnego pokolenia bardziej niż oni. Moja mama marzyła o lepszym życiu dla mnie. Mam nadzieję, że moja podróż przez życie zainspiruje Australijczyków do sięgnięcia po gwiazdy.”

Albańczyk zostanie zaprzysiężony na premiera po tym, jak jego Partia Pracy odniosła pierwsze zwycięstwo wyborcze od 2007 roku.

Pracownikom obiecano większą pomoc finansową i silną sieć bezpieczeństwa socjalnego, ponieważ Australia zmaga się z najwyższą inflacją od 2001 roku i rosnącymi cenami domów.

Partia planuje również podniesienie płacy minimalnej, a na froncie polityki zagranicznej zaproponowała utworzenie na Pacyfiku szkoły obronnej, która miałaby szkolić sąsiednie armie w odpowiedzi na potencjalną chińską obecność wojskową na Wyspach Salomona u progu Australii.

Chce również przeciwdziałać zmianom klimatycznym poprzez bardziej ambitne 43-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. i emisji netto do 2050 r.

READ  Biden mówi, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO w przemówieniu Sił Powietrznych USA

Koalicja Morrisona pod przewodnictwem Partii Liberalnej starała się o czwartą trzyletnią kadencję. Zajmowała najmniejszą większość – 76 miejsc w 151-osobowej Izbie Reprezentantów, gdzie partie potrzebują większości do utworzenia rządu. W sobotnim wczesnym liczeniu koalicja była na najlepszej drodze do zdobycia 51 mandatów, 72 posłów Partii Pracy, 10 bezpartyjnych i 18 posłów było zbyt blisko, by móc się ubiegać.

miniatura wideo na youtube

Główne partie wykrwawiły głosy na partie marginalne i niezależne, zwiększając możliwość zawieszenia parlamentu i rządu mniejszościowego.

Ostatnie parlamenty zostały zawieszone w Australii w latach 2010-2013 oraz podczas II wojny światowej.

Wydaje się, że mała australijska Partia Zielonych zwiększyła swoją reprezentację z jednego mandatu do trzech.

Zieloni poparli mniejszościowy rząd Partii Pracy w 2010 roku i prawdopodobnie poparliby ponownie administrację Partii Pracy, gdyby partia miała mniej niż 76 mandatów.

Oprócz prowadzenia kampanii przeciwko Partii Pracy, konserwatywni liberałowie Morrisona stanęli przed nowym wyzwaniem ze strony tak zwanych kandydatów niezależnych, aby ponownie wybrać kluczowych ustawodawców rządowych w bastionach partii.

Wydaje się, że co najmniej czterech liberalnych prawodawców straciło mandaty, blokując Niezależnych, w tym zastępcę lidera Partii Liberalnej Josha Frydenberga, który był uważany za potencjalnego następcę Morrisona.

„To, co tu osiągnęliśmy, jest niezwykłe” – powiedziała kandydatka i była korespondentka zagraniczna Zoe Daniels w swoim przemówieniu zwycięskim. „Liberalne bezpieczne miejsce. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. niezależny.”

Niezależni turkusowi są reklamowani jako odcień bardziej zielony niż tradycyjny błękit Partii Liberalnej i chcą silniejszych działań rządu w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w Australii, niż sugeruje rząd lub Partia Pracy.

Przywódca Senatu Rządu Simon Birmingham był zaniepokojony wzlotami i upadkami kilku weteranów.

„To oczywisty problem, że tracimy miejsca, które są miejscami w sercu, które od pokoleń określają Partię Liberalną” – powiedział Birmingham.

READ  „Niemożliwe”: panika po tym, jak Izrael nakazał ewakuację szpitala Al-Shifa w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Birmingham dodał: „Jeśli stracimy te miejsca – nie jest pewne, czy to zrobimy – ale wyraźnie jest ogromny ruch przeciwko nam i jest w tym wyraźnie ważne przesłanie”.

Z powodu pandemii prawie połowa z 17 milionów wyborców w Australii albo zagłosowała wcześniej, albo złożyła wniosek o głosowanie korespondencyjne, co prawdopodobnie spowolni liczenie.

Wczesne głosowanie z powodów związanych z podróżą lub pracą rozpoczęło się dwa tygodnie temu, a Australijska Komisja Wyborcza będzie nadal zbierać głosy pocztą przez kolejne dwa tygodnie.