21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ślady w Chinach wskazują na nowego megaraptora, który żył z dinozaurami

Ślady w Chinach wskazują na nowego megaraptora, który żył z dinozaurami


Międzynarodowy zespół naukowców oszacował, że skamieniałe ślady stóp znalezione w Chinach pozostawił dinozaur, który należał do największych ptaków drapieżnych, jakie kiedykolwiek odkryto.

On gra

Dinozaury w Parku Jurajskim były ogromnymi i bezlitosnymi maszynami do zabijania.

Tak, chodzi o koszmary. Rzeczywistość? Niewiele.

Badania naukowe od dawna wskazywały, że prawdziwe dinozaury znacznie odbiegały od drapieżnych potworów przedstawionych w serialu i obecnie tak nie jest. Znacznie większe od wilków I pokryte Nie straszne pióra.

Jednak zespół paleontologów stwierdził, że mógł zidentyfikować bliskiego kuzyna welociraptora, zwanego megaraptorem, który jest znacznie bliższy dinozaurom przedstawionym w filmach. W rzeczywistości międzynarodowy zespół naukowców oszacował, że skamieniałe ślady znalezione w Chinach pozostawił dinozaur, który będzie jednym z największych ptaków drapieżnych, jakie kiedykolwiek odkryto.

Choć może przyćmić ptaki drapieżne z filmu „Park Jurajski”, badacz Anthony Romelio stwierdził, że stworzenie to różni się od swojego fikcyjnego odpowiednika pewnymi zasadniczymi różnicami.

„Kiedy ludzie myślą o ptakach drapieżnych, prawdopodobnie przychodzą im na myśl te z filmów o Parku Jurajskim – muskularni, agresywni myśliwi wielkości człowieka” – mówi Romelio, paleontolog z Uniwersytetu w Queensland. – stwierdził w oświadczeniu. „Ale te ślady pozostawiła mniejsza, bardziej inteligentna grupa z rodziny welociraptorów”.

Zachowane ślady stóp znalezione w 2020 roku w Chinach

Naukowcy stwierdzili, że relikty należą do ponad 240 śladów odkrytych w 2020 roku na obszarze w południowo-wschodnich Chinach, po którym dziesiątki milionów lat temu wędrowały dinozaury.

Naukowcy znaleźli zestaw pięciu śladów o długości ponad 13 cali, które można było natychmiast rozpoznać, ponieważ ślady pojawiały się tylko na dwóch palcach, co jest wyjątkową cechą ptaków drapieżnych.

READ  ERS-2: Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej powróci w tym tygodniu do atmosfery ziemskiej

„Odkryliśmy, że tego typu tory mają charakterystyczny kształt, co czyni go wyjątkowym” – powiedział Romelio.

Zespół ustalił, że ślady stóp prawdopodobnie zostawił krewny dinozaura, którego nazwali Fujianipus yingliangi na cześć prowincji Fujian, w której znaleziono te ślady.

Na podstawie rozmiaru śladów szacuje się, że stworzenie miało około sześciu stóp długości i 15 stóp długości. Jest to około dwa do trzech razy większa od całkowitej długości welociraptora, co czyni go jednym z największych znanych ptaków drapieżnych.

Megaraptor wędrował w okresie kredowym

Znalezienie skamieniałych kości zapewni badaczom większą wiedzę na temat dokładnego kształtu zwierzęcia i zasięgu jego oddziaływania.

Zespół stwierdził jednak, że zebrał wystarczająco dużo, aby ustalić, że Megaraptor to dinozaur, rodzina dinozaurów o długich nogach, które osiągały prawie sześć stóp długości, znacznie przekraczając rozmiary innych znanych ptaków drapieżnych. Ptasie ptaki drapieżne istniały w okresie kredowym, około 145–66 milionów lat temu, kilka milionów lat wcześniej niż okres jurajski.

Jego rozmiar sprawia, że ​​Fujianipus jest względną osobliwością wśród swoich braci ptaków drapieżnych, które w większości pozostały małe.

„To po prostu pokazuje niesamowitą rozpiętość rozmiarów drapieżnych dinozaurów, podkreślając ich zdolności adaptacyjne i różnorodność środowiskową” – powiedział Romelio.

the Badania są publikowane W magazynie iScience.

Eric Lagata omawia najświeższe informacje i trendy w USA TODAY. Skontaktuj się z nim pod adresem [email protected]